Facebook Nedir?

info@mrseo.com.tr

Evet Facebook tam bir hastalık oldu. Özellikle kadınlar için vazgeçilmez bir haberleşme aracı, ama aynı zamanda da paylaşım platformu. Kısacası Facebook bir sosyal paylaşım sitesidir. Bu site 2004 yılında Harvard Üniversitesinde okuyan bir öğrenci tarafından sadece okul çapındaki öğrenciler için kurulmuş bir platformdu.

İki yıl gibi kısa bir zaman içerinde o kadar çok beğenildi ki önce çevredeki tüm okullara daha sonra tüm dünyaya bir virüs gibi yayıldı. Yani virüs dendiyse faydalı bir virüs. İnsanın aklına gelebilecek her şey kocaman bir platformda ve sadece kişinin istediği kişiler o platforma dahil olabilir.

Adı üstünde olduğu gibi tamamen sosyal içeriklerin yer aldığı platform sayesinde her kes güncel haberlerden bilgi sahibi olabilir, bilmediği yemek tariflerini öğrenebilir, iş sahibi olabilir, çok sevdiği bir müziği sevdikleri ile paylaşabilir, arkadaşlarının özel günlerine iyi dileklerinin iletebilir. Bunlar sadece yapılabileceklerin küçük bir kısmı. Her türlü gelişime ve değişime açık olan Facebook Tüm dünyayı kucaklayan objektif sosyal bir ağ.

Facebook’ a Nasıl Üye Olunur?

Diğer bütün sitelerde olduğu gibi Facebook’a da üye olmak çok kolay. İlk önce bir elektronik posta oluşturmak şartı ile. Bu şekilde üyelik işlemlerine başlarken kullanıcı adı yerine mail adresi yazılıyor. İsim, soy isim ve şifre de yazıldıktan sonra üyelik başlamış oluyor.

Üyelik işlemleri tamamlanır tamamlanmaz Facebook tarafından kişiye özel bir duvar oluşturulur. Bu duvarı kullanmaya başlamadan önce kişi kendisi ile ilgili bilgileri sayfanın gerekli yerlerine kayıt eder. Aslına bakılırsa bu illaki olması gereken bir durum değildir, ama üye eğer dostlarının kendi doğun gününden haberdar olmalarını istiyor ise bu tür özel bilgileri de atlamadan eksiksiz olarak kaydetmelidir.

Eğer Facebook ticaret amaçlı kullanılacaksa, yani bu platform üzerinden kişi Networking ürünleri tanıtacaksa ayrı bir blog sayfası ile bağlantılı olarak kullanım sağlayabilir. Böylece ürünlerini tanıtmak için ayrı bir çaba sarf etmeye gerek kalmadan herkes tarafından öğrenilmiş olur. Face’ de ikinci kısımda arkadaş davetleri yer alıyor. Kişi istediği arkadaşını Facebook arkadaşlığına davet edebilir, istediğini ise engelleyip kendisine ulaşılmasını kısıtlayabilir.

Sosyal Platform Facebook Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça basit ve eğlenceli olan bu sosyal medya hesabı her türlü içerik ve bilgiyi paylaşım için oldukça ideal bir ortam. Son zamanlarda daha çok terör olayları ile ilgili içerikler yayınlanan Facebook Türk kadınlarının vazgeçemediği sürekli bir kullanım aracı.

Mobil uygulamalar ve akıllı telefonlar ile de sürekli kişinin yanında, cebinde, çantasında bulunan bu hesap ile kadınlar su bile içse yayınlama ihtiyacı duyuyor. Çünkü bu sayede sürekli sevdikleri ile iletişim halinde kalabiliyor.

İnternetin hangi sitesinde olursa olsun beğenilen bir içerik, bir video ya da bir resim anında Facebook aracılığı ile diğer paylaşımcılarla paylaşılabilir. Hobi bloğu olan kişiler, iş arayanlar, ders almak isteyenler ve reklam vermek isteyenler en çok bu platformdan yararlanıyorlar. Facebook hesabı ile oluşturulan freelince ofisler bu hesap ile milyonlara ulaşıp gerçek hayatta günde bir kaç kişi ile tanınabilecekken, bir günde milyonlara sesini duyurabiliyor.

Facebook’ tan Para Kazanmak

Düşünüldüğü üzere Facebook’dan para kazanmak o kadar da zor bir iş değil.

Sakıp Sabancı’ nın da dediği gibi eğer bir girişimci olunacaksa sermayede aslan payı reklam giderlerinin olmalı. Yani Facebook sosyal medya platformu bir nevi yapılmak istenen işin reklam panosu gibi. Bunun dışında küçük ve etkili bir organizasyon ile büyük bir adım atarak işe başlamak faydalı olabilir. En etkili yöntem bir afilliate program ile çalışmaktır.

Bunun anlamı bir satış ortaklığı programı bulmak. Bu programlar kişiye ID ve pazarlama malzemeleri verir. Kişi yaptığı her satıştan komisyon alır. Bunun dışında en basit yöntemlerden bir tanesi de program tanıtımlarıdır. Bu tanıtımlar sayesinde de oldukça güzel paralar kazanılabilir.

seo