Seo Yapan Firmalar Nasıl Seçilmeli?

info@mrseo.com.tr

Günümüzde şirketler hedeflerine ulaşabilmek için SEO kampanyaları ile çalışmaya oldukça eğilim gösteriyorlar. İçinde bulunduğumuz dönem hedeflerin internet trafiğinde yönünü bulması açısından rekabet içeriyor. SEO piyasası da gün geçtikçe gelişiyor ve rekabet ortamı da sıcaklaşıyor. Seo arayışları artıyor ve artan bu arayış doğru Seo danışmanı bulmanın da nasıl olacağı sorularını beraberinde getiriyor.

Seo başarı kazandırabileceği gibi yanlış Seo uygulamaları da büyük başarısızlığa neden olacaktır. Bir SEO kampanyasını başarıyla sürdürebilmek sadece danışmanın/firmanın bilgi ve tecrübesiyle değil, hizmeti isteyen firmanın talepleriyle ilişkilidir. Çalışmalar ortak ritimde ve sağlam bir şekilde yapılırsa başarıya ulaşmak daha kolay olacaktır. Firmaların Seo hizmetini dışarıdan alırken neleri sorgulaması gerekir? En doğru Seo danışmanı nasıl bulunur? Gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

Ne İstediğini Bilmek Ve Ortaya Koymak

Her şeyden önce iki tarafın olduğu bu çalışmada sizin isteklerinizin çalışmayı belirleyeceğiniz unutmayın. Öncelikli isteğinizin satış dönüşünüzü arttırmak olacaktır ancak dönüşümünü arttırmak istediğinizi bildirmeniz SEO danışmanınız  için yeterli bir bilgi değildir. Sadece bu bilgiyle yola çıkarak, hedef dönüşümü için gerekli değerleri SEO uzmanının belirlemesini beklemek başarısızlığın ilk adımı olur. Bu nedenle internet ortamındaki hedefleriniz net bir şekilde ortaya koymalısınız.

Genellikle Seo çalışmalarında sektörünüze yönelik ayrıntılı bir anahtar kelime araştırması ilk hazırlık sürecinin temelidir. Bu çalışma sağladığı veriler ve kapsamının genişliği açısından tatmin ve ikna edici ise Seo ön hazırlık çalışması detaylandırılmalı ve tüm sorular cevap bulmalıdır. Belli sorularla ilerlemek size de karşı tarafa da yardımcı olacaktır:

-SEO stratejisi çalışma başında belirleniyor mu?
– SEO uzmanı çalışma takvimi açıklanıyor mu?
– Kaç aylık bir çalışma planlanıyor?
– Çalışma bir ekip tarafından mı yoksa bireysel mi yönetilecek?
– Eğer ekip tarafında yönetilecek ise, bireylerin sorumlulukları nelerdir?
– Çalışmanın riskli tarafları var mı? Hangi teknikler kullanılacak?
– Hangi dönemden sonra sonuçlar net bir şekilde gözlemlenebiliyor olacak?
– Başarı kıstasları nelerdir?
– Sürekli değişen birer varlık olan arama motorları kadar taze bir plan uygulanacak mı?
– Daha önceki çalışmalara ve stratejiye ait başarı hikâyelerini nelerdir?
– Başka hangi servisleri sağladığını öğrenin.

Bu sorular doğrultusunda karşınızdaki Seo firmasını ya da uzmanını tanımış ve yürüteceği çalışma sistemi hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz. Doğru Seo çalışması için karşılıklı anlaşma çok önemlidir. Yaptığınız işi anlamayan biri size yardımcı olamaz.

Seo Çalışma Süreci

Seo çalışmaları başladıktan sonra en zor olan dönem, sonuçları görebilene dek süren gün/hafta sayısı ile doğru orantılıdır. Bu dönemde sık sık yapılan çalışmalar hakkında raporlama isteyip, gerekli durumlarda çalışmaların takibi için toplantı ayarlamayı ihmal etmemelisiniz. Yapılan bu toplantılarda belirlenen strateji doğrultusunda seçilen hedef kelimelerin pozisyonlarıyla beraber getirdikleri ziyaretçiler takip ediliyor olmalı ve nitelikli ziyaretçi sağlamayan kelimelerden vazgeçebilme cesaret gibi tavırlar sergilemelisiniz. Strateji dinamik olmalı ve ilerlemelidir.

Düzenleme süreci içerisinde istenilen değişiklikler kullanılan hali hazırdaki sistemle pek mümkün olmasa bile istekler kulak arkası edilmemeli ve mümkün olduğunca gerçekleştirilmelidir.

Sabırlı ve sakin olmak her şeyden daha önemlidir. Bu kısa vadede sonuç alınabilecek bir süreç değildir. Karşı tarafı takip etmeli ve sürekli, iletişim halinde olmalısınız. Düzenlemeler ilerlerken size sunulan değişiklik önerilerini değerlendirmeli değişkinlikten kaçınmamalı ama içeriği iyi bilmelisiniz.

Seo Firmasını Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Firmanın geçmişine dikkat etmelisiniz. Ne kadar zamandır bu işin inde olduğuna ve çalışmaları hakkında sunduklarına bakmalısınız. Karşılıklı iletişimde yaptığınız işi önemseyip önemsediklerine dikkat etmelisiniz.

Seo çalışmaları konusunda ne kadar yenilikleri takip ettikleri önemli. Seo alanı değişen ve gelişen bir alan olarak sürekli takip gerektirir.

seo