SEO Türkçe Anlamı

info@mrseo.com.tr

Search Engine Optimizasyon kelime grubunun kısaltılmışı olarak bilinen Seo tabiri “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak Türkçe’ye çevilmektedir. Dünya genelinde internet üzerinde faaliyet gösteren web sitelerinin kendi aralarında sıralanışlarını ifade eden teknikleri bünyesinde barındıran Seo tabiri oldukça önemlidir. Şirketlerin ciddi rakamlardan bütçe ayırarak google üzerinde rakip şirketlerden daha üst sıralarda olmayı arzuladıkları bir dönemden geçiyoruz. Önceleri pek bilinmese de son yıllarda blog sahipleri, şirket sahipleri ve site yöneticileri çeşitli tekniklerle hedef kelimelerinde güzel bir noktaya gelmeye çalışıyorlar. Doğru teknikleri uygulayıp sabırlı olan site sahipleri elbette en güzel konumları elde etmeyi başarıyor diğer taraftan google’ı kandırmaya yönelik faaliyetler gerçekleştiren site sahipleri de kısa zamanda bir cezaya maruz bırakılarak projenin geleceğini tehlikeye düşürüyor. Ülkemizde Arama Motoru Optimizasyonu için verilen emek ve harcanan paralar siteden belirli bir amacın güdülmesine neden oluyor. Ürün ya da hizmetlerini hedef kitlelerine ulaştırmaya çalışan şirketlerde bu anlamda ciddi çalışmalar içerisine girmiş durumda. Doğrudan bu alana odaklanmış ve optimizasyon çalışmaları yapan şirketlerinde son yıllarda arttığını görüyoruz. Seo firması adı altında pek çok firma kuruluyor ve şirketlere bu anlamda çeşitli hizmetler sunuluyor.

seo turkce karsiligi

Şu an Seo tabiri ile uğraşanların büyük bir bölümü çalışmalarını dünyanın en çok kullanılan ve tercih edilen arama motoru Google’ı dikkate alarak gerçekleştirmektedir. Google üzerinde hedeflediği kelimede ilk sıralardaki yerini alan site sahipleri elbette tahmin ettikleri kazançlara uğraşmaktalar fakat ilk sayfada yer almak o kadar da kolay bir iş değil. Seo konusunda binlerce elektronik kitap yazılmış on binlerce içerik üretilmiştir. Doğrudan bu alana odaklanmış blog siteler üzerinden her gün yüzlerce bilgi meraklılarına sunuluyor. Her ne kadar kaynak bulunabilecek bir konu olsa da çok ince detaylar elbette Seo uzmanları tarafından paylaşılmıyor. Sektörde bu anlamda bir bencillik görüyoruz. İnce detayları kafa patlatarak ya da deneme yanılma yoluyla elde etmiş bireyler bloglarından bu tarz detaylardan bahsetmek yerine sitelerine uygulayarak rakiplerinden bir adım önde olma peşinde koşuyor.

Genel itibariyle Seo noktasında pek çok bilgi bulunabilen internet ortamında neyin ne sıklıkla yapılması gerektiği çok detaylı verilmiyor. Bu bilgi eksikliği de amatör web projesi yöneticilerini zor durumda bırakarak yanlış uygulamalar peşinde koşmasına neden oluyor. Elbette her işin bir uzmanı olduğu gibi Seo alanında da onlarca uzmana ev sahipliği yapan ülkemiz bu alanda ilerlemeye başlamış durumda. Günümüzde sıkça kullanılan ve tercih edilen markalaşmış web platformları bugün gerçekleştirdikleri faaliyetleri arama motoru optimizasyonuna borçlu görünmekte. Optimizasyonu yapılmamış bir web sitesini google dahil olmak üzere pek çok arama motoru ciddiye almaz ve sıralamada güzel bir noktaya getirmez. Her gün sektörle alakalı eşsiz içeriklerin paylaşıldığı, ziyaretçisine önem veren ve seo çalışmaları ile zenginleştirilen web platformları günün birinde güzel bir konuma gelerek hedef kitlesini genişletecektir.

seo turkce anlami

Bugün milyonlarca kullanıcının günlük ziyaret ettiği web platformlarının sahipleri şirketlerini kurmuş durumdalar. Bunlar arasında yerini almak isteyen web girişimcileri bulabildikleri tüm kaynakları tarayarak bu anlamda araştırmalar yapıyor ve kendini her geçen gün geliştiriyor. İleride bir gün web sitesini ana işi yapabilmek adına sürekli yeni projeler ortaya çıkararak yeni duyduğu teknikleri deniyor sonuçlarını gözlüyor. Seo tabiri sanal dünyada kritik bir tabir olma ünvanına çoktan erişmiştir. Herkesin yapamadığı, detaylı, kapsamlı bir iş olması nedeniyle bu konunun uzmanları ortaya çıkarak çeşitli hizmetler sunmaya başlamıştır. Bu anlamda hizmet sunan firma ya da şahısların ağzından sık sık duyulan ilk sayfa garantisi müşteri aldatmacasından başka bir şey değildir. Gerçekleştirilen çalışmalar ne denli doğru olursa olsun google üzerinde sıralamanın ne olacağına platformun algoritması karar verecektir ve sıralamada tam olarak hangi konumda olacağının garantisini hiçbir kurum ya da şahıs veremez. Kurumsal seo hizmeti alırken çok iyi araştırma yapmalı boş vaatlerle insanların hayallerini süsleyen firmalardan uzak durulmalıdır.

seo