SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılmalıdır?

info@mrseo.com.tr

SEO, arama motorlarında zirveye ulaşmak için uygulanan stratejilerin bütünüdür. Dijital dünyanın yaygınlaşması ile birlikte sektörsel rekabetin artması firmanızın gelişimini etkileyebilir. Mr. Seo ile yükselen işletmeniz size dijital dünyada bir ofis açmanıza olanak sağlıyor.

seo

SEO’da İstikrarlıyız!

İşletmenizin rekabet ölçümünde yüksek sıralarda yer alması, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin sunumu açısında en önemli husustur. Bu hususta yükselmek için kullanmanız gereken en önemli ve en uygun dijital pazarlama stratejisi SEO(Search Engine Optimization) olarak adlandırılır. Reel dünyada bulunan işletmenizin yapmış olduğu cironun fark edilir derecede olan kısmı giderlere harcanır. Üstelik konumunuz ne kadar iyi bir yerde olursa giderler o kadar katlanır. Dijital dünyada bu problem ortadan kalkıyor. İşletmeniz ne kadar yüksek sıralarda olursa olsun yapmış olduğunuz SEO çalışması ile gideriniz minimum seviyede ve sabit kalır.

Örneğin bir elbise mağazasını örnek alalım ve aşağıdaki grafiklerden seo ve reel arasındaki farkların neler olduğunu inceleyelim.

reel-grafikReel İşletmenizde ki kazancınız,

Taksim’de bir mağazanız olduğunu var sayarak yandaki tabloyu incelemeniz gerekiyor. Taksim’de bir mağaza işletmek her ne kadar cazip gelse de gelir ve giderler ortaya döküldüğü zaman, o kadar emeğe rağmen seo çalışması ile zirveye ulaşan sitenin grafiklerini elde edemeyeceksiniz.

Yandaki tabloda popülerlik derecesi %90 seviyesinde olan T-shirt mağazası ay sonunda rekabet ile %70’lik bir gelir elde etmiştir. Toplam giderleri %80 olan mağazadan kalan gelir %20’yi göstermektedir. Yani kazancımız en işlek cadde de toplam gelirin %20’sidir.

Bu derecede önemli bir konumda aylık cironun düşük seviyede olması yapmış olduğunuz masraflardan kaynaklanmaktadır.

İşletmeniz için yaptıracağınız SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışması ile, %70 ila %99 oranda giderlerinizi karşılayıp yandaki grafikte Kalan kazançta muazzam bir yüzde elde ederek rakip olan firmaları büyük bir hız ile geride bırakabilirsiniz. Tüm bu çalışmaları sizin için MR. SEO ekibi kusursuz bir şekilde tamamlıyor.

seo-grafik

SEO çalışması ile yükselen bir web sitesinin kazancı,

Yan taraftaki tabloda ise bahsetmiş olduğumuz T-shirt kelimesinde seo çalışması ile zirveye oturmuş bir web sitesinden bahsediyor. Popülerlik derecesi ve kazanç yüzdesi aynı olan bu kelimeler rekabet sonucunda %70 oranda bir gelir elde edilmiştir.

İki tablo karşılaştırıldığı zaman sadece kalan kazanca bakılırsa arada %70 lik bir oran bulunmaktadır. Bunun sebebi ise web sitesindeki çalışmaların ve SEO’nun giderlerinin minimum seviyede olmasıdır.

Ekiplerimiz farklı dallarda uzmanlaşarak istenilen kelimede yapmış oldukları her çalışmalara yükselme garantisi veriyor! Bu sayede yandaki tablodaki verileri yakalamak için büyük bir adım atmış oluyorsunuz.

Kelime bazlı olarak ilk sayfaya geldiğiniz taktirde bu sonuçları yakalayamamak imkansız denecek kadar az bir seviyede duruyor. İşletmenizin gelirlerini katlayıp giderlerini minimum seviyeye düşürmeniz sizin için MR. SEO ekibi sizlere destek için her zaman açık olacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu Sadece Gelir Kaynağı Olarak Görülmez!

Arama motorları için, dijital dünyada yapılan çalışmaları sadece gelir elde etmek için düşünmek, yanlış bir düşüncedir. Çünkü siz anahtar kelimeniz üzerinden ilk sayfada olduğunuz taktirde hem satışlarınız artacak hemde o kelimeyi yazan kişiler sürekli sizin isminizi gözlemleyerek akıllarına not edecekler bu sayede siz markalaşmış olacaksınız. Markalaşmak demek sektörünüzde lider olan firmalardan biri olmanız demektir. İşte SEO’nun etkisi bu derecede yoğundur. SEO yaptırarak bir çok rakibinizi alt sıralarda bırakarak  zirveye yükselebilirsiniz.

Çalışmayı yaptırmaya karar verdikten sonra özellikle sabretmeniz en önemli etmendir. Çünkü Google hızla yapılan çalışmayı spam olarak algılar yavaş yavaş yapılmasını ve sabır edilmesi gerektiğini vurgular. Yapılan çalışmalar her zaman yavaş ve kontrollü bir şekilde dahada faydasını görmek isterseniz profesyonellerce yapılması gerektiğini söyleyebiliriz.

neden-google

Seo’da Neden Google?

Seo için, yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’de arama motoru kullanımı, Google %94.8 , Yandex %4.3, Bing %0.6, Yahoo %0.2 olarak belirlenmiştir. Vermiş olduğumuz istatistiklerden de anlaşıldığı üzere Türkiye’nin çoğunluğu Google’ı tercih etmektedir. Yandex yapmış olduğu reklamlar ve çalışmalar ile Google’a rakip olmayı bile hedeflememektedir. Ülkemizde Yandex kullanımını %10 a çıkartarak daha fazla kitle tarafından kullanılmak istiyor. Bu hedefi için milyon dolarlar harcayan yandex hala Google’ın çeyreği bile olamamış durumdadır. Bu yüzden Seo için Google da yükselmek diğer sitelerden kat kat faydalı olacaktır.

Dünya çapında yapılan araştırmalarda da bir çok alternatifi bulunan Google’a henüz daha kimse rakip olabilecek seviyeye gelememiş demek bile o arama motorlarını yükseltmektir. Bu söylediklerimize bir çok anket firmasının yapmış olduğu anketler sonucunda çıkan sonuçlara bakarak yazıyoruz.

Seo’nun Bize Katkıları Neler Olur?

  • İşletmenizi daha fazla görünür kılarak, profesyonelliğinizi yansıtır ve markalaşma yolunda büyük bir adım atmanızı sağlar. Markalaşmakta sizi rakiplerinizin zirvesinde olduğunu gösterir.
  • Dijital dünyanın ülkemizde yaygınlaşması ile birlikte ticaretin internet’e taşındığını gözlemlemiş olmalısınız. Bu gelişme sizin gelirlerinizi yapılan istikrarlı çalışmaların sonucuna göre katlayacaktır.
  • Doğru stratejiler uygulanarak yapılan seo çalışması sayesinde direk olarak kullanıcıların hedefledikleri ürünlere veya hizmetlere erişimi sağlanacaktır. Buda hem ziyaretçinin isteğini karşılamak hemde Google’ın isteğini karşılamak oluyor.
  • Reklam için ayrılan bütçeden tasarruf edilerek, tek bir noktada daha az maliyet harcayarak daha fazla kazanç elde etmek. Tv’lere bilboardlara veya daha sayamadığımız reklam faaliyetlerinin etkisi hiç bir zaman seo’nun etkisi kadar olmadı.
  • Seo ile yükselişe geçerek belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerde markanızın listelenerek görülmesini sağlamak. Marka bilinirliğinizi artırarak sektördeki en çok bilinen firma konumuna getirmek.
  • Doğru anahtar kelime seçimi ile Adwords için harcamış olduğunuz giderleri azaltmak. Bu husus en önemli noktadır çünkü yanlış seçilen anahtar kelimelerden istemiş olduğunuz verimi alamayacaksınız.
  • Rakiplerinize fark atarak dijital dünya desteği ile sektörünüzde liderliğe ulaşmak. E ticaret üzerinden vermiş olduğunuz hizmet diğer firmaları bir adım geride bırakacağını unutmayın.

SEO Geliştirme Aşaması

Firmanıza uygun anahtar kelime tespiti, firmanızı niteleyen en uygun anahtar kelimeleri bir döküm haline getirerek aralarından işletmeniz için en uygun kelimeler seçilir. Ürün bazlı seçimlerde ürünü niteleyen ek anahtar kelimeler belirlenir. Bu sayede işletmenize hitap eden kullanıcılara doğrudan erişim sağlayarak, direk hedefe yönlenmiş oluyorsunuz.

Alt yapı kontrolü, tasarımı yapılmış siteniz içerisindeki eksiklikler, uygulanması gereken etiketler, gereksiz kodlamalar kısacası google standartlarına uygunluğu kontrol edilerek, sağlam bir alt yapı hazırlanmış olur.

Sayfaların anahtar kelime ile uyumlu olması, seçilen anahtar kelimelerin sayfalar ile uyuşması hız ve kalite açısından gerekmektedir.

Site tanıtımı, web sitenizi dijital dünyada kendini kanıtlamış, google news kaydı olan, backlink derecesi önemli olan kaliteli ve özgün sitelerde tanıtımlarını yapıyoruz.

Rakip ölçümü, rakiplerinizin yapmış oldukları çalışmaları analiz ederek izlenilmesi gereken yolu belirlemek.

Sosyal medya faktörü, firmanız için kaliteli paylaşımlar ile ziyaretçi çekiyoruz. Bu ziyaretçiler web sitenizdeki hit oranını yükseltiyor.

Detaylı raporlama, web siteniz ile ilgili yapılmış olan çalışmaların raporlamasını sunuyoruz.

Şahsi Seo Çalışmamı Yapabilir Miyim?

Herkes doğru stratejiler uyguladıktan sonra kendi çalışmasını tabi ki yapabilir. Çalışmalara başladığınızda en önemli nokta, sabır etmelisiniz. İnternet üzerinde birden fazla kaynak bulunuyor ancak bunlar içerisinde bir çok yanlış anlatımlarda bulunuyor. Bu yüzden doğru ve güvenilir kaynakları kullanarak kendi çalışmanızı yapabilirsiniz. Bu kaynaklardan biriside sitemizde yer alan uzman editörlerimiz tarafından hazırlanan seo blogudur. Güncel ve doğru bilgilere ulaşarak kendi yapmış olduğunuz seo çalışmasında kaliteli sonuçlara ulaşabilirsiniz.

seo