SEO’yu Kimler Yapar?

info@mrseo.com.tr

Sitenin organik aramalarla uyumlu olması adına gerçekleştirilen çalışmaların bütününe seo adı verİlmektedir. Sanal ortamda ve günlük yaşamda seo’yu kimler yapar? sorusu sıklıkla yöneltilir hale gelmiştir.  Webmaster forumları incelendiğinde bu anlamda binlerce hizmet sunulduğu görülmektedir. Çok ince detayları bilmeyen hemen her webmaster’ın bilgi sahibi olduğu konularda bilgi sahibi olan bireylerin kendisini Profesyonel Seo’cu olarak tanımladığı görülür. Elbette bu tanımlama işini gerçek anlamda profesyonel yapan birey ya da kurumları incitecektir.

seo nasil yapilir

Seo işi her ne kadar herkes tarafından yapılabilecek kolay bir uygulama gibi gelse de aslına bakıldığında incelik isteyen bir sanat dalıdır. Sitesi için backlink alması gerektiğini hemen her girişimci bilir fakat önemli olan alınacak backlinklerin hangi aralıklarla ne sıklıkla alınması gerektiğidir. Site içi seo ve site dışı seo anlamında gerçekleştirilecek uygulamalar büyük oranda profesyonellik gerektirir. Amatör olarak bu işle uğraşanlar belirli bir noktaya kadar getirdikleri web sitesinde bilgi anlamında tıkanmalar yaşarlar. Seo noktasında tam olarak ne yapacağını bilemeyen birey ya da kurumlar seo hizmeti almak durumundadır. Seo Danışmanı olarak bilinen meslek grubu üyeleri sitenin gelişim süreci boyunca takibini yapıp gerekli düzenlemeleri yapan aynı zaman sektörde rakip platformların attığı adımları takip edip daha iyisinin yapılması adına çalışmalar düzenleyen kişilerdir. Seo danışmanlığı yapan profesyonelleri diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise; tecrübeyle elde ettikleri sırlardır. Defalarca başarısız olmasına rağmen çeşitli uygulamalar yapıp sonuçlarını gözlemleyen ve yenilikleri sıkı bir şekilde takip edip hangi uygulamanın hangi durumlarda en iyi yükselişi sağlayacağını bilmesidir. Yıllardır sektörde hizmetlerini sürdüren danışmanlar tecrübelerine dayanarak attıkları adımları daha emin atarlar.

uygun seoWeb platformlarının değer kazanması ve insanlar tarafından aktif bir şekilde kullanılmaya başlamasıyla başlayan serüven günümüze kadar büyük bir gelişme kaydetmiştir. İnsanlar artık alışverişlerinin neredeyse tamamını sanal ortamlar üzerinden gerçekleştiriyor. Akla gelebilecek her türlü konuda ilk olarak başvurulan ortamın sanal ortam olması web girişimcileri, firmalar ve şirketlerin iştahını kabartıyor. Sanal ortam üzerinde ürün ya da hizmet satışı hedefleyen ya da reklam gelirleri almak isteyen bireylerin gerçekleştirecekleri çalışmalarda bir seo danışmanına ihtiyaç duyacakları aşikar. Bireysel bilgi ve birikimleri ile hareket eden amatörler için günümüzde başarı tesadüfen ortaya çıkmayacaktır. Google’ın dilinden anlayan, ne demek istediğini tam anlamıyla çözen ve verdiği ipuçlardan çıkarımlarda bulunarak pek çok kişinin bilmediği noktaları bilen bireyler elbette siteleri en üst sıralara çıkarmayı başaracaktır. İnternet üzerinde hizmet veren web sitesi sahiplerinin hemen hepsi hedef kelimelerinde 1.sırada yer alabilmek adına sitesine gözü gibi bakıyor ve çeşitli uygulamalarla sitesini zenginleştiriyor. Burada önemli olan seo tekniklerinin uygulanmasından çok ustalıkla uygulanması. Bunu da en güzel şekilde yapacak olan kişiler seo uzmanları.  Seo firması bünyesinde hizmet veren seo uzmanları sektördeki tecrübelerini bir sektöre dönüştürmüş durumda.

Seo uzmanları hizmet verecekleri web sitesini baştan sona çeşitli kriterler açısından inceler ve bir çalışma planlarlar. Çalışmayı planlama aşamasında pek çok faktörü göz önünde bulundururlar. Site içi seo, site dışı seo, rakip analizi, durum analizi, çalışmaların o anki durumu ve daha pek çok faktör çalışmanın bel kemiğini oluşturur. Hedef kelimeleri hizmet vereceği kişilerden alan uzmanlar belirli bir süre boyunca gerçekleştireceği çalışmalarla hedeflenen kelimede yükseliş sağlamaya çalışırlar. Ülkemizde hemen her şehirde hizmet vermeye başlayan seo ajansları bu noktada birey da kurumlara yardımcı oluyor. Sektörel anlamda ilk sayfada yer almak isteyen firmalar seo ajanslarına ödedikleri ücretleri görmezden geliyor. İlk sırada yer alacak bir firmanın günlük satış rakamları ve cirosunun artacaklarını bildiklerinden ne kadar ücret öderlerse ödesinler yatırımlarının tamamını internet ortamına yönlendirmekten geri kalmıyorlar.

Kurumsal seo hizmeti sunan seo ajanslarının profesyonelliğini daha önceki deneyimleri belirliyor.

seo