Youtube Seo’ya Etkisi Var mıdır?

info@mrseo.com.tr

Dünyanın en popüler video platformları arasında yer alan Youtube sitesinin akla gelebilecek her türlü konuda ilk ziyaret edilen platformlardan olduğunu bilmekteyiz. Hemen her alanda milyonlarca videonun bulunduğu sitenin ülkemiz dahil dünya ülkeleri tarafından sıklıkla kullanılan bir platform olduğunu görüyoruz. Hal böyle olunca arama motorlarının da değer verdiği önemli siteler arasında yer alıyor. Arama motorlarında herhangi bir sorgulama yapıldığında ilk sıralarda genelde Youtube videolarının yer aldığı görülür. Bu videoların arama sonuçlarında öncelikli olması ve ilk sıralarda yer alması büyük bir pazarlama stratejisini de akıllara getirmektedir. Web sitesi sahiplerinin son yıllarda sıklıkla kullanmaya başladığı video backlink yönteminin en çok kullanıldığı platform olma özelliği ile web girişimcilerini de bu konuda üzerine çekmektedir. Gerek çalışmaların eğlenceli bir yapıya bürünmesine yardımcı olmak gerekse hedef kitleye doğrudan bu platformla uğraşmak isteyen web sitesi sahipleri hazırladıkları özgün videolarla bu yöntemden faydalanırlar. Seo noktasında doğrudan olmasa da dolaylı yollardan fayda sağlayabilecek olan Youtube backlink yöntemi özellikle siteye ziyaretçi çekme noktasında büyük fayda sağlar. Etkili videolarla binlerce ziyaretçiyi kolay bir şekilde siteye çekmek mümkündür. Youtube seo video yönteminde nelere dikkat etmek gerekiyor? Ziyaretçi açısından faydalı videolar nasıl oluşturulur? Planlı bir çalışma nasıl yürütülür?

Dikkat Edilecekler:

Başlıklarınızı Belirleyin:

Google arama motorunu kullanarak insanların araştırdıkları bilgileri öğrenerek başlık belirlemesi yapın. Arama motoru kutucuğunda bulunan “Autocomplete” özelliği girilen kelimelerin devamını getirerek sık yapılan sorgulamaları gösterecektir. Kurumsal seo faaliyetlerinde etkili bir şekilde kullanıldığında müşteri kitlelerine daha rahat bir erişim sağlanabilmekte.

Videolarınızı Hazırlayın

Belirlediğiniz başlık bünyesinde faydalı bir video hazırlayın. İzleyicilerin videoyu sonuna kadar izlemeye değer görmesi adına faydalı içerikler barındırın. Videoları hazırlarken şunlara dikkat edin!

  • Video içeriği başlıkla uyumlu olsun.
  • Video kalitesi olabildiğince yüksek olsun.
  • Video özgünlüğüne dikkat edin!
  • Youtube kanalı oluşturun ve devamlı olarak yeni videolarla besleyin.

Youtube Kanalınızı Optimize Edin

Youtube üzerinden oluşturduğunuz kanal bünyesinde videolar yayınlayacaksınız fakat öncesinde yapılması gereken bir takım ayarlamalar bulunuyor.

  • Kanal ayarları / Gelişmiş / Anahtar kelime girişleri
  • Kanal açıklama ve bilgi bölümlerini eksiksiz bir şekilde doldurma
  • Kanal için gerekli kapak fotoğrafı ya da profil resmini uygun üzeyde ayarlama.
  • Kanala uygun bir jenerik isim bulma.

Açıklama ve Anahtar Kelime Hususu

Videolarda başlık oldukça önemlidir. Arama motorları üzerinde sıralama alırken değerlendirilecek bir kriter olması nedeniyle anahtar kelimeleri içeren etkili başlıklar bulmalısınız. Başlığın en fazla 6 kelime olması  gerekiyor.

Açıklama bölümünü doldururken video içeriği hakkında özet bilgiler vermeniz gerekiyor. Bilgi verirken açıklama içerisinde anahtar kelimenin kullanılması oldukça etkili bir kullanım olacaktır. Akabinde site adresinizi açıklama kısmına ilave edersiniz. Aranma hacmi yüksek anahtar kelimeler bulmaya gayret göstermelisiniz.

Youtube Seo noktasında dikkat edilmesi gereken temel kriterlerden bahsettik. Video ve başlık oluşturma noktası tamamen videoyu oluşturacak kişinin hayal ve tahmin gücüne dayalıdır. Bakıldığı zaman oldukça fazla aranan başlıklar bazen hit çekmezken çok farklı bir başlık on binlerce insanın videoyu izlemesine neden olabilmektedir. Bu bakımdan sizinle aynı amaçta olan kanalları takip ederek ne tarz videolarla ne kadar görüntülenmeye ulaşıyorlar bilgi edinmelisiniz. Seo anlamında yapılması gerekenler yalnızca bu yöntemle bitmez. Onlarca yöntemi bünyesinde barındıran bir husustur. Faydalanılması gereken yöntemlerden yalnızca biri olan bu yöntemden en yüksek verimi almak için büyük çaba sarf edilmesi gerekiyor. Site sıralamalarına etki göstermeyebilir fakat; yüksek hitlere ulaşan videolar sıralamayı değiştirmeyecek diye bir durum da söz konusu değildir. Seo firması hizmetlerinde de önemli bir yeri olan video backlink yönteminde Youtube sitesinden sıklıkla faydalanılır.

seo