Video Backlink Nedir?

info@mrseo.com.tr

Video yayını yapan otoriter platformlar üzerinden paylaşılan videoların açıklama kısmına hedef sitenin linkinin girilmesi neticesinde uygulanan seo tekniğidir. Bu yöntemin kullanıldığı pek çok otoriter platform bulunmaktadır. Youtube, Dailymotion, Timsah benzeri sitelere güncel bir video’nun eklenmesi suretiyle alınan sonuçlar bazı durumlarda oldukça etkili olabilmektedir. Backlink anlamında ufak bir faydası olsa da yüklenilen videonun ilgi görme derecesine göre siteye hit kaynağı sağlayabilecek tarzda bir yöntemdir. Videonun alt kısmına yapılan link çıkışlarını kullanarak sitenize gelen ziyaretçi belki de sitenizi her gün ziyaret edip içeriklerinizi incelemek isteyecek. Bir ziyaretçinin bile web siteleri için kritik olduğu göz önüne alındığında günümüzde neden yaygın olarak tercih edilen bir backlink türü olduğu görülmüş olacaktır. Video dosyalarının reklam sektöründe ne denli önemli olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. İnsanların izlemekten keyif aldığı ve hemen her gün onlarca video izlemek için otoriter sitelere giriş yaptığı biliniyor. Akılda kalıcı olması ve dikkat çekmesi videoların reklam sektörünün odağına yerleşmesine neden olmuştur. İnternet ortamından tutun da medya cihazlarına kadar hemen her türlü reklam videolar aracılığıyla gerçekleştirilmekte. Burada önemli olan video’nun özgünlük niteliğine sahip olmasıdır. Telif hakkı içeren videoların Youtube’a yüklenmesi videonun kaldırılmasına daha da kötüsü youtube hesabınızın banlanmasına neden olabilir. Bu bakımdan sitenizin konusuyla alakalı sizin oluşturduğunuz videolara ihtiyacınız olacak. Bu yöntemin genelde resimlerden ve text’lerden oluşan slayt video unsurlarıyla uygulandığı düşünüldüğünde profesyonel çekimlere ihtiyacınız yok demektir. Video hazırlanan konunun insanlar tarafından ilgi gören bir konu olması yeterli. Gerçek anlamda kalite içeren bir video ortalama 10 dakika içerisinde Google arama sonuçları üzerinde gösterilmeye başlanır. Videonun kalitesi siteye geri dönüşü de kolaylaştıracaktır.

Video Backlink Seo Açısından Faydalı mıdır?

Büyük video sitelerinden alınan linkler nofollow etiketine sahiptir. Yani; büyük video platformları sitenize referans olmadığını arama motoruna belirtir. Video backlink yönteminin Seo anlamında pek bir faydası olmasa da etkili kullanıldığında aktif bir trafik elde edilebilir. Ziyaretçi artışı noktasında büyük faydaları dokunabilecek platformlara milyonlarca insanın girip çıkması günlük olarak belirli oranlarda hit çekebilmenize yardımcı olabilir. Sitenizin konusu ile alakalı olarak oluşturduğunuz özgün bir video izleyici için yeterli gelmeyebilir. Açıklama kısmında verdiğiniz site linkine tıklayarak daha fazla bilgi almak isteyen ziyaretçiler kemikleşmiş takipçi kadrosunu zaman içerisinde oluşturabilir. Tek bir platforma bağlı olarak gerçekleştirilecek Seo çalışmaları elbette etkili olmayacaktır. Aşırıya kaçılmadan tüm yöntemler denenmelidir. Burada kilit nokta backlink alırken aşırıya kaçılmamasıdır.

Video Backlink Alınabilecek Popüler Siteler:

 • Timsah
 • Vidivodo
 • Yahoo
 • Video ekolay
 • Mynet
 • Metacafe
 • MegaVideo
 • İzlesene
 • Dailymotion
 • Vimeo
 • Youtube

Görüldüğü üzere video backlink yapılabilecek popüler platformların sayısı oldukça fazladır. Bu platformların imkanlarından zaman zaman faydalanılabilir. Hangi türde siteye sahip olursanız olun herhangi bir seo yöntemini aşırı kullanmanın doğallıktan uzaklaştıracağı ve Google tarafından sevilmediği kriterleri her zaman aklınızın bir köşesinde durmalıdır. Sürekli olarak aynı yöntemlerle hareket ediyorsanız siteniz tehlike altında olabilir. Uzun yıllar boyunca kalıcı bir şekilde kendi alanında faaliyet gösteren bir site hedefliyorsanız hiçbir seo yönteminde aşırıya kaçmamalı, ideal oranlarda yapmalısınız. Kurumsal seo’da da etkili olabilecek bir yöntem olduğunu belirtmek isteriz. Şirketinizin tanıtım videosunu video sitelerin yükleyerek altına sitenizin linkini bırakabilirsiniz. Seo firması hizmetlerinde de bulunan bir backlink türü.

seo