Video Backlink Nasıl Yapılır?

info@mrseo.com.tr

Video backlink otoriter video platformları üzerinden sitelere link çıkışı yapılması neticesinde uygulanan bir backlink yöntemidir. Video eklemesi yapılan sitelerin ilgili açıklama bölümlerine eklenen kısa bilgiler ve linklemelerle gerçekleştiren backlink yöntemi video izleyicileri tarafından ilgi görmesi halinde siteye hit kaynağı olabilecek yöntem özellikler video içerikli sitelerin linklenmesinde büyük oranda fayda sağlamaktadır. Herhangi bir blogun konusuyla alakalı olarak hazırladığı ya da çektiği yeni videoları sanal ortama yükleyerek gerekli linklemeler ve uygun cümlelerle kendi sitesine yönlendirmesiyle elde edilen linkler siteye giriş kapılarıdır. Seo uygulamalarında siteye giriş kapılarının çok olması hit kaynağı olabileceği gibi sıralamalara da az da olsa etki edebilir. En önemli faydası yüklenen video sitesinin popülaritesinden dolayı eklenen videonun arama sonuçlarına dakikalar içerisinde yansıması yani; hızlı indeks almasıdır. Dünya genelinde en çok kullanılan video sitelerinin indeks alma süresi doğal olarak kısadır. Her ne kadar nofollow formatında linkler olsa da yine de fayda sağlanabilecek link türleri arasındadır. Doğru kullanıldığında etkili bir yöntem olabilecek video backlinkler nasıl kullanılır? onu inceleyelim.

Video Backlink Alma

Bütün video sitelerinde temel mantık aynıdır. Öncelikle Youtube, Dailymotion gibi platformlarda üyeliğiniz bulunmuyor ise; bir üyelik açmalısınız.

Adım Adım Şunları Yapın!

  • Site konunuz “moda” olsun.
  • Bu yılın moda trendleri başlıklı bir video hazırlayacağız.
  • Movie Maker, After Effect tarzı programlardan faydalanabilirsiniz.
  • Oluşturacağınız video bir slayt gösterisi ayarında dahi olabilir.
  • Çeşitli kıyafetlerin, ürünlerin bulunduğu resimleri bir araya getirip bir video parçası oluşturabilirsiniz.
  • Sonrasında oluşturacağınız videoyu ilgili video platformuna yükleyin. Her video sitesinde videonun alt kısmına yazılabilecek açıklama bölümü bulunur.
  • Bu açıklama bölümüne kısa bir açıklama altına da site adresinizi ilave edin ve videoyu yayına alın.

Genel anlamda her platformda mantık bu şekildedir. Burada birçok webmaster’ın nasıl bir video oluşturacağını bilemediğini görüyoruz. Video düzenleme uzmanı olmanıza gerek bulunmuyor. Orta halli bir video ya da slayt video tasarlayabildiyseniz etkili başlıklar kullanarak siteye yükleyip backlinkinizi almalısınız. Kurumsal seo noktasında da önemli etkileri bulunan bir yöntem.

Video Backlink Yönteminin Siteye Ne Tür Faydaları Olabilir?

İnternet ortamında insanların ilk aklına gelen platformlar genelde otoriter platformlardır. Bu bakımdan sanal ortam üzerinde Youtube, Dailymotion, Vimeo gibi platformlardan link çıkışı yapan siteler pagerank değeri linklere sahip olmuş olurlar. Paylaştığınız video bir ihtimal diğer site sahipleri tarafından paylaşılırsa o siteden de backlink elde edilebilir. Kısacası; iyi bir video tasarladıysanız site istatistiklerinizde belirgin farklılıklar görebilirsiniz.

Video backlink yöntemiyle alınan backlinkler “nofollow” etiketine sahiptir. Yani; platform yetkilileri önceden bu tür durumların yaşanabileceğini düşünerek bu siteye referans değilim şeklinde bir mesajı arama motoru botlarına iletirler. Normal şartlarda “dofollow” etiketine sahip olsa site için sayısız faydaları olacaktır. Dünya çapında bir sitenin önerdiği site haline gelecek olan hedef site video yüklediği sitenin pagerank, trustrank değerlerinden daha fazla faydalanmış olacaktır.

Video Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Video backlink yöntemine başvuran site sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli özellik aşırıya kaçmaması olacaktır. Bir günde 100 video yükleyip 1 yıl boyunca hiç bu yönteme başvurmamak son derece yanlış bir kullanım olacaktır. Fazla aşırıya kaçmadan video backlink sayısını günlere yayarak belirli periyotlarda gerçekleştirmeniz gerekir. Seo noktasında doğru olan kullanım bu doğrultudadır. Tek bir günde yapılıp günlerce yapılmayan yöntemlerin aksine düzenli olarak yeterli miktarlarda gerçekleştirilen yöntemler fayda sağlar.

Video backlink yönteminde genel anlamda tercih edilen olaylar gündem olaylarıdır fakat bu tür videoların paylaşıldığı zaman diliminde yüksek oranda ilgi görüp paylaşılmadığı dönemlerde de pek ilgi görmeyecek video türleri olması süreklilik faktörünü bozacaktır. Örnekle daha da açmamız gerekirse, Belgesel içerikli bir siteye sahipsiniz. İnsanların sürekli olarak araştırma potansiyeli olduğu konu nedir? Dünyanın en hızlı koşan hayvanları örnek olarak verilebilir.

seo