Ücretsiz Seo Nasıl Yapılır?

info@mrseo.com.tr

Web girişimcilerinin büyük bir kısmının ortaya çıkardıkları web projeleri için gerekli olan seo çalışmalarını sıklıkla kendilerinin yapmaya çalıştıklarını görmekteyiz. Geleceğin parlak mesleklerinden biri haline gelen web girişimleri ve seo konusu bugün pek çok insan tarafından halen net olarak çözülebilmiş değil. Bu noktada farklı yöntemleri deneyip sonuç alan web sitesi sahiplerinin öğrendikleri bilgileri kimseyle paylaşmamaları sektörde o kişilerin projelerinin hızlıca başarıya ulaşmasını sağlamakta. Ücretsiz olarak gerçekleştirdikleri çalışmalarla projelerini her geçen gün daha da yükselten birey ya da kurumlar zaman zaman bazı tavsiyelerde bulunmaktalar. Seo danışmanlığı yapan firmalar, seo uzmanları bu alanda yeni yeni bilgi edinmeye başlamış bireylere bloglar, forumlar üzerinden bazı tavsiyelerde bulunmaktalar. Bu tavsiyelerin çıkarımını yaptıkları yerlerde genelde Google’ın sunduğu bir takım kurallardan yapılmakta. Google’ın yaptığı yeni bir güncellemede gerçekleşen değişikliklere dikkat edildiğinde fazla detay verilmediği ve genel ifadeler kullanıldığı görülmektedir. Web girişimcilerine bu yolla aslında ipuçları veren arama motoru detay vermekten kaçınarak kendi varlığını da bir yerde garantilemekte. Konunun kapsamı incelendiğinde bugün ücretli bir şekilde gerçekleştirilen çalışmaların tamamı aslında yapan kişiler için ücretsiz durumda. Kapsamı geniş olsa da birkaç örnek verilebilir. Seo hizmeti aldığınız firma siteniz için internet üzerinden sizinle aynı konuda yayın yapan otoriter sitelerden ücreti karşılığında tanıtım yazısı, backlink alacaktır. Site sahibi olarak bunu sizlerde yapabilirsiniz. Genel anlamda ücretli hizmetler denilebilecek yöntemlerin büyük bir kısmı ücret ödemeden de yapılabilmekte. Yani, kısaca seo tekniklerine değil seo tekniklerini uygulayacak olan firma ya da şahısların tecrübelerine para ödemektesiniz.

Ücretsiz Seo Teknikleri Nelerdir?

Forum Tanıtım:

İnternet ortamı üzerinde hizmetlerini sürdüren forum sitelerinin büyük bir kısmında site tanıtım bölümü bulunmaktadır. Bu bölümlere hazırlanacak özgün tanıtım yazıları ile site daha geniş kitlelere ulaştırılabilir. Herhangi bir ücret gerektirmeyen forum sitelere üye olmanız yeterlidir.

Blog Yorum:

Her ne kadar son güncellemelerle değerini iyiden iyiye yitirse de halen webmaster’lar tarafından uygulanan yöntemlerden. Yayın yapılan konuda hizmet veren diğer platformlarda hazırlanan içeriklerin altına kısa bir yorum ve site url’si girilecek gerçekleştirilmekte. Üye olmaya dahi gerek olmayan bu yöntemde ücret bulunmuyor.

İmleme Siteleri:

İmleme siteleri geçmişten günümüze önemli seo teknikleri arasında bulunuyor. Her ne kadar link çöplüğüne dönmüş olsalar da pagerank değerlerinin yüksek olması ve arama botları tarafından sıkça ziyaret edilmesi az da olsa fayda sağlayacaktır. Küçük bir üyelik işleminin ardından dilediğiniz gibi kullanabilmektesiniz.

Profil Backlinkler:

Web 2.0 standartlarına sahip forum siteleri üzerinde oluşturulan üyelik bölümlerinde site isminin girilmesi neticesinde uygulanan yöntemdir. Hiçbir ücret talep edilmez küçük bir üyelikle işlem gerçekleştirilebilir.

Paravan Blog Çalışması:

Site dışı çalışmalar içerisinde dikkat çeken etkili çalışmalardandır. Sitenize ömürlük kalıcı linkler sağlayan paravan bloglarda ücretsiz blog servislerini kullanacağınızdan herhangi bir ücrete gerek yoktur.

Görüldüğü üzere site içi seo ve site dışı seo tekniklerinde gerçekleştirilen yöntemler genelde ücretsizdir. Seo hizmeti sunan firmalar yukarıdaki yöntemleri farklı bir düzeyde kullanırlar. Site dışı seo noktasında ücret ödenilen tek yöntem tanıtım yazılarıdır. Tanıtım yazılarının nereden aldığı da ücretini belirler. Örneğin; küçük bir haber sitesine büyük otoriter haber sitelerinden verilecek tanıtım yazılarına yüklü miktarda ödemeler istenebilir. Bunun dışında kullanılan diğer yöntemler genelde emek işidir ve verilen emeğin bir bedeli olacaktır. Standart bir webmaster bu yöntemlerin tamamını yapabilir fakat; sonuç verir mi ? orası bilinmez. Bahsedilen yöntemleri en iyi en doğru şekilde kullanacak olan kişiler uzman ünvanına layık olan seo danışmanlarıdır. Kurumsal seo hizmeti alan firmaların genelde sektörden uzak oldukları düşünüldüğünde seo ajanslarına ciddi miktarlarda ödeme yapmaları gayet normaldir.

seo