Tanıtım yazısı Nedir?

info@mrseo.com.tr

Tanıtım yazıları site, marka  ya da ürünleri tanıtmak amacıyla hazırlanan içeriklere verilen isimdir. Dijital ortamlar için hazırlanır ve içeriğinde hedef kelimeler bulunur. Sektörle alakalı olarak belirlenen bu hedef kelimeler arama motorları üzerinde sıralanırken üst sıralarda yer alınmak istenen kelimelerdir. Hedef kelimelerin kalınlaştırılması ve linklenmesi çalışmalarıyla arama motoru google gözünde artı puan almaya çalışan web sitesi sahipleri kelimelerinde yükseliş görmek amacıyla bu tarz çalışmalar içerisine girerler. Tanıtım yazılarının neden önemli olduğundan bahsedecek olursak; gerek daha önce gerçekleştirilen seo çalışmaları gerekse günümüzde gerçekleştirilen çalışmalarda önemli olan ve son yıllarda önemi daha da artan tanıtım yazıları google’a tamamen doğal görüntüsü veriyor. SEO kurallarına uygun olarak yazılan ve belirli kelime sayılarında olan tanıtım yazısı çalışmaları son yılların popüler seo çalışmaları arasında bulunuyor. Web sitesinin reklamını yapmak ve daha geniş ziyaretçi kitlelerine ulaştırmak isteyen web girişimcileri için oldukça uygun fiyatlarla gerçekleştirilebilecek çalışmalardan bir tanesi olduğunun da altını çizmiş olalım. Arama motorlarında site anahtar kelimesinde daha güzel bir konumda bulunmak adına gerçekleştirilebilecek olan tanıtım yazısı çalışması son yıllarda en sık başvurulan çalışmalar arasındaki yerini almıştır. Tanıtım yazıları arama motorları tarafından şu şekilde algılanır. Bir site başka bir site tarafında özellikle de popüler bir site tarafından öneriliyorsa site kaliteli ve güvenilirdir. Zaman içerisinde gerçekleştirilecek tanıtım çalışmalarıyla site arama motorları gözünde değerli bir hal alarak her anlamda ödüllendirilir. Tabi doğru çalışmalar neticesinde. Sitenin hızlı index alması, daha fazla hite kavuşması, sıralamalarda düzenli olarak yükselmesi, alexa değerlerinin düşüş göstermesi, bilinirliğinin ve güvenilirliğinin artması gibi pek çok anlamda artı değer katacak olan tanıtım yazısı çalışması reklam yapmanın en güzel yöntemlerinden bir tanesidir. Uygun bütçelerle reklam yapabilme olanağı tanıması elbette tercih edilme nedenlerinden yalnızca bir tanesi. Google’ın tehlikeli ya da zararlı olarak görmediği seo tekniği bu bağlamda pek çok web sitesi sahibi tarafından yıllardır kullanılıyor ve kullanılmaya da devam ediyor. Arama motorları üzerinde görünürlüğünü artırmak isteyen her web sitesi sahibinin düzenli olarak tanıtım yazısı çalışmalarına devam etmesi ve bu çalışmalarında istikrar sağlaması gereklidir. Elbette her seo tekniğinde olduğu gibi bu teknikte de doğallıktan uzaklaşıp aşırıya kaçan site sahipleri cezalandırılacaklardır. Doğru ve sağlıklı çalışmalarla gerçek anlamda memnun edici sonuçlarla karşılaşılabilir. Kurumsal seo’da da önem arz eden bir çalışma yöntemidir.

Tanıtım Yazısı Nasıl Hazırlanır?

  • Yazı tamamen doğal niteliklere sahip olmalı ve her şeyden önce özgün olmalıdır. Yani; yazı daha önce başka sitede yayınlanmış kopyala – yapıştır bir yazı olmamalı.
  • Yazı içerisinde önem verilen ve hedef kelimelere link verilmesi ve yazı sonunda kaynak gösterilmesi şeklinde hazırlanabilir. Kelimelere verilen linkler daha faydalıdır.
  • Arama motorlarında yükselme hedeflenen kelimeye link verilmelidir.
  • Linkleme yapılan kelime sayısı abartılmamalıdır. Anahtar kelime olarak bilinen hedef kelimeler 1-2 linkleme ile yapılır.
  • Link verilirken nofollow değil dofollow etiketi kullanılır.

Tanıtım Yazısı Çalışmaları Hangi Sitelerden Yapılabilir?

Bu noktada iki seçenekten bahsedilebilir. Ücretli tanıtım yazısı ve ücretsiz tanıtım yazısı çalışması.

Ücretsiz Tanıtım Yazısı Yapılacak Siteler:

Sitenin konusuyla alakalı forum ve sitelere gönderilecek tanıtım yazılarını kapsar. Forum ya da siteye üye olunarak yazılara kaynak gösterilerek gerçekleştirilen çalışma sitenin görünürlüğünü artırır.

Ücretli Tanıtım Yazısı Yapılacak Siteler:

Tanıtım yazısında ücretli seçeneği oldukça kapsamlı çalışmaları içerebilir. Webmaster forumları üzerinde bu konuda adeta yeni sektörler doğmuştur. Hemen her blog sahibi sitesi üzerinden tanıtım yazısı satışı yapabilir. Ücretini ödeyerek başarılı platformlardan yazı alınabilir.

seo