Seoya uygun meta tagları

info@mrseo.com.tr

Meta taglar yani etiketler web sitelerinin bilgi etiketleri olarak bilinmektedirler. Ayrıca HEAD etiketleri arasında yer almaktadırlar. Meta taglar arama motorlarına ve kullanıcılara web sitelerinin içeriği ve web sitelerinin yapıları hakkında önbilgi sunmak amacıyla kullanılmaktadır. Eski dönemlerde seo çalışmaları açısında oldukça önemli olan meta taglar keywords ve description kısımlarına yazıldığı takdirde arama motorlarında yer almaktaydılar. Fakat günümüzde arama motorları oldukça gelişmektedir. Bu gelişmelerden dolayı da artık günümüzde meta taglar ile arama motorları sonuçlarında yer alabilmek oldukça zorlaşmaktadır. Meta etiketleri web sitelerde yer alan içerikleri üst sıralara taşıyamamaktadır. Fakat günümüzde de hala web siteleri açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Web siteleri meta taglar ile üst sıralara çıkamamaktadır fakat bir web sitesinde meta tag kullanılmadığı takdirde o site eksik sayılmaktadır. Bu da web sitelerinin eksi puan almalarına neden olmaktadır. Bu yüzden web sitenizin standartlara uyum sağlaması için meta taglar kullanmanız gerekmektedir.

meta etiketleri

Meta etiketlerinin en önemli özelliklerden biri de arama motoru sonuçlarında görünüyor olmasıdır. Web siteleriniz herhangi bir arama motoru sonuçlarında yer alıyorsa bu sonuçlar gösterilirken title yani başlık ve meta taglar da bu sonuçlarda yer almaktadır. Bu meta taglar da sizin sitenizin tercih edilmesine katkı sağlamaktadır. Bu yüzden hem sitenizde eksiklik yaratmamak açısından hem de web sitenizin tercih edilmesi açısından meta taglar kullanmanız gerekmektedir.

Meta taglarının nasıl olması gerektiği konusunda dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Meta tagları web sitelerinin içerikleriyle ilgili bilgi vermektedir. Bu bilgiler verilirken dikkat edilmesi gereken nokta bilgilerin web sitesinde yer alan içerikle ilgili olmasıdır. Yani direkt olarak web siteyle alakalı meta taglar yazılmaması gerekmektedir. Yani meta tag içeriğiniz web sitenizin sayfanıza göre şekillenmesi gerekmektedir. Çünkü yapılan en büyük hatalardan biri de web sitesine göre meta tag belirlenmesidir. Fakat bu web sitenize herhangi bir katkı sağlamayacaktır. Bu yüzden bu özelliğe dikkat etmeniz hatta mümkünse her sayfa için ayrı ayrı meta taglar belirlemeniz gerekmektedir. Ayrıca isterseniz her sayfa için ayrı ayrı otomatik olarak meta taglar belirleyen sistemler kullanabilirsiniz.

Altı adet meta tagları bulunmaktadır.

Title tagları: Asıl olarak meta etiket değildir fakat meta etiketi olarak da kullanılmaktadır. Sayfa başlığı verilmektedir ve Google açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Başlık adının belirkenirken sayfa içeriğine uygun olarak seçilmesi gerekmektedir.

Content-Type:  Web sitelerinin kodlama işlemlerini göstermektedir. Ayrıca HEAD etiketi içerisinde yazılması gerekmektedir.

Content-Language: Bu meta tagı sayfanın hangi dilde yazıldığı hakkında bilgi vermektedir.

Description: Bu meta etikette sayfa içeriğiyle ilgili bilgiler girilmektedir. Ayrıca bu kısım arama motoru sonuçlarında da gözükmektedir.

Keywords: Web sayfanızla ilgili anahtar kelimelerin yer aldığı meta taglardır.

Robots: Sayfaların arama motorlarında yer alıp almayacağı bu meta tagla belirlenmektedir.

seo