SEO Nedir?

info@mrseo.com.tr

SEO nedir sorusu bugüne kadar milyonlarca kez cevaplanmış olabilir. Fakat asıl adı Search Engine Optimization olan ve Türkçeye Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçen SEO hakkında en özet ve doğru bilgi, bu optimizasyon işleminin internette var olabilmek adına ortaya çıkan bir işlem olduğudur. Yani SEO, arama motorlarında (özellikle Google’da) ön sıralarda görünmek için yapılır. Hatta bu işlem, Google optimizasyonu olarak da anılır. Bu işlemin yapılması için birçok neden vardır. Mesela bir ticari işletmeniz varsa bu işletmenin Google’da üst sıralara yükselmesi, elbette işlerinizi açılmasına neden olacaktır.

Adil Bir Sistem

Google’ın birkaç sene önce getirdiği Penguen güncellemeleri, Google algoritmalarının yenilenmesini ve güçlenmesini sağladı. Önceden SEO denince insanların aklına iyi şeyler gelmiyordu çünkü yapılan birçok kanunsuz iş ve işlem, sitelerin Google’da iyi dereceler elde etmesini sağlıyordu. Fakat bu güncellemelerden sonra artık Google’da kanunsuz işlerle, kopya içeriklerle yer edinmek neredeyse imkansız hale geldi. Herhangi bir usulsüzlük karşısında Google ban hakkını kullanarak o siteyi kendi index arşivinden siliyor. Bu da bir sitenin sonu anlamına geliyor çünkü en büyük arama motoru olan Google’da indexlenmeyen, sergilenmeyen bir sitenin internet ortamında var olması mümkün değildir.

En Doğru SEO Metotları Nelerdir?

SEO yöntemleri üzerinde çalışan konunun uzman isimleri, farklı öneriler ile sizlerin karşısına çıkabilir. Fakat genel olarak SEO uzmanları tarafından kabul görmüş belirli başlı SEO ayarları vardır. Doğru SEO, bu ayarları yapmaktan geçer. Onlardan biraz bahsetmemiz gerekirse:

Tasarım ve İçerik

SEO yapmak istiyorsanız öncelikle sitenizin tasarımına ve içeriğine en baştan itibaren önem göstermelisiniz. Site tasarımı Google’ın istediği şartlarda gerçekleşmelidir. Aksi halde, Google beğenmediği bir tasarımı, index arşivine kaydetmeyebilir. Bir diğer yandan içerik, kopya olmamalıdır ve Google’da en çok aranan kelimelerden oluşmalıdır. Bu sayede siteniz kolayca Google’da popülerlik elde edebilir.

Backlink

Backlink almak, SEO açısından tartışılmaz derecede önemlidir. Backlink nedir? Sitenizin linki, başka sitelerde paylaşılırsa bu backlink olur. Bu sayede, sitenizin konusuyla alakalı popüler sitelerden backlink almanız durumunda, bir anda popüler olabilirsiniz.

Reklam

Ücretli reklam vermek, sitenize kesinlikle değer katacak bir unsurdur. SEO için Google Adword uygulamasını öneririz. Bu uygulama, Google’a ait reklam uygulaması olduğu için, siteniz bu uygulamadan yararlanarak Google’ın gözünde ayrıcalıklı bir yer edinebilir. Edinmese bile, gireceğiniz anahtar kelime ile yapılacak olan Google aramalarında, siteniz Google’da en üst sırada, reklam olarak çıkar. Özellikle ticari faaliyet gösteren internet siteleri Google’da yer edinmek için bu uygulamaya gönül rahatlığıyla müracaat edebilirler. Ya da sizinle benzer içerikli yayın yapan daha popüler sitelere reklam verebilirsiniz. Bu tür reklam verme işlemleri de kesinlikle lehinize sonuçlanacak işlemlerdir.

Profesyonel SEO Hizmeti Şart

Sitenize iyi bir bütçe ayırdıysanız, sitenizi gerçekten internette iyi bir durumda görmek istiyorsanız ve maddi durumunuz el veriyorsa mutlaka profesyonel SEO hizmeti almalısınız. Alacağınız bu hizmet en yetkili kişilerin, hiçbir detayı atlamadan Google’da siteniz için güzel bir yer ayırtmasına neden olur. Bu sayede işlerinizin iki katına çıktığını görmek sizin için hayal olmaz. Normal hayatta ulaşamadığınız milyonlarca müşteriye, internet üzerinden, siteniz için profesyonel bir SEO çalışması yaptırarak ulaşabilirsiniz.

Tek Bir Amacı Var

Bütün bu çalışmaların amacı sadece ve sadece arama motorlarında üst sıralara yükselmek, en üstte yer alabilmek… Bu durumu sağladığınızda siteniz her ne konuda yayın yapıyor olursa olsun, kazandığı değeri her zaman size hissettirecektir.

seo