Kendim Seo Yapabilir miyim?

info@mrseo.com.tr

Seo kısaca; web sitenin arama botlarına daha iyi sunulması neticesinde kullanıcı arama sonuçlarında daha güzel bir sıralamada listelenebilmek adına yapılan çalışmaların tamamıdır. Başarılı bir web sitesinin vazgeçilmez unsurları arasında yer alan seo kazançlı bir dijital pazarlama yöntemidir. Arama motoruna siteyi daha iyi ifade ederek temiz bir internet için gerekli çalışmaları yaptığınızın algısını vermenin en iyi yolu iyi bir seo’dan geçer. Bunu yapabilmek adına da çeşitli kaynakları takip etmek ve çeşitli yöntemleri denemek gerekir. İnternet ortamının ülkemizde yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte sanal ortam üzerinde devamlı olarak proje üreterek çeşitli imkanlar yaratan platformlarda artmıştır. Platform sahipleri sanal ortam üzerinde bulunan rakiplerini geri planda bırakarak kendi sitelerini ön plana alabilmek adına bireysel seo çalışmalarına başlamış, bu konuda çeşitli atılımlar yapmıştır. Dileyen her web girişimcisi kendi seo’sunu kendisi yapabilir fakat bunun için belirli bir bilgi ve tecrübe birikimi gereklidir. Her ne kadar web sitesi sahipleri tarafından oldukça kolay bir işmiş gibi algılansa da aslında incelikli bir sanat dalı olarak tanımlanabilecek bir tabirdir. Her geçen gün değeri daha da artan dijital sektörün ucundan kıyısından tutunmak isteyen web sitesi sahipleri bunun için çeşitli araştırmalar yaparak bilgi topluyor.

Herhangi bir konuda açmış olduğu blog sitesini bir süre zenginleştirilmiş içeriklerle besleyen site sahipleri belirli bir sürenin sonuna seo yapmak durumunda kalıyor. Bu noktada hangi çalışmanın ne sıklıkla yapılacağını hangi çalışmanın site için zararlı hangi tekniğin site için faydalı olacağını bilemeyen blog sahiplerinin işi oldukça zor. Özellikle yıllardır üzerine düşülen ve yeni seo çalışmalarına başlanacak bir web sitesi riske atılmış olacaktır. Seo teknikleri hakkında fikir sahibi olarak kafanızda bir algı oluşturmanın yolu bu konuda yayın yapan web sitelerini incelemek olacaktır.

Bireysel Seo Yapanlara Öneriler:

Rakip Analizine Dikkat!

Yayın yaptığınız konu ya da alanda hizmet veren ve binlerce insana hitap eden web sitelerini inceleyin. İncelemekten kastımız detaylı bir incelemedir. Hangi detaylara değinmiş ? Ziyaretçilere nasıl bir dille hitap etmiş ? Hangi sitelerden ne zaman backlink almış? Hangi platformlarda tanıtım çalışması yapmış? bu ve buna benzer detaylı soruları net bir şekilde yanıtlayabildiğiniz an rakibinizi tanıdınız demektir. Rakipleri ekarte etmenin tek yolu onların nasıl çalıştığını bilmek ve onlardan daha güzel teknikler uygulamaktır. Kurumsal seo’da en önemli kriter rakip analizidir.

Gelişimi İhmal Etmemek:

İnternet üzerinde seo alanında binlerce kaynak bulunuyor. Yerli ve yabancı incelenecek kaynaklar bu alanda temel bilgileri verecektir. Geriye kalan profesyonel bilgileri sanal ortamlar üzerinde kolay kolay paylaşan siteler göremeyeceksiniz. Sektöre yanlızca kendisinin iyi yerlerde olmasını hedefleyen ve işi öğrenenlerin sayısının artmasını istemeyen seo uzmanları kritik bilgileri vermekten uzak duracaktır. Öğreneceği bilgileri analiz edip sitesinde uygulayıp sonuçlarına dikkat eden blog sahipleri bu alanda gelişimlerini ihmal etmemiş olacaktır. Gerekirse profesyonel bir seo firmasına girerek kendinizi bu konuda geliştirmelisiniz.

Seo Marka Bilinirliğini Artırır!

İnternet üzerinde hangi konuda olursa olsun açılan her site ya da blog gelecekte marka olma potansiyeli taşır. Bu potansiyeli açığa çıkarmanın tek yolu seo çalışmalarıdır. Çeşitli projeler üreterek bu projeleri milyonlarca insana ulaştıran uzmanlar zaman zaman bilgi paylaşımında bulunur. Seo hakkında bilgi sahibi olmayan bireylerde uzman görüşlerini dikkatle inceleyerek çıkarımlarda bulunur öğrendiklerini sitesinde uygular. Uzmanların aktardığı bilgileri biraz olsun farklılaştırıp sitesinde doğru bir şekilde uygulayan her web sitesi sahibi hedeflediği kelime ne olursa olsun sıralamada yükseliş kaydedecektir. Düzenli ve periyodik bir yükseliş sağlamak için elbette çalışmaların devamlılığını sağlamak oldukça önemlidir.

seo