Seo Uyumlu Web sitesi Nasıl Hazırlanır?

info@mrseo.com.tr

Seo uyumlu web sitesi internet dünyasında başarıyı sağlamanın şartlarından biri haline gelirken web sitelerinin yapısı da bu duruma göre değişiyor. Web sitesi için Seo demek, site içi optimizasyon yapısını kurmak ve web sayfalarını mantık çerçevesinde birbirleri ile bağlamak, sadece bağlamakla da kalmayıp arama motorlarına web sitemizin erişilen sayfasının hangi bilgileri içerdiğini ve insanlara hangi amaçla hitap ettiğini belirtmek, tanıtmaktır.

Günümüzde hiçbir web sitesi sahibi, arama motoru optimizasyonu yapılmamış bir site sahibi olmak istemez. Arama motoru dostu kod yazımı, link building (bağlantı – link paylaşımı / inşası), web sitesinin çeşitli dizinlere kaydı, site haritası (sitemap), meta etiketleri düzenlemesi vb. işlemleri yaparak arama motorları üzerindeki konumunuzu iyileştirebilmek için yapılabilecek pek çok şey bulunmaktadır

Sitenizin Seo ile uyumlu olması artık çok gerekli bir hal almıştır. Daha Seo çalışmasına başlamadan öne geçmek için ilk adımdır. Sitenin Seo ile uyumu öylesine önemlidir ki anahtar kelimenizin aranma hacmi ve rekabeti düşükse hiç bir çalışma yapmadan siteniz ilk on sayfaya gelebilir.

Web Sitesi Seo Uyumunun Püf Noktaları

 1. Siteniz gözü yormayan, sade ve şık bir tasarıma sahip olmalıdır.
 2. Siteniz kullanıcıya cevap veren bir site olmalıdır. Örneğin bir form doldurduğunda ya da siteyle alakalı başka bir işlem yaptığında site kullanıcıya cevap vermelidir.
 3. Sitenizin temiz bir kod yapısına sahip olması gerekir. Siteniz Html 5, Css 3 ve Jquery ile kodlama yapılmalıdır.
 4. Sitenizdeki içerikler kullanıcıyı tatmin etmelidir. İçerikteki yazıları akıcı ve bilgi açısından yeterli olmalıdır.
 5. İnsanlar ve Google botları sitenizde rahatlıkla gezebilmelidir. Bunun için sitenize bir navigasyon yapmalısınız.
 6. Sitenizde asgari dosya olarak site haritası mutlaka bulunmalıdır. Eğer Google botlarının kaydetmesini istemediğiniz sayfalar varsa bunun için Robots.txt dosyasını kullanabilirsiniz.
 7. Sitenizde h taglarını kesinlikle kullanmalısınız. Hangi kelimelerin sizin için önemli olduğunu Google’a bu şekilde söyleyebilirsiniz. Sitenizde h1 tagını bir kez, h2 tagını 3 kez kullanabilirsiniz. Sitenizdeki parağraflar için h4 tagını kullanabilirsiniz.
 8. Sitenizin dinamik bir yapısı olmalıdır. Siteniz sürekli özgün ve zengin içeriklerle güncel tutulmalıdır.
 9. Google botları sitenizdeki resimleri okuyamazlar. Resimleri anlaşılır hale getirmek için site içerisindeki tüm resimlerin alt yazısı, genişlik ve yükseklik değerleri olmalıdır.
 10. Sitenizde css sprite tekniğini kullanmalısınız. Css kodlarınız tek bir css dosyasından çalışmalıdır. Jquery kodlarınız için de aynı çalışma geçerlidir.
 11. Sitenize iframe ile başka sitelerden içerik çekmeyin. Sitenizde kesinlikle flash kullanmayın. Hareketli animasyonlar için Jquery kullanın.

Sitenizde yukarıda bahsedilen konulara dikkat ederseniz Seo uyumlu bir siteye sahip olursunuz. Bu sayede arama motorlarında ilk sıralarda çıkmanın ilk adımını atmış olursunuz. Web sitesi ve Seo çalışmaları uyumlu olmazsa başarı da olmaz.

Web Sitesi Makale Uyumu

Seo uyumlu internet sitesi oluşturulmasının en önemli adımlarından birisi makale yazımıdır. Makale yazılmadan önce de mutlaka kelime analizi yapılmalı, kullanılacak anahtar kelimeler özenle seçilmeli ve bu anahtar kelimelerin üzerinde titiz bir çalışma gerçekleştirilmelidir. Makalelerin özgün içerikle oluşturulması son derece önemlidir.

Kopya içerikle oluşturulan bir makalenin arama motorlarında değeri yoktur. Hatta bu şekilde yazılan makalelerin bulunduğu web siteleri, çok geri sıralara itilecektir. Bu da eğrilen emeğin ve harcanan paranın boşa gitmesi anlamına gelmektedir. Hatta bu tip sitelerin spam olarak da değerlendirilmesi ihtimali de vardır.

Makale yazıları özgün ve siteye uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde başarılı bir siteniz olmaz.

seo