Seoya Uygun Site Haritası Belirleme

info@mrseo.com.tr

Seo’ya Uygun Site Haritası Nasıl Yapılır?

İnternet sitesi bünyesinde bulunan sayfa yapıları ve taranacak url’leri özetleyerek gösteren yapılara site haritası adı verilmektedir. Google botları başta olmak üzere arama motoru botlarının siteyi düzenli bir şekilde tarayabilmesine yardımcı olan rehberlik eden bir protokoldür. Sitenin son güncelleme tarihi ve saati , hangi sayfanın ne sıklıkla güncellendiği, ne kadar önemli olduğunu listeleyerek gösteren yapılar web siteleri için olmazsa olmazlar arasındadır. Sanal ortam üzerinde bulunan milyonlarca web sitesini tarayarak veritabanına kaydeden Google botlarına yardımcı olmanız arama sonuçlarında daha iyi konumlara gelmenize yardımcı olacaktır. .xml şeklinde bir uzantıya sahip olan dosyanın genelde site açılır açılmaz ayarlanan işlemlerden olduğunu söyleyebiliriz. Blog yöneticilerinin ilk olarak gerçekleştirdiği çalışma site için bir site haritası oluşturmaktır.  Site içerik ve detaylarının daha düzenli bir şekilde listelenmesine yardımcı olan hiyerarşik yapı dosyası arama motoru botlarına kolaylıklar sağlayarak sitenin baştan sona taranmasını kolaylaştırır. Siteye eklenen yeni sayfalar, yeni içerikler hakkında anında güncelleme yapılan dosyanın gerçekleştirilen işlemlerin özetini taşıyarak arama botlarına sunduğu görülüyor. Sitenin indeks alma aşamasında büyük kolaylıklar sağlayarak botların arama sonuçlarında içeriklerinizi daha rahat görüntüleyebilmesi adına siteniz için bir site haritası mutlaka kullanmalısınız. Site içi seo noktasında büyük avantajlar sağlayan site haritaları sitenin ilk açıldığı gün bile ayarlanabilir. Arama motorları ile sağlıklı bir iletişim için gerekli köprü vazifesini üstlenen site haritaları siteyle ilgili tüm detayları bünyesinde barındırır. Sitenizi indekslemek için gelen botlarla iletişim kurarak yapılan değişikliklerin fark edilmesini kolaylaştırır. Seo firması düzenlemeleri içerisinde site haritası oluşturma da yer almakta.

Seo’ya Uygun Site Haritası Hazırlama!

Kullanılan içerik yönetim sistemi ya da özel yazılıma göre site haritası oluşturma yöntemleri farklılık gösterecektir. WordPress, Blogger gibi alt yapıları kullananların fazla uğraştırmayacak yöntemlerle site haritalarını oluşturabildikleri görülüyor. Wordress kullanıcıları Google XML Sitemaps adlı eklentiyi sisteme entegre ederek gerekli bilgileri doldurmalıdır. Yapılan ayarlar kaydedildiğinde eklentinin site haritasını oluşturduğunu göreceksiniz. Blogger sistemini kullanan web yöneticileri sistemin kendisinde bulunan ayarlamaları yaparak site haritalarını rahatlıkla oluşturabilirler. İşlemin en fazla 5 dakika sürüyor olması bu noktada site yöneticilerinin yapması gereken işlemi vakit kaybetmeden yapmasını gerektiriyor.

Seo İçin Site Haritası Neden Önemlidir?

Web sitelerinin sanal ortam üzerinde birbirleri ile kıyasıya rekabet içerisine girdiği son yıllarda hemen her web sitenin uyguladığı yöntemi rekabet ortamında bulunmak isteyen web yöneticilerinin de kullanması gerekiyor. Arama motorlarına ne denli yardım edilir ne denli temiz, kolay siteler hazırlanırsa arama sonuçlarındaki konumlarda o denli yüksek olacaktır. Bu bakımdan site haritası oluşturmadıysanız web siteniz için fazla vakit kaybetmeden haritanızı oluşturmalısınız.  Arama motoru botları yalnızca site haritasına uğrasa dahi site üzerinde yapılan düzenleme ve güncellemeleri anında fark ederek arama sonuçlarında işleyerek listeleyecektir. Yeni sitelerin site haritasını oluşturmalarının ardından web yöneticisi araçları üzerinden site haritalarını Google’a göndermeleri önemli faktörlerdendir. Sitenizin belirli bir içerik miktarına ulaşmasını beklemeden dahi Google botlarına site haritası gönderebilirsiniz. Belirli periyotlarla sitenize uğrayacak olan botlara yol göstermeniz sitenize tekrar gelmeleri için gereklidir. Arama botlarını çok fazla yormadan yapılan güncellemeleri bildirecek protokolü yani; site haritasını kullanmak botların hoşuna giderek arama sonuçlarında sitenize öncelik vermesine neden olacaktır.

Kısacası; site türü ne olursa olsun site haritası olmazsa olmazlar arasındadır. Google, Yandex, Bing ve diğer tüm arama motorlarına yol gösterecek olan site haritası yapıları doğru zamanda kullanılmaya başlanmalı .Siteye hiçbir zararı olmayan aksine fayda sağlayan yapılar arasında bulunuyor. Kurumsal seo’da da firmaların sitelerinde site haritasına yer verdikleri görülür.

seo