Seo’ya Uygun Domain Nasıl Olur?

info@mrseo.com.tr

Web projesinin giriş aşamasını oluşturan domainler projeye başlanılmadan önce kapsamlıca düşünülüp analiz edilmesi gereken hususlardan. İlerleyen dönemlerde geri dönüşü olmayan ve sitenin geleceğinin bağlı olduğu bir unsur olması bu noktada dikkat edilmesi gereken pek çok faktörü doğuruyor. Öncelikle projenin amacı belirlenmeli. Hedef kitle kim? Hangi konuda hizmet verecek ? Hangi kelimelere odaklanacak ? Bu soruların yanıtının net bir şekilde verilmesiyle birlikte temin edilecek domain’de kafanızda yavaş yavaş oturmaya başlayacaktır.

Seo İçin Domain Seçimi

Sitenin Amacı

Siteden tam olarak amacınız ne? E-ticaret, Blog, Forum ya da daha farklı bir site. Sitenin hangi ne konuda neye hizmet edeceğini belirlemeniz gerekiyor. Amacı belirlemenin ardından konuyla uyumlu anahtar kelimeleri de belirleyerek domain içinde kullanmalısınız. 2-3 adet anahtar kelime belirleyin ve anahtar kelimelerde ortak kullanılan kelimeyi domain’de geçirmeye çalışın. Anahtar kelimeleriniz: kitap al, kitap satın al, kitap oku olsun. Alacağınız domain kitapdunyası tarzında olabilir. Mantığı anlamışsınızdır. Hedef kelimeniz alan adı içerisinde yer almalı.

Alacağınız domain olabildiğince kısa ve öz olsun. Çok fazla kelime ile oluşturulmuş domain’ler insanlara itici gelebileceği gibi akılca kalıcı da olmayacaktır. Markalaşma potansiyeli yüksek mantıklı domainlere ihtiyacınız bulunuyor.

.com uzantılı domainler seo anlamında daha kuvvetlidir. İstediğiniz isimde .com uzantısı bulamadıysanız net ya da org temin edebilirsiniz.

Domain Yaşı

Google arama sonuçlarında web sitelerini sıralarken domain yaşını da işin içine katar. Domainin yaşı ne kadar büyükse o kadar güvenilir görür. Başlayacağınız projede yeni bir domainin dezavantajları ile uğraşmak istemiyorsanız daha önce ceza almamış temiz yıllanmış bir domain temin edebilirsiniz. Sıralama sonuçlarında her zaman daha büyük avantajlar sağlayacaktır. Tabi bu seçenek genelde kurumsal firmalar için elverişli olmakta. Gerçek anlamda kaliteli domainlerin yüksek ücretler karşılında satıldığına sanal ortam üzerinden şahit oluyoruz. Çok fazla bütçeniz yok ise; yeni bir domainle başlamanızda hiçbir sakınca yok.

Domain Seo ilişkisi sanal ortamlar üzerinde webmasterlar tarafından sıkça tartışılan konulardandır. Ortak görüş domain niteliklerinin seo’ya olan etkileridir. Seo noktasında doğru bir alan adı seçimi ilerleyen dönemlerde projenin kaderini dahi belirleyebilmekte. Kurumsal seo’da da aynı durumlar birebir geçerli.

seo