SEO çalışması Nedir?

info@mrseo.com.tr

Arama motoru optimizasyon işlemleri arasında SEO çalışmaları diğer işlemlere göre daha büyük önem taşımaktadır. Arama motorları içerisinde en çok tercih edilen Google olması nedeniyle birçok marka Google üzerinde popülerlik kazanmak için birbirleri ile yarışmaktadır. Bu yarışa bağlı olarak Google arama motoru algoritması düzenli olarak güncellenmektedir. Google için SEO çalışmalarının yapılması için belli kriterlere önem vermek gerekmektedir.

SEO çalışmalarının site içeriğine göre hazırlanması da bu açıdan önem taşımaktadır. SEO çalışmalarının ana amacı, sitenin arama motoru verileri içerisinde ilk sıralarda yer almasını sağlamaktır. Bu nedenle bu çalışmanın doğru şekilde uygulanması gerekmektedir.  Çalışmalar esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu hassas noktalara dikkat edilerek çalışma gerçekleştirildiğinde istenilen sonuç alınabilmektedir.

İyi Bir Site İçeriği Oluşturmak

SEO çalışmalarında site içeriği büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle SEO uygulamaları ile birlikte sitenin içeriği, tasarımı, yazım dili ve birçok noktaya özen göstermek gerekmektedir. Sitenin tasarımı çok güzel hazırlansa bile site içeriği büyük önem taşımaktadır. İçeriğin kullanıcı ve ziyaretçiler için faydalı olması ve ilgi çekmesi gerekmektedir.

Site için bir web tasarım uzmanı ile çalışılması gerekmektedir. Özellikle renk seçiminde dikkatli olunmalıdır. Site içeriği iyi, doğru renklerle tasarlanmış bir sitede verimli SEO çalışmaları için ilk adım atılmış demektir. Renk seçerken özellikle göz yorucu olmamasına dikkat edilmelidir. Yazı dili anlaşılır, yazı biçiminin de okunaklı olması önemlidir.

Site Kodlamaları

Sitenin görünmeyen yüzü ve en önemli kısmı site kodlamaları olarak bilinmektedir. Kodlama aşamasında bir eksiklik yapıldığında istenilen sonuç alınmayacaktır. Bu nedenle kodlama yazılımı bilen biri tarafından yapılması önemlidir. Dünya standardı kabul edilen kodlama işlemlerinin kullanılması ve dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir.

Resimler için de kod oluşturulması gerekmektedir. Google arama motorunda üst sıralara yükselmek için resim kodları önemlidir. Siteye yerleştirdiğiniz fotoğraflara bakıldığında ne olduğunun anlaşılması ve tanınması gerekmektedir.

SEO Çalışmalarının Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • SEO çalışmalarından verim elde etmek, başarı kazanmak ve istenilen sonuca ulaşmak için belli başlı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Öncelikle web sitesi kodu oluşturulurken dikkatli olmak gerekmektedir. Bu kod yapısı oluşturulurken mümkün olduğunca WordPress veya Magento tercih edilmelidir.
  • Web sitesinin açılışını da hızlandırmak gerekmektedir. Birçok kişi ve Google botları yavaş açılan sitelerde zaman kaybetmek istememektedir. Sitenin açılış hızını iyi bir seviyeye çıkarmak ziyaretçi kazanmak ve başarılı SEO çalışması için önemlidir.
  • SEO çalışmaları yapılırken Google botlarının siteye girişini de engellememeniz gerekir.
  • Site oluştururken gerekli prosedürleri bilmeniz gerekmektedir. Sitenizi oluşturma esnasında bu prosedürlere bağlı kalmaya dikkat etmelisiniz.
  • Kod yazılımı büyük önem taşımaktadır. Kod yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar bilinmelidir. Kod yazılımında mümkün olduğu kadar javascript ve inline css kodlarına yer vermemeniz gerekmektedir.
  • 404 ve 301 yönlendirme ayarlarının da en iyi şekilde düzenlenmesi gerekir.
  • Artık internet sayfaları çoğunlukla mobil cihazlar üzerinden de ziyaret edilmektedir. Bu nedenle site oluşturulurken mobil uyumluluğu olmasına dikkat edilmelidir.

Site içi ve Site Dışı SEO Çalışmaları

Arama motorlarındaki yarış içerisinde fark yaratmak için SEO ayarları etken olmaktadır. Site içi SEO çalışmalarında kaliteli bir içerik oluşturmak en önemli aşamadır. İçerik oluştururken site içeriklerinin aranma hacimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Başlık ve meta yazılarını ne kadar etkin oluşturursanız arama motorlarında o kadar üst kısımlarda yer alacaktır.

Site dışı SEO çalışmalarında ise zararlara karşı korunmak için yapılmaktadır. Sitenizde saçma sitelerden backlink alırsanız banlanma ihtimali doğmaktadır. Buna karşı gerekli önlemler site dışı SEO uygulamaları alınmaktadır.

seo