Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

info@mrseo.com.tr

İnternet dünyası kişilerin günlük hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle internet sayfası olan kişiler için internet sitesini geliştirme, daha çok kişiye ulaşma önemlidir. Arama motorları için yapılan iyileştirme, optimizasyon işlemleri SEO olarak adlandırılmaktadır. Bu yapılan SEO çalışmaları site içi ve site dışı olarak iki farklı grupta incelenmektedir. SEO çalışmaları, kişilerin internet sitelerini arama motorlarında ilk sıralara çıkarmak, yükseltmek amacı ile yapılmaktadır.

Siteyi arama motorlarında üst sıralara yükseltmek, SEO çalışmalarının asıl amacıdır. Böylece kişiler internet sitelerinde paylaştıkları bilgileri, hizmet ve satışları daha çok kişiye ulaştırma fırsatı yakalamaktadır. SEO çalışmaları yapmak için yeterli bir teknik bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Çünkü tam anlamı ile SEO ayarları yapmak sanat işidir. Siteyi doğal olmayan bir popülerliğe eriştirerek doğal bir popülerlik olarak görülmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda SEO, internet reklamcılığının en prestijli ve getirisi yüksek pazarlama işlemi olarak da görülmektedir.

SEO Popülarite Ayarları Yapım

Site sahibi kişiler, internet sayfalarının popüler olmasını, çok sayıda ziyaretçi almasını istemektedir. Fakat bir anda bu mümkün olmamaktadır. Bu durumda kişiler SEO popülarite çalışmaları ile sitelerini doğal bir popülarite görünümü kazandırmaktadır. Doğal olmayan bu popülariteyi en doğal şekilde SEO çalışmaları ile yapılabilmektedir.

İnternet sitesinin arama motorları içerisinde ilk sıralarda çıkmasını, meşhur bir internet sayfasına sahip olmayı arzulayan kişiler SEO işlemlerine sıklıkla başvurmaktadır.

 • Sitenizin üst sıralarda listelenmesini sağlamak için reklam yapmanız gerekmektedir.
 • Popüler hale gelmek için sitenizde tüm tanıtım ve reklamlar önemli bir yer tutmaktadır.
 • Sitenizin ilk sıralarda görülmesi popülarite için önemli değildir. İçerik büyük önem taşımaktadır. Çünkü siteniz ilk sıralarda yer alsa bile gerekli içeriği oluşturamadığınızda, siteniz güncel olmadığında istediğiniz sonucu almanız mümkün değildir.
 • Google çalışanları, bir internet sayfasının veya sitesinin popüler olduğunu aldığı ziyaretçi sayısına, hakkında yapılan bilgilendirme ve reklam çalışmalarından anlamaktadır.

SEO Çalışmaları Yapımı

SEO çalışmalarının anahtar kelimesi doğallık olarak bilinmektedir. Arama motorlarında sitenin yükselmesi, ilk sıralarda yer alması doğal bir popülerlik kazanması ile mümkün olmaktadır. Bu doğal popülerlik sağlayan siteler arasında doğal olmayan popüler siteler fark edilebilmektedir. Bu durum dikkate alınarak SEO çalışmalarının önemi doğal bir görünüm vermesi ile doğru orantılıdır.

Güvenilir ve kaliteli bir SEO çalışması için mutlaka SEO uzmanı tarafından yardım alınması gerekmektedir.

SEO Ayarları

SEO çalışmaları site içi SEO ve site dışı SEO olarak iki farklı grupta incelemektedir. Bu gruplara bağlı olarak SEO ayarları da değişiklik göstermektedir. Genellikle SEO ayarları site içi SEO için kullanılan bir tabir olarak bilinmektedir.

 • Ayarların yapımında birçok farklı kriter yer almaktadır.
 • Ayarlar içerisinde incelenen kriterlerin tümü SEO verimliliği konusunu da yakından etkilemektedir.

SEO ayarları yapımında önemli olan kriterler;

 • Sayfalarda duplicate olmaması, aynı zamanda dublicate content içermiyor olması
 • H1 etiketinin doğrudan anahtar kelime olarak seçilmiş olması
 • Sayfa içerisinde kullanılmış olan headings etiketlerinin belirli bir hiyerarşi içerisinde kullanılmış olması
 • Ayarlarda kullanılan description etiketinde anahtar kelimenin yer alıyor olması
 • Alakalı sayfa hakkında da bilgiler veriliyor olması
 • Title etiketi kullanılırken anahtar kelime ve site adına yer verilmesi
 • Oluşturulan url yapısının sade, kısa ve kök dizine yakın olması dikkat edilmesi kriterler arasında yer almaktadır.

Ayarların uygun olması, doğal bir görünümü olması için mutlaka bir SEO uzmanı ile çalışılması gerekmektedir. Site içeriğinin de güncel tutulması doğal bir popülarite, reklam ve kazanç açısından önem taşımaktadır.

seo