SEM Nedir?

info@mrseo.com.tr

SEM Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Sem Nedir? SEM, açılımı Seacrh Engine Marketing olan arama motoru pazarlamacılığı olarak bilinen bir satış yapma uygulamasıdır.

Yine SEO da olduğu gibi parasını ödeyerek üst sıralamaya çıkmak amacıyla kullanılmaktadır. Ancak SEM kesin bir sonuç vermekte SEO ise daha zamana bağlı bir sistemdir.

Arama motorunda herhangi bir şey araştırdığınızda en üst kısımda ya da sağ tarafta siteler görürsünüz. Genellikle açık renk arka planın üzerinde görünmektedir.

Genellikle oteller SEM uygulamasını çok fazla kullanmaktadır.
SEO herhangi bir makale yazısında kullanılır ve sıralamada yükselmeniz zaman alır fakat SEM nasıl çalışır? Sorusunu şöyle açıklayabiliriz; parasını verdiğiniz an sıralamada daima 1. Sırada olursunuz.
sem nedir

Sem Nedir? Sorumuzu Daha ayrıntılı açıklayacak olursak;

  • Reklamlarınızı kendiniz oluşturursunuz; işletmenizle alakalı kelime ve kelime öbeklerini, anahtar kelimeleri seçersiniz
  • Arama motorlarında reklamlarınız görünür; yani sizin reklamınız hedef kitle herhangi bir kelime yazdığı zaman üstte ya da sağ köşede çıkar
  • Müşteri çekmeyi başarabilirsiniz; kişiler sizinle ilgili bilgi edindikten sonra pazarlamaya çalıştığınız ürünler satın alınabilir

Nasıl çalıştığından bahsettik peki SEM ne işe yarar? Bahsedelim;

  • Arama motorunda arama yapan kişilere ulaşım sağlayarak o kişilere yönelik reklam verebilirsiniz. SEM sayesinde hedef kitleye ulaşabilir ve reklamcılık ağı geliştirme amacına ulaşabilirsiniz.
  • Reklamlarınızı belirli bölgelere ve hatta farklı dillere çevirerek reklam biçimini görüntüleyebilir, istediğiniz sonuçları elde edene kadar reklamınızı düzenleyebilirsiniz.
  • Sadece tıklandığınızda borçlandırılırsınız. Eğer tıklanmazsanız bir borç ödemezsiniz.

SEM İçin Ne Kadar Ödeme Yapmak Gerekir?

Bütçenizi kendiniz belirleyebiliyorsunuz. SEM uygulamasında bütçe ve harcama zorunluluğu yoktur; SEM için ödediğiniz tutarı bütçenize göre belirlemektesiniz.

Örnek verecek olursak, reklamınıza 10 TL’lik bir günlük bütçe ayırabilir ve her tıklama için on- on beş kuruşluk bir maksimum maliyet belirleyebilirsiniz. Bunu belirlemek sizin elinizdedir.

Desteksiz ve güvensiz tahminlerden uzak durmalısınız. Anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini seçme ve bütçenizi en üst düzeye getirme konusunda bilinçli ve en doğru kararları verebilmeniz için anahtar kelime trafiği ve maliyet tahmini için bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir.

Yalnızca sonuçlar için ödeme yapmak için anlaşmalısınız. Reklamınız gösterildiğinde değil, yalnızca biri reklamınızı tıklarsa ücretlendirilirsiniz. Reklamınız tıklanmadığı takdirde ödeme yapmak zorunda değilsiniz. SEM Ödeme seçenekleri ülke ve para birimine göre farklılık göstermektedir.

SEM ve SEO bu şekilde ortaya çıkarak iş alanlarını da geliştirmiştir. Çünkü artık bir uzmanlık konusu olmaya başlamıştır. Sosyal medya uzmanlığı kişilerin kendilerini geliştirecek ve bu sayede para kazanmaya başlamalarını sağlayacaktır.

seo