Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

info@mrseo.com.tr

Siteniz çeşitli nedenlerden dolayı Sandbox’a girdi ve nasıl çıkacağınızı bilmiyorsunuz. Her şeyden evvel sitenizin sandbox’a girme nedenini bulmanız gerekiyor. Bu noktada en büyük yardımcınız Web Yöneticisi Araçları olacaktır. Google’ın gerekçesiz hiçbir cezaya maruz bırakmadığı düşünüldüğünde sitenizin neden Sandbox cezasına çarptırıldığını bildiren bir mesaj atacağı bu ortama giriş yapmalısınız. Web Yöneticisi Araçları / Arama Trafiği / Manuel İşlemler adımlarını takip ettiğinizde karşınıza bir mesaj çıkacaktır. Bu mesajın içeriğini çok iyi analiz etmeniz gerekiyor. Google her ne kadar cezanın nedenlerinden bahsetse de çok anlaşılır bir dil kullanmamaktadır. Spam nedeninin tespiti adına yazılan cümleleri analiz ederek sitenizde daha önce gerçekleştirdiğiniz çalışmaları gözünüzün önüne getirin. Muhtemelen illegal bir yöntemi denediniz ve aslında neden sandbox’ta olduğunuzu çok iyi biliyorsunuzdur. Bunun dışında web yöneticilerinin anlam veremediği bilinçli yapmadıkları bir takım işlemlerden dolayı Sandbox cezası ortaya çıkabilmekte. Genellikle ziyaretçileri zorla reklama yönlendiren reklam modelleri, içerikte anahtar kelime kullanımını abartma, bir anda binlerce backlink alma gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak uygulanan ceza gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından ortadan kaldırılabilir. Web yöneticisi araçları bu noktada sizlere fazlasıyla yardımcı olacaktır. Sitenizin neden sandbox’a girdiğini öğrendikten sonra sıra gerekli işlem ve düzenlemeleri yapmaktan geçiyor. Sitenizin tamamen spam uygulamalarla dolu olduğunu düşünüyorsanız önerimiz; siteyi komple silip Google’a yeniden değerlendirme isteği göndermeniz olacaktır. Ufak bir problemden dolayı cezaya maruz kaldığınızı düşünüyorsanız sitede cezaya maruz kalmaya neden olan faktörden eser bırakmayacak sandbox’tan çıkmak mümkün. Cezaya maruz kalan site sahiplerine yeniden şans veren Google bu anlamda açık bir kapı bırakmıştır.

Sandboxtan Çıkmak İçin Adım Adım Yapılması Gerekenler

  • Web sitenizde spam baclink uygulamalarına yer verdiyseniz bu linkleri tek tek reddetin ya da kaldırın.
  • Spam yorum ve içeriklerden kurtulun.
  • Sitede hatalı gördüğünüz tüm uygulamaları kaldırın.
  • Spam nitelikli uygulamaları tamamen devre dışı bırakın.

İşin en zor kısmını oluşturan sandbox’tan çıkma hususu doğru adımlar atıldığı takdirde er ya da geç gerçekleşecektir. Sitede bulunan hatalar haddinden fazla ve hangi birini düzelteceğim diyorsanız; siteyi komple silin ve yeni bir tema ve içeriklerle yolunuza devam edin. Son olarak; sitenizde gerekli düzenlemeleri yaptıysanız yeniden değerlendirme isteği göndererek Google’ın kararını yeniden gözden geçirmesini isteyin.

Spama neden olan faktörler siteden tamamen kaldırıldıysa kısa bir zaman dilimi içerisinde site yeniden arama sonuçlarından görüntülenmeye başlayabileceği gibi bu süreç aylarda sürebilir. Bu bakımdan büyük bir sabır ve özveri ile Google’ın gözüne tekrar girebilmek adına çalışmalarınıza devam etmelisiniz. Sandbox’tan çıkana dek  ve çıktıktan sonra illegal yöntemlere tekrar başvuracağınızı hiç sanmıyoruz fakat, tekrar başvurma gibi bir düşünceniz var ise; boşa vakit kaybetmekten başka bir şey yapmayacağınızı belirtmek isteriz. Bu anlamda dikkatli olmak ve sağlıklı çalışmalar peşinde koşmak her şeyden önemli. Seo noktasında sanal ortam üzerinde binlerce insan kendini uzman olarak tanıtsa da gerçek anlamda bu işten anlayan ve layıkıyla gerçekleştiren insan sayısı oldukça az seviyededir. Yapılacak en ufak bir yanlışta Google’ın site sahibini zor durumda bıraktığı ve ağır yaptırımlar uyguladığı her gün binlerce site sahibinden biliniyor. Bu bakımdan illegal yöntemler, spam uygulamalar, hileli stratejilerden uzak durmak web sitesi sahibi için en akıllıca hareket olacaktır. Web sitenizi düzenli olarak özgün içeriklerle besleyin ve belirli bir süre sonrasında günlük olarak backlinklerinizi almaya başlayın. Bunu yaparken de hiçbir zaman aşırıya kaçmayın! Doğru adımları doğru zamanda uyguladığınız takdirde sitenizin arama sonuçlarında ödüllendirildiğine şahit olacaksınız. Kurumsal seo’ya da bu nedenle dikkat etmek gerekir. Firma ismi ile arama motorları üzerinden siteye ulaşan müşterilerin bir anda ortalıktan kaybolan bir web sitesine güvenmeyecekleri gerçeği kurumların sandbox’a hiç düşmemesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Özellikle de satışlarını büyük oranda internet üzerinden gerçekleştiren firmaları ciddi anlamda sıkıntıya sokacak bir durumdur.

seo