Sandbox Nedir?

info@mrseo.com.tr

Sandbox Nedir? Google arama motorunun web sitelerinin arama sonuçlarını manipüle etmeye çalıştığı durumlarda uygulanan bir ceza yöntemidir. Özellikle spam yapan sitelerin kısa bir süre içerisinde sandbox kapsamında değerlendirildiği günümüzde içerik ve site kalitesine çok dikkat etmek gerekiyor. Hedef kelimede yükselme amacıyla illegal, sevilmeyen bir seo yöntemine başvuran siteler kendilerini bir anda arama sonuçlarının son sayfalarında görebilirler. Siteye uygulanan cezaya göre arama sonuçlarında site adresinin hiçbir şekilde çıkamadığı ya da arama sonuçlarında en son sıralara itildiği görülebilir. Spam uygulamalara başvuran site sahiplerinin sıklıkla karşılaştığı bir ceza türüdür. Google kendisini aldatma noktasında faaliyet gösteren web sitesi sahiplerine karşı çeşitli önlemler almıştır. Bu önlemlerden bir tanesi de Sandbox sistemidir. Arama sonuçlarında hızlı sonuçlar elde etmek isteyen web sitesi sahiplerinin herhangi bir çalışmada aşırıya kaçmasından tutun da içeriklerde anahtar kelimeleri aşırı düzeyde kullanmasına kadar çeşitli yanlış uygulamalarla sandbox’a girdiği görülebiliyor. Sandbox’a girmiş bir web sitesi arama sonuçları üzerinde görüntülenmediği gibi hit sayısında da ciddi düşüşlerde yaşayabilir. Ceza yöntemiyle karşılaşmak oldukça kolaydır fakat; çıkması ciddi anlamda emek ister. Ciddi emekler harcanan ve büyük yatırımlar yapan web sitelerinin yapacakları en ufak bir yanlışta sandbox’a girebilecekleri ihtimali her web sitesi sahibini korkutmakta. Web sitelerinin neredeyse tüm ziyaretçilerini arama motorları üzerinden sağladığı günümüzde sandbox cezasıyla karşılaşmış platformların hitleri bıçak gibi kesilir.

Sandbox’a Neden Olabilecek Faktörler

  • Site bünyesinde anahtar kelime yoğunluğunun fazla olması.
  • Aynı ya da birbirine benzer içeriklerin sürekli olarak yayınlanması.
  • Kopya içerik kullanımı
  • Sitenin herhangi bir bölgesine yerleştirilmiş gizli anahtar kelimeler
  • Aşırı derecede etiket kullanımı
  • Site hiti ile çelişen içerik sayısı
  • Bir anda backlinklerin artış göstermesi
  • Aşırı düzeyde link çıkışı ve nofollow kullanımının yeterli olmaması.

Hala Sandbox Nedir? Sorusuna cevap arıyorsanız; web sitesi sandbox cezasına maruz kalan bir web sitesi yöneticisi web yöneticisi araçlarını kullanıyorsa, sorunun kaynağı Google tarafından gönderilen bir mesajla belirtilmekte. Sanal ortam üzerinde gerçekleştirilen spam uygulamaları ile kalitesiz sitelerin üst sıralarda yer almasını istemeyen Google bu anlamda aldığı önlemlerle binlerce siteyi alt üst etmiştir.

Google son yıllarda gerçekleştirdiği algoritma güncellemeleri ile web sitesi ziyaretçileri ve kullanıcılarına ne denli önem verdiğini bir kez daha kanıtlamış oldu. Ziyaretçiyi ve kendisini aldatmaya yönelik faaliyet gösteren kalitesiz siteleri sandbox cezasıyla arama sonuçlarından temizleyerek daha sanal bir ortam yaratmış olan Google her yıl gerçekleştirdiği güncellemelerle çeşitli yeniliklerin altına imzasını atıyor. Bir kere Sandbox cezasına maruz kalmış bir web sitesinin yeniden eski konumuna gelmesi ayları hatta yılları alabilmektedir. Bu bakımdan web sitesi sahiplerinin, internet girişimcilerinin internet sitelerinde uygulayacakları yöntemleri bir kez daha düşünerek uygulaması daha net sonuçlar elde etmelerine yardımcı olacaktır.

Yeni açılmış web siteleri de Google açısından Sandbox’tadır. Bir süre denemeye tabi tutulan internet sitesinin istikrarlı bir biçimde özgün içerikle beslenmesi ve illegal yöntemlerden uzak tutulması sitenin ilerleyen dönemlerde sıralamasının yükselmesine neden olacaktır. Google Sandbox’a girdikten sonra ne yapacağınızdan ziyade girmeden önce ne yapmanız gerektiğini öğrenmeniz vakit ve emek kaybını önleyecektir. Her şeyden evvel Google’ın sevmediği illegal seo yöntemlerinden uzak durmalısınız. Dünyanın arama motoru devi sizden ne tarz bir site istiyorsa o tarz sitelerle karşısına çıkmalısınız. Kalite yönergelerine uygun olmayan platformların ilerlemesine müsade etmeyen arama motoru eskisi kadar kandırılamıyor. Bu bakımdan Google’ın beklenti ve talepleri doğrultusunda oluşturulan web sitelerinde doğru seo yöntemlerini uygulayarak sıralamalarda gün geçtikçe yükselmelisiniz. Kurumsal seo’da karşılaşılan sandbox özellikle arama sonuçlarından firma alan adının silinmesi durumunda ciddi sıkıntılarla karşılaştırabilmekte. Firma imajını zedeleyebileceğinden özellikle kurumsal sitelerde illegal yöntemlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Umarız sizlere, Sandbox Nedir? sorusunu açık bir şekilde anlatabilmiştiriz.

seo