Reddit Nedir?

info@mrseo.com.tr

Conde Nast Digital şirketine ait olan bir haber sitesi olarak bilinir. Sistem fazlası ile geniş bir içeriğe sahiptir. Bu bağlamda genel itibari ile kullanıcıların link paylaşabildiği ve kendi yazdıkları yazıları yükleyebildikleri bir sistem olarak genel içerikli, güncel başlıklar ile dolu ve bazen de bilgi aktarımı yapılan bir alanı oluşturur. Sistem içerisinde paylaşılmış olan linklerin kullanıcılar tarafından puanlanması da söz konusudur. Bu açıdan bakıldığında yapılan; aşağı ve yukarı butonları yardımı ile oylama şeklinde devam eder.

Listede Yer Alabilen Başlıklar

Oylama şeklinde aşağı ve yukarı tuşları ile değerlendirilen içeriklerin yalnızca bir kısmı ana sayfada yer alabiliyor. Bu bağlamda; yukarı tuşu ile oy alan içeriklerin beğenildiğini anlamak gerekir. Ve bu şekilde beğenilen içeriklerin ana sayfada yer alıyor olduğunu göreceksiniz. Reddit sistemi üzerinde paylaşılmış olan tüm içeriklere yorum yapabilmek de mümkündür. Ve tüm bunlara ek olarak; Reddit sistemine üye olan tüm kullanıcıların başlık açması, başlık paylaşması ve grup oluşturması mümkündür.

Reddit Hakkında

Reddit sistemi; Virginia Üniversitesi öğrencileri tarafından 2005 yılında tasarlanmıştır. Steve Huffman ve Alexis Ohanian sistemi kurduktan sonra geliştirmek adına birkaç kişiden de yardım aldılar. Bunların yanı sıra bir de; Conde Nast yayınevi tarafından da 2006 yılında Reddit sistemi satın alınmıştır.

2008 yılı itibari ile açık kaynak moduna geçen Reddit; birçok doğal afet mağdurlarına yardımları ile de tanınmıştır.

Komünite Sitesi

Her gün yeni konular açan ve bu konuları takip eden editörlerce yönetilen sistem üzerinde; tartışmaya ve bilgi paylaşımına açık bir ortamın varlığı söz konusudur. Tüm bunların yanında; birden fazla konu, birden fazla görüş ve yüz binden fazla günlük ziyaretçi sayısı da bulunmaktadır. Sistem üzerinde yapılan tüm işlemler ve editörlükler kar amacı gütmez. İçerisinde yer alan tüm kullanıcıların yapmış oldukları tüm işlemleri gönüllüdür.

Reddit’in Rakiplerinden Farkı Nedir?

Reddit; içerikleri, işlemleri ve kullanıcıların yetkileri bakımından incelendiğinde birden fazla rakip sitesinin varlığı akla geliyor. Sistemin yerli olan rakiplerine göre üstünlüğünü dil farkı ile açıklamak olağandır. Reddit, anadil olarak İngilizceyi tercih etmektedir. Buna ek olarak; Reddit sistemi içerisinde tartışılan konuların herhangi bir sınırı yoktur. Kişiler tıpkı mecliste olduğu gibi görüşlerini açık ve korkusuz bir şekilde beyan edebiliyorlar.

  • Sistem içerisinde yer alan kullanıcıların dahi oylanması söz konusu. Şöyle ki; herhangi bir yorum yapan bireyin yorumunun iyi mi kötü mü olduğu ile alakalı olarak diğer kullanıcılar oylama yap Bu halde; hangi yorumların ciddiye alınası olduğu kolayca belirlenmektedir.

Reddit Nasıl Kullanılır?

Reddit, tıpkı rakipleri gibi çalışmaktadır. Burada herkes yazılanları okuyabilir ama bir şeyler yazabilmek için bireylerin mutlaka Reddit sistemine üye olmaları gerekir. Ve buna ek olarak Reddit sistemine üye olmak tamamen ücretsizdir.

seo