Panda Güncellemesi Nedir?

info@mrseo.com.tr

Dünyanın en büyük arama motorlarından bir tanesi olan Google’ın arama sonuçlarını temiz ve şeffaf bir yapıya kavuşturmak ve kullanıcılarına en doğru sonuçları ulaştırabilmek adına zaman zaman gerçekleştirdiği güncellemelerle bir takım yeniliklerin altına imzasını attığını görüyoruz. Yıllar öncesinde web girişimcileri kopya içerikler, spam yöntemlerle arama sonuçlarında ilk sıralara gelebilmekteydi fakat; son yıllarda gerçekleştirilen güncellemelerle birlikte bu tarz sitelerin otoriter siteler arasındaki yerini alması imkansızlaşmış durumda. Google algoritmasını zaman zaman yenileyip değişime ayak uydurarak oluşan açıkları kapatmaktadır. Yeniliklerin baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde bu güncellemelerin gerekli olduğu net bir şekilde görülmekte. Google’ı diğer arama motorlarından ayırt edip pazarda geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştıran da gelişmiş bir algoritmaya sahip olması. 2011 yılından bu yana gerçekleştirdiği Panda güncellemesi sanal ortamı daha temiz bir yapıya kavuşturmuş durumda. Panda’nın hedeflediği sitelerde doğallıktan uzak siteler. Arama sonuçlarının işe yaramaz sitelerden temizlenebilmesi adına başlayan güncellemenin günümüze kadar geliştirilerek defalarca yenilik getirdiğine şahit oluyoruz.

Panda 3.0 Güncellemesi:

Arama botlarının panda 3.0 güncellemesi ile daha akıllı ve daha az taviz veren bir yapıya kavuştuğunu görüyoruz.

Güncellemeden Etkilenen Site Türleri

  • Google Adsense’den daha fazla gelir amaçlayan siteler.
  • Dengesiz bir backlink artışına sahip siteler.
  • Grafik, metin oranları dengeli olmayan siteler.
  • Site kalitesi düşük olan siteler.

Panda 4.0 Güncellemesi

Kaliteli içeriklere odaklanan güncellemede backlink kalitesi, web spam gibi noktalara odaklanmıştır. Bu anlamda illegal yöntemlere başvuran web sitelerini hüsrana uğrattığını görebiliyoruz. Alakasız içeriklerle ziyaretçi karşısına çıkan web sitelerini de arama sonuçlarında gerilere itmiştir.

Dikkat Edilecekler

Özgün / Kaliteli İçerik

Google’ın her fırsatta dile getirdiği kaliteli içerik faktörü ziyaretçi memnuniyeti açısından son derece önemli. Özgünlükte yine önemli faktörlerden. Web sitenizde yayınladığınız içeriklerin tamamen özgün olmasına ve kalite içermesine dikkat etmeniz gerekiyor.

Düzgün Kodlama / Tasarım / Ziyaretçi Memnuniyeti

Site ziyaretçilerinizi yönlendiren kullanışlı bir navigasyona sahip olmalısınız. Hızlı açılan, tasarımı güzel insanların vakit geçirmekten keyif alacağı web siteleri sıralamalarda güzel yerlere gelecektir.

Spamdan Kaçının!

Sıralamayı hızlıca yükseltebilmek adına Google’ın hoşlanmadığı web spam uygulamalarından kaçınmanız gerekiyor. Kullanıcıları hedef aldığınızı Google’a doğru bir şekilde gösterdiğinizde sizi ödüllendireceğinden eminiz.

Black Hat Seo / Düşük Kaliteli Backlinkler

Gerçekleştirilen son güncellemelerle birlikte bu yöntemlerden kesinlikle uzak durulması gerektiği mesajı verilmiştir. Google eskisi gibi değil eskiden alınan birkaç otoriter backlinkle sıralama sonuçları kolaylıkla manipüle edilebilse de günümüzde işler tamamen değişmiş durumda. Gerçek anlamda kaliteli backlinklere sahip olun ve black hat seo yöntemlerini aklınızdan bile geçirmeyin.

Otoriter Kaliteli Backlinkler

Backlinkler geçmişte olduğu gibi bugünde önemini koruyan unsurlardan. Sitenize alacağınız backlinklerin kalitesine, backlink aldığınız sitenin alanında otoriter olmasına dikkat etmelisiniz.

Sosyal Medya Çalışmaları

Sosyal medya platformları üzerinde hesaplar oluşturarak sitenizi bu ortamlarda aktif tutun. Facebook, Twitter, Google Plus, Linkedin, Pinterest, Friendfeed gibi platformlarda siteniz adına sürekli aktif olun. Siteyi güçlendirme noktasında sosyal medyanın önemi son yıllarda ciddi seviyelere gelmiştir. Bu bakımdan bu platformlardan faydalanılması önemli!

Google gerçekleştirdiği güncellemelerle birlikte çağa ayak uydurmuş ve sanal ortam üzerinde ortaya çıkan yenilikleri algoritmasına bu güncellemelerle dahil etmiştir. Seo yöntemlerinin baştan sona değişim yaşadığı son yıllarda doğru adımları doğru zamanda atan ve sabırlı olan web girişimcileri her zaman kazananlar arasında yer alıyor. Bu bakımdan web sitenizi geliştirme aşamasında aceleci davranmayıp, backlink konusunda seçici olmanızda fayda bulunuyor. Gerçek anlamda kaliteli platformlardan alınacak backlinkler önem kazandı. Sosyal medya platformlarının önemi daha da artırıldı. Bu ortamlar üzerinde içeriklerin aldığı beğeni, yorum sayısı dahi sıralama faktörüne etki eden unsurlardan. İçerik kalite ve özgünlüğüne de dikkat etmelisiniz. Kurumsal seo’da da önem arz eden tüm bu hususlar aynen uygulanmalı.

seo