Pagerank Nedir?

info@mrseo.com.tr

Google pagerank arama motorunun site sıralamalarında dikkate aldığı algoritmaya dayanarak sitenize verdiği kalite puanıdır. 0 – 10 arasında verdiği değerle sitenin arama motoru gözünde ne düzeyde bir değere sahip olduğunu gösteren Pagerank ifadesi web girişimcileri için oldukça önemli faktörlerden. Önceleri yılda birkaç defa yapılan pagerank güncellemesiyle sitenin pr değeri değişmekteydi fakat; son yıllarda gerçekleştirilen güncellemeler ile eski önemini kaybetmeye başlamıştır. Web sitesi yöneticileri bu noktada iki ayrı görüşe sahiptir. Ne kadar güncelleme yapılsa da yine dikkate alınan bir faktör olduğunu düşünenler ve artık bir hükmü kalmadığını düşünenler. Her ne düşüncede olurlarsa olsunlar pagerank değeri yükseldiğinde siteleri adına sevinmekteler. Düzenli içeriklerle beslenen ve sağlam bir seo’ya maruz kalan web sitelerinin bu anlamda ilerleme kaydedeceğinden şüphe yok. Pagerank temel faktör değildir. Pr değeri 3 olduğu halde hit alamayan sitelere karşı pr değeri 0 olsa dahi on binlerce hite sahip olan kaliteli platfomlarda bulunuyor. Bu da iki site arasındaki kaliteyi ortaya koyuyor. Pr değeri 0 olan sitenin daha değerli çalışmaların altına imza attığından şüphe yok. Arama motorları üzerinden herhangi bir web sitesine on binlerce kullanıcı akın ediyorsa ve tüm çalışmalar doğal ise; o sitenin sahibi tam olarak ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor demektir. Google’ın tam olarak ne istediğini çözen web girişimcileri kısa vadede de uzun vadede de kazananlar arasındadır. Bu anlamda Google’ın kalite faktörlerini inceleyen ve zamanla gerçekleştirdiği güncellemelerdeki amacını benimseyen girişimciler her zaman kazanacaktır.

Pagerank Değeri Nasıl Yükselir?

Özellikle site dışı seo çalışmaları sağlam yapılmış platformların site içi seo faktörlerini de sağlaması halinde gelen pagerank güncellemesiyle birlikte ödüllendirildiğine şahit olmaktaydık. Pagerank değeri yüksek siteler genelde güvenilir sitelerdir. Bu sitelerden alınacak linkler elbette Google’ın sizin sitenize de önem vermesini sağlayacaktır. Elbette alınan linkin ne türde olacağı önemlidir. Nofollow etiketi ile dolu linklere sahipseniz pek de ileri gidebileceğiniz söylenemez. Önemli olan pagerank değeri yüksek sitelerden dofollow linkler almak olacaktır. Google’ın değer verdiği platformların önerdiği sitelerden biri de size aitse gelen güncellemede sitenizin pagerank değerinde farklılıklar görülecektir. Site özgünlüğü yine pagerank değerine etki eden faktörlerden. Dikkat ettiyseniz; Google her fırsatta kaliteli ve benzersiz içeriği vurgulamaktadır. İnternet ortamına kendi düşünceleri ile faydalı içerikler kazandıran blog ya da site sahiplerini baş tacı etmektedir. Seo firması hizmetleri eskisi kadar bu değeri kapsamıyor.

Son Olarak,

Pagerank değeri ile ilgili son olarak şunu belirtmemiz gerekir. Pagerank değerinin eskisi kadar önemi kalmadı. Bu şu demek değildir hiç dikkate almayalım. Daha önce pagerank değeri yükselmiş sitelerin büyük bir kısmı güvenilir ve kaliteli bir site olarak görülür. Bu bakımdan işlevselliğini yitirmiş olsa da halen değerini gizli planda koruyan değerlerden. Kurumsal seo çalışmalarının ardından pek çok firmanın sitesi de pagerank değeri olarak yükselmiştir.

seo