Pagerank Bitti mi?

info@mrseo.com.tr

Google Merkezli Hareketlerden Bir Tanesi: Pagerank

Google arama motorunda sıralanan sayfaların neye göre sıralandığını hiç merak ettiniz mi? Google bünyesinde biriktirdiği siteleri sıralarken bir araştırma yapar ve web dünyasındaki en büyük siteden en küçük siteye kadar bütün siteleri araştırır. Bu araştırma sonucunda ise bazı değerlere göre sıralama yapar. Bu değerlendirmelerden bir tanesi olan Pagerank, Google’ın sitelere verdiği puandır. Bu puan 1 ile 10 arasında değişiklik gösterir. En yüksek puanı alan site, Google’ın en beğendiği sitedir. Link popülerliği puanı da ünlenen bu puan, Google’ın sitemiz hakkındaki yorumu olduğu için son derece önemlidir. Google bazlı SEO çalışmalarına yön verebilecek kadar değerli olan bu puan, bütün dünyada aktif olarak dikkate alınan bir puandır.

Basitleştirilmiş Bir Değer

Aslında Google algoritmaları çok daha karışık ve komplikedir. Normal bir insanın çözmekte çok zorlanacağı bu algoritmaların basitleştirilmiş haline Pagerank değeri adını veriyoruz. Google bu değer ile aslında kullanıcılara bir çeşit ipucu vermiş oluyor. Google ipuçlarından bir tanesi olan Pagerank değeri, Pagerank sorgulama ile kısa süre içerisinde öğrenilebilir. Bütün dünyanın dikkate aldığı bu değeri öğrenmek çok basittir. Google’a Pagerank checker yazarak yapacağınız aratmalar sizleri Pagerank değeri ölçen sitelere yönlendirecektir. Bu basitleşmiş değeri görerek sitenizin SEO açısından ne derece önemli ve başarılı olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Eğer web dünyası ile yakından ilgileniyorsanız ve SEO açısından önemli olan uygulamaları öğrenmek istiyorsanız, Pagerank uygulamasını sizin için ilk sırada sayabiliriz. Bu uygulama üzerinde uzmanlaşmanız, SEO açısından başarılı işlere imza atmanızı kolaylaştıracaktır.

Dünya Bu Değere Bakıyor

Google’da yükselmek için yapılan Google odaklı SEO çalışmalarına başlayacak olanlar, öncelikle üzerinde çalışacakları sitenin Pagerank değerini öğrenebilirler. Bu değeri öğrenmek ile işe başlayan insanlar için Pagerank yükseltme yöntemleri kayda değer yöntemler olacaktır. Bu yöntemleri kullanarak üzerinde çalıştığınız sitenin yüksek bir Pagerank değerine ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak size üzücü bir haber verelim. Diyelim ki siteniz Pagerank açısından başarısız bir konumda bulunuyor ve sitenizin son güncelleme ile aldığı Pagerank puanı yalnızca 1… Bu puanı, hemen yapacağınız birkaç değişiklik ile arttıramıyorsunuz. Gerekli çalışmayı yaptıktan sonra Google’ın Pagerank güncellemesini beklemek zorundasınız. Bu güncelleme yapılınca ancak sitenizin puanı değişecektir.

Pagerank Sık Güncellenmiyor

Google Pagerank güncellemesi ne zaman? Bu sorunun tam cevabını vermek mümkün değil çünkü Google önceden güncelleme yapacağına ya da güncellemeyi ne zaman yapacağına dair bir bilgi vermiyor. Fakat şunu söyleyebiliriz ki bu güncelleme çok sık yapılan bir güncelleme değil. Belirli aralıklarla yapılan bu güncelleme için aylarca, hatta yıllarca bekleyebilirsiniz. Bu nedenle sitenizi kurar kurmaz, ilk baştan itibaren işinizi sıkı tutar ve yüksek Pagerank değeri için gerekli kıstasları dikkate alırsanız, hiçbir sorun çekmezsiniz. Pagerank nasıl yükselir?

Bu Değeri Yükseltebilirsiniz

Pagerank yükseltmek için bugüne kadar geliştirilmiş birçok yöntem var. Bu yöntemler genel olarak sitenin çalışma hızından içeriğine kadar geniş bir yelpazede şekillenen yöntemler… Bu nedenle Pagerank değerini yükseltmek için temel SEO kuralları ile birlikte hızlı, kullanışlı ve güncel, yararlı bilgilerin olduğu bir site inşa ederseniz, Pagerank değerinizi 10 yapmak sizin açınızdan hiç de zor olmaz. Pagerank değeri 10 olan sitelere baktığımızda bu sitelerin genel özelliklerini az evvel belirttiğimiz gibi sıralıyoruz. Hızlı, kullanışlı, yararlı ve özgün bilgilerle dolu siteler, her zaman Pagerank üzerinden yüksek değerler elde ederler. Bu sitelerin arasında sizin de siteniz olsun istiyorsanız, sitenizi kurduğunuz andan itibaren kopya içerik tehlikesine karşı uyanık olun…

seo