Nofollow Backlink Nedir?

info@mrseo.com.tr

Google arama motorunun geliştirmiş olduğu link aktarım formatını belirleyen bir değişkendir. İnternet platformları için alınan backlinklerin bir değişkeni olan nofollow – dofollow etiketleri link alımı yapılan sitenin değerini link alan siteyle paylaşıp – paylaşması mantığına dayanır. Dünyanın hemen her yerinde web sitesi sahiplerinin ücretli ya da ücretsiz olarak yaptığı link alışverişlerinin temelini sağlayan bir sistemdir. Nofollow backlink olarak bilinen link türünde link veren site link verdiği siteye referans olmadığını gösterir. Günümüzde kullanılan pek çok backlink yönteminin nofollow etiketine sahip olduğu görülür.  Sosyal medya platformları, bloglardan alınan yorum backlinkler, forum backlinkler, dizinlerden alınan linkler ve çok daha fazlası bu etiketi taşır. Genel anlamda tam tersi bir etiketi taşıyan backlink yöntemi tanıtım yazılarıdır. Büyük oranda ücretli olarak satışı gerçekleştirilen tanıtım yazılarının dofollow linke sahip olduğu görülür. Noindex ile sıklıkla karıştırılan nofollow etiketi bu etikete sahip linklerin hiçbir faydası olmadığını düşündürür. Siteniz için kaliteli bir platformdan alacağınız nofollow etiketli bir backlinkten dahi büyük faydalar görebilirsiniz. Google arama sonuçları üzerinde hedef kelimenizde engel teşkil edecek bir etiket olmaması nedeniyle link alımlarını durdurmak yerine belirli periyot ve düzenlerde devam ettirmeniz gerekir. Noindex etiketli bir backlinkte arama botlarının önü tamamen kapatılır ve link verdiğim siteyi ziyaret etme mesajı botlara verilmiş olur. Bunun da faydası görülmez fakat nofollow etikete sahip linkleri arama motoru botları takip eder ve o siteyi ziyaret eder.

Google Nofollow Etiketini Neden Çıkardı?

İnternet platform sayısının sanal ortam üzerinde ciddi seviyelere geldiği son yıllarda yorumlarla alınan linkler ve diğer backlink türlerinde spam uygulamalara sebep olduğundan dolayı nofollow etiketini getirerek bir nevi önlem aldı. Web sitelerinin google gözünde puanlandırılmasına yardımcı olan pagerank puanlandırmasında nofollow etiketine sahip linklerin hiçbir etkisinin olmadığı aşikar fakat, bu demek değildir ki hiçbir şekilde fayda sağlanamayacak bir linktir. Elbette dofollow etiketli linklerin faydaları saymakla bitmez fakat; bu  etikete sahip linklere de ihtiyacınız olacaktır.

Nofollow Backlink Özellikleri Nelerdir?

  • Google site için alınan nofollow backlinkleri backlink olarak saymaz.
  • Yahoo arama motoru backlink olarak görmektedir.
  • Pagerank değerine herhangi bir faydası yoktur.
  • Site hitine fayda sağlar. Özellikle yüksek hitli sitelere bırakılacak linkler siteniz için giriş kapısıdır.
  • Seo çalışmalarında mutlaka yer alması gereken bir link türüdür.
  • Google nofollow etiketli linkleri takip ederek link verilen siteyi ziyaret eder indeksler.
  • Google’ın sevdiği bir backlink türüdür.
  • Site seo’suna ciddi etkileri vardır.
  • Hedef kelimelerde yükselişte yardımcı olur.

Daha net bir ifadeyle Google site sahibine “referans olmak istemediğin sitelere link verme durumunda nofollow kullanabilirsin” der. Çoğu webmaster’ın algıladığı gibi tamamen faydasız bir backlink türü olmadığı kesin. Bu bakımdan siteniz için zaman zaman yapacağınız seo çalışmalarında mutlaka yer alması gereken backlink türü nofollow backlinklerdir.

Hangi Backlink Türleri Nofollow’dur?

Sosyal Medya Plaformlarından Alınan Backlinkler

Sanal ortam üzerinde milyonlarca insanın dolaştığı sosyal medya platformlarına bırakacağınız linkler nofollow backlink etiketine sahiptir. Hit çekmenize yardımcı olur ve sıralamalarda yükselişinize fayda sağlar. Bu bakımdan siteniz için kullanmalısınız.

Diğer Platform ve Siteler

Forumlar, blog siteler, kurumsal platformlar ve çok daha fazlası site yöneticilerinin bu konuda aldığı önlemlere ve yaptığı düzenlemelere göre dofollow ya da nofollow etiketine sahip olabilmektedir. Kurumsal seo yöntemlerinde de alınacak backlinkler de iki etiket türüne sahip linklerin harmanlanmış hali olmalıdır.

Seo firması faaliyetleri incelendiğinde nofollow ve dofollow backlink karışımlarıyla çalışmalarını sürdürdükleri görülür. Yalnızca; dofollow linke odaklanıp kaliteli nofollow linklerden vazgeçmemek gerekiyor.

seo