Mobil Uygulamalarda SEO Nasıl Yapılır?

info@mrseo.com.tr

Mobil cihazların dünya genelinde yaygınlaşmaya başlaması ve satış rakamlarının ciddi düzeylere gelmesiyle birlikte hemen her insanın akıllı cihaz sahibi olmaya başladığını görebiliyoruz. Akıllı cihazların insan yaşamına girmesiyle birlikte mobil cihazlarda gerçekleştirilen faaliyetlerinde baştan sona farklılık gösterdiği günümüzde mobil uygulamalarda ciddi kullanıcı kitleleriyle karşılaşmaya başladı. Ülkemizde geliştirilen nice kullanışlı mobil uygulamalar yanlış pazarlama taktiklerinin kullanılmasıyla kullanıcı kitlesine tam manasıyla erişemedi. Uygulama geliştiricisinin aylar boyu emek çekerek hazırladığı uygulamada görmek istediği jestlerde bu nedenle ortadan kalktı. Mobil uygulama geliştiricilerinin sayısının hızla artmasıyla birlikte bu alanda da rekabet had safhaya ulaşarak binlerce uygulamayı beraberinde getirdi. Bu durum da mobil uygulamalarda seo konusunu akıllara getirdi. Bilindiği üzere oluşturulan kişisel ve kurumsal web sitelerinde çeşitli seo yöntemleriyle arama motorlarındaki görünürlük kat ve kat artırılarak ciddi seviyelere ulaştırılabiliyor. Büyük emeklerin verilerek ortaya çıkarıldığı mobil uygulamalarda doğru pazarlama teknikleriyle geniş kitlelere ulaşılabiliyor.  Bir mobil uygulama tasarladınız ve geniş kitlelere ulaşmasını istiyorsunuz. O halde yapmanız gereken bazı işlemler bulunuyor. Uygulamanızı kurumsal bir firma gibi hayal edin nasıl ki kurumsal seo yöntemleriyle yükseltmeye çalışıyor satış rakamlarınızı katlamak istiyorsanız uygulamanızda da mantık hemen hemen aynıdır.

ASO Nedir?

Web sitelerinde gerçekleştirilen SEO çalışmaları ile mantığı aynı olan mobil uygulama optimizasyonuna verilen isim ASO App-Store Optimization hususu uygulamalar için büyük bir artı olarak görülüyor. Mobil uygulamayı tasarlama aşamasında  ASO standartlarına büyük oranda dikkat etmelisiniz. Yükleyeceğiniz market platformlarında arama sonuçlarında uygulamanızın görüntülenebilmesi adına dikkat etmelisiniz. ASO standartlarına riayet ettiğinizde beklemediğiniz kadar kullanıcı bulma şansınız bulunuyor. Mobil uygulamalarda seo yöntemlerinden yalnızca bir tanesi.

Her şeyden evvel çok iyi pazarlama stratejilerine ihtiyacınız olacak. Mobil uygulama alanında binlerce rakibiniz bulunuyor. Rakiplerinizden bir adım önde olmak ve gerçek anlamda geniş kitlelere ulaşabilmek adına bir web sitesine ihtiyacınız olacak. Uygulamanızı baştan sona tanıtan ve görsellerle zenginleştirilmiş zengin içerikli web sitesine ihtiyacınız bulunuyor. Uygulamanız Android Market, Google Play ya da Ios markette yer alabilir. Bu ortamlar üzerinde yüz binlerce uygulama bulunuyor ve sizin uygulamanıza sıra gelmiyorsa kendi uygulamanızın tanıtımını kendiniz yapacaksınız demektir. Bu ortamlar üzerinde uygulamanızın bulunmasında bir mahsur yok. Aksine uygulamanın zaman içerisinde kullanıcı kitlesinin artmasına yardımcı olacaktır.

Mobil Uygulamalarda SEO

Yüz binlerce uygulama arasında uygulamanızın hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorsanız; uygulayabileceğiniz pek çok yöntem bulunuyor. Özellikle de çok iddialı uygulamaların bazı durumlarda kullanıcıların gözünden kaçabildiğine tanık oluyoruz.

Ne Yapmalı?

Çağımız internet çağı ve mobil uygulamanıza yatırım yapma gibi bir düşünceniz var ise, öncelikle profesyonel bir web sitesine ihtiyacınız olacak. Uygulamanın yapımcısı olarak tüm özellikleri, nasıl kullanıldığı, ne işe yaradığı gibi konularda siteniz bünyesinde içerikler yayınlayarak tanıtım siteleri oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz siteye uygulayacağınız SEO yöntemleriyle arama sonuçları üzerinde bizzat uygulama sitenizi yükselterek daha geniş kitlelere ulaşma noktasında somut adımlar atmanız mümkün. Peki siteye ne tarz bir seo işlemi uygulanabilir? Uygulamanızın sunduğu imkanlardan yola çıkarak anahtar kelimelerinizi oluşturabilirsiniz. Örnek vermemiz gerekirse; birden fazla sosyal medya platformunun entegrasyonunu sağlayan bir uygulamanız var. Anahtar kelimeleriniz: sosyal medya entegrasyonu android uygulaması, android sosyal medya entegrasyonu mobil uygulaması şeklinde olabilir. İnsanların arama motorları üzerinde araştırabileceği düzeyde basit ama etkili kelimelere odaklanabilirsiniz. Bu kelimeler üzerinden sitenize alacağınız tanıtım yazıları, forum backlink, yorum backlink gibi pek çok yöntem uygulamanın geniş kitlelere ulaştırılmasına yardımcı olacaktır.

Andoid Ios Platformlarında Tanıtım

Ülkemizde Android, Ios gibi mobil işletim sistemleri yenilikleri, eklentilerinin tanıtıldığı ve günlük olarak yüz binlerce ziyaretçisi olan pek çok platform mevcut. Google Play, Android Store ortamlarında paylaştığınız uygulamanız yeterince ilgi görmediyse bu yöntemden faydalanılabilir. Doğrudan hedef kitlenizi oluşturan bu tür platform ve ortamlarda ücretli ya da ücretsiz tanıtımlarınızı yapabilirsiniz. Unutmayın! Uygulamanızdan insanların haberdar olmasını sağlamalısınız. İddialı bir uygulama ise; bu yöntemleri uygulama aşamasında hak ettiği değeri görecektir.

seo