Java Nedir?

info@mrseo.com.tr

Java Nedir?

Günümüzde çokça duyduğumuz, birçok alanda yaygın olarak kullanılmakta olan Java nedir? Sun Microsystems mühendislerinden olan James Gosling isimli mühendis tarafından geliştirilen programla dili Java; açık kodludur. Ayrıca zeminde bağımsız işleyen, nesneye yönelik, verimliliği yüksek olan, çok işlevli ve belli adımlarla işlemektedir. James Gosling’ in geliştirdiği bu yüksek verimli programlama dili, aslında 1995 senesinde çekirdek bileşeni olarak Sun Microsystems’ in piyasaya çıkardığı bir dildir. Bu dilin günümüzde kullanım alanı oldukça yaygınlaşmıştır ve neredeyse her alanda kullanılmaktadır.

java nedir

Java Programlama Dilinin Geliştirilme Amacı

Ayrıca Java programlama dili ilk çıktığında; kullanım amacı küçük cihazlarda kullanılması idi. 1995 yılında geliştirilen bu dil, Java Platform 1 adı ile çıkarılmıştır.Bu amaçla üretilen bu dil, düzlem bağımsızlığı özelliği bulunduğundan, bunun yanı sıra C, C++’ dan daha yüksek ve güvenli bir programlama hizmeti sunduğundan, kullanım alanı genişlemiş ve birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Şuan kurumsal alan da dahi oldukça kullanımı yaygın olan bir uygulamadır. Java Platform 1 sürümünden sonra; 1.2, 1.3, 1,4 ve Java 5 sürümleri piyasaya çıkarıldı. Bunlar hep daha çok geliştirilen sürümlerdi. Aralarında en çok değişiklik ve gelişme gösteren Java 5 sürümü idi. Günümüzde kullanılan sürümü ise Java SE 7 adlı sürümüdür. Bu sürüm açık kodludur ve sürekli değişim ve gelişim göstermektedir.

Günümüzde Java’ nın Kullanım Alanları

  • Java programının, J2SE 1.4 sürümü ile Java 5 sürümü masaüstü uygulamalarında fazlası ile kullanılmaktadır.
  • Günümüzde mobil cihazlarda ve kurumsal alanlarda Java SE 7 programı kullanılmaktadır. Arama motorlarında ve sosyal medya gibi yazılımlarda da etkin olabilen Java’ nın yanı sıra, Seo’ yazılımı da buralar da etkindir. Sektörünüz ile alakalı doğru sözcükleri kullanarak Seo’ dan yararlanıp işletmenizi bu sosyal ortamlarda ön plana getirebilir ve bu şekilde reklamınızı yapabilirsiniz.

Java Programları Nasıl Çalıştırılır?

  • Yazılımcıların ve mühendislerinin yazdığı bir kod vardır., bu Java kodudur.
  • Bu java kodu Java derleyicisi ile derlenip, bytecode olarak isimlendirilen bir çeşit sanal makine kodunu meydana getirir. Javanın yaygınlaşmasının en önemli sebebi olan bu düzlem bağımsızlığını bytecode sağlar. Çünkü bu bytecode bir kere oluştuktan sonra, her türlü, içerisinde sanal makine olan işletim sistemlerinde aktif hale gelebilmektedir.
  • Anında derleme kullanılarak ya da her byte komutunun bir bir yorumlanması ile; bytecode, Java Sanal Makinesi tarafından işletilmektedir.

 

seo