İnstagram Nedir?

info@mrseo.com.tr

İnstagram, 2010 yılının ekim ayında, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından IOS için geliştirilen, kaliteli filtrelere sahip ve sosyal ağ özellikleri ile az bir sürede çok geniş kitlelere yayılan popüler bir fotoğraf paylaşım uygulamasıdır.

Hem de o kadar popülerdir ki; duyurulan rakamlara göre günde 40 milyon fotoğraf paylaşımı oluyor, saniyede 8600 beğeni ve 1000e yakın yorum yapılıyor. Popülerliğine popülerlik katan İnstagram da bu değerlerin yükselmesi için elinden geleni yapıyor.

San Francisco eyaletinin California şehrinde geliştirilen bu uygulamanın Nisan 2012’de Facebook’a satılmadan önce 30 Milyon aktif kullanıcısı varken şu anda 400 Milyona yakın aktif kullanıcısı bulunuyor.

Bu kadar popüler olmasının sebebi diğer uygulamalara göre çok basit ve pratik filtreler kullanarak fotoğraflara profesyonel bir görünüm vermesidir. Şu an 7 den 70e kimsenin elinden düşürmediği akıllı telefonlarda, fotoğraf paylaşımı denilince aklımıza İnstagram gelmesinin sebebi budur.

Ayrıca çekilen ve filtreler uygulanan fotoğraflar Facebook, Flickr, Twitter, Tumblr ve Swarm gibi çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde de paylaşılabilir.

instagram nedir

Neden İnstagram?

Çok basit görünen ve hiçbir cazibesi olmayan fotoğrafları bile birkaç tıkla sanki profesyonelce çekilmiş fotoğraflara dönüştüren İnstagram kısa zamanda diğer sosyal paylaşım sitelerindeki kullanıcıların da ilgilerini çekti. “İnstagram nedir” sorusu son günlerde çok sık sorulmaya başlandı.

Pek çok insanın kullanmayı bildiği İnstagram, bir sosyal medya uygulamasından çok insanların yaptığı şeyleri başka insanların görmesi için atıkları bir mobil müzeye dönüştü. Onu bu kadar popüler yapan şey de bu.

Artık radyolarda bile çoğu etkinliğin İnstagram üzerinden yapıldığı bir dönemdeyiz. İnsanlar sürekli geziyor, eğleniyor ve bunu başka insanlarla paylaşmak istiyor. Birçok ünlünün takipçileriyle buluştuğu hatta yeni arkadaşlar edindiği yer oldu instagram.

Sevdiğiniz bir ünlüyü, ya da ne yaptığını merak ettiğiniz bir arkadaşınızı İnstagram üzerinden paylaştığı fotoğrafları görebilir, hatta ona mesaj bile yazabilirsiniz.


İnstagram Nasıl Kullanılır?

Maalesef, üye olabilmek önce bir akıllı telefonunuz olması gerekiyor. Sadece akıllı telefonunuzun da olması yetmiyor, telefonunuzun IOS ya da android işletim sistemine sahip olması gerekiyor.

Aksi takdirde kayıt olamazsınız. İnternette de sitesi bulunan İnstagram’ın internet bölümünden sadece fotoğraf görüntüleyebiliyorsunuz yani fotoğraf paylaşımında bulunamıyor ya da üye olamıyorsunuz. Öncelikle herhangi bir mobil mağazadan İnstagram uygulamasını indiriyorsunuz.

Sonra “Register” tuşuna basarak üye oluyorsunuz. İsterseniz e-posta adresi dışında Facebook adresinizle de üye olabiliyorsunuz. Öncelikle sizden bir kullanıcı adı ve şifre istiyor. Ve tabi olmazsa olmaz bir profil fotoğrafı.

İsteğe göre telefon numaranızı da ekleyebiliyorsunuz. Her şeyi doldurduktan sonra artık üye olup fotoğraf paylaşımında bulunabilirsiniz.

Fotoğraf paylaşımı yaparken; ister yeni fotoğraflar çekip onları düzenleyebilir, isterseniz de galerinizde mevcut bulunan fotoğraflardan seçip onlara efektler uygulayarak takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Ayrıca Foursquare hesabına bağlanarak fotoğraflarınıza yer bilgisi de ekleyebilirsiniz.

seo