Hacklink Kullanmak Siteme Zarar Verir mi?

info@mrseo.com.tr

Webmaster’ların bir kısmının aktif bir şekilde faydalandığı illegal seo yöntemi hacklink kısa zamanda arama sonuçlarında kendini gösteren tekniklerden olsa da gerek etik olarak gerekse ahlaki olarak pek doğru bir uygulama değildir. Sanal ortam üzerinde bulunan platformlar içinde haksız rekabete neden olan hacklink yönteminin bir avantaj olması hak etmediği halde bazı web sitelerini en üst sıralara taşıyor. Webhosting ya da web site alt yapısında bulunan bir açıktan içeri giren profesyoneller kendilerini fark ettirmeden hedef sitenin linkini sitenize gizleyip çıkmakta. Sitenin normal ara yüzünde fark edilmeyecek link çıkışları en iyi sitenin kaynak kodunda fark edilmekte. Site sahibi fark edene kadar hedef sitenin gerçek anlamda güzel konumlar elde ettiği sanal ortamda kalıcılık pek de mümkün değildir. Google bunu er ya da geç fark ederek siteyi arama sonuçlarında arka sıralara itmektedir. Anında fark edebilecek bir algoritma güncellemesi henüz bulunmasa da ilerleyen dönemlerde bu konuda da çalışma yapılacağından eminiz.

Google Hacklink Kullanımını Nasıl Anlıyor?

Bilindiği üzere Google arama motoru site sıralamalarını belirlerken tek bir faktöre odaklanmıyor. Algoritmasını her yıl birkaç defa düzenleyerek yaptığı yeniliklerden webmaster’ları haberdar ediyor. Google’ı kandırmak eskisi kadar kolay değil. Site içi ve site dışı seo kriterlerini tam manasıyla karşılayan siteleri de en üst sıralara yerleştiriyor. Yeni açılmış ya da 1 yılını doldurmak üzere olan bir site düşünün. Sitenin doğru düzgün içeriği dahi bulunmuyor. Bu siteye yapılan hacklink işlemini anlaması o kadar da zor değil. 200’ün üzerinde incelediği kriterlerin büyük bir kısmını tamamlaması gereken bir sitenin aldığı birkaç linkle arama sonuçlarını manipüle etmesini rahaltıkla anlayabiliyor. Fark ettiği andan itibaren siteye gerekli yaptırımı uygulayarak arama sonuçlarında en son sıralara gönderiyor. Hacklink yönteminin Google tarafından fark edilmemesi mümkün değildir. Bu bakımdan webmaster’ların başvurması uygun görülmeyen bir yöntem olduğunu ifade edebiliriz.

Hacklink Yöntemi Siteme Zarar Verir mi?

Kısa vadede arama sonuçlarında hızlıca yükselmeye yardımcı olsa da hacklink kullanımı uzun vadede sitenin gelecekte güzel yerlere gelme potansiyelini tamamen ortadan kaldırabilir. Arama motoru Google gerçekleştirilen illegal seo yöntemini er ya da geç fark edecektir. Fark ettiğinde projenin ciddi anlamda sıkıntıya gireceğinden şüphe yok. Alınan linklerin gelecekte silinmeyeceğinin, kaldırılmayacağının garantisini hackerlar dahi veremediğinden geleceği karanlık bir uygulamadır. Hacklink yapılan platformlardan tek bir tanesi dahi linki fark edip kaldırdığında sitenin arama sonuçlarındaki konumu sarsılacaktır. Sitedeki tüm dengeleri bir anda alt üst edebilecek gelgitli bir seo yöntemi olduğundan dikkat etmek gerekir.

Hacklink yöntemi bugün dünyanın hemen her ülkesinde başvurulan yöntemlerden. Gelecekte markalaşma yolunda ilerlemek isteyen web yöneticilerinin bu tür yöntemlerden uzak durduğunu görebiliyoruz. Projesine ciddi anlamda yatırımlar yaparak büyük emeklerle güzel bir noktaya gelmeye başlayan web sitesi sahiplerinin hacklink gibi illegal yöntemlerle sitelerini riske atacağını hiç sanmıyoruz. Önerilen seo yöntemlerinden faydalanarak tahmin ettiğinden kısa bir zaman dilimi içerisinde arama sonuçları üzerinde oldukça güzel bir konuma gelen platformlarda bulunuyor. Bu bakımdan Google’ın sevmediği yöntemlerden ziyade hoşuna gidecek yöntemler kullanmakta fayda var. Her şeyin bu arama motorunun elinde olduğu ve siteniz hakkında nihai kararı verecek mercininde de burası olduğu düşünüldüğünde onun istekleri dışında hiçbir faaliyet yapmamanız daha güzel sonuçlarla karşılaştıracaktır. Kurumsal seo çalışmalarının bazılarında da gördüğümüz hacklink yöntemleri kesinlikle uzak durulması gereken yöntemler arasında. Google’ın hoşlanmadığı fark ettiğinde de ciddi yaptırımlarla karşı karşıya bıraktığı bir yöntem olması tercih edilmemesi gerekliliğini ortaya koyuyor.

seo