Hacklink Nedir?

info@mrseo.com.tr

Hacklink illegal yöntemlerle diğer sitelerden gizli bir şekilde link alımı yapma tabirini yansıtır. Site sahibini izni ve haberi olmaksızın sitede bulunan bir açıktan yola çıkılarak girilen sitenin belirli bölümlerine eklenen linklerle hedef siteye link çıkışı yapılmış olunur. Gerek legal olarak gerekse yasal olarak masum bir yöntem olmaması nedeniyle webmaster’ların büyük bir kısmı bu yöntemden uzak durmalıdır.  Site sahibini kısa zamanda hedefine götürecek olan hacklink yöntemi kısa vadede oldukça güzel sonuçlarla karşılaştırsa da gelecekte ne olacağı pek de tahmin edilemez. Hacklink yapılan sitelerin genelde devlet, kamu gibi değerli siteler olduğu görülür. Site sahibinin izni olmaksızın eklenen linkin fark edilmesi dava açılmasına dahi neden olabilir. Google arama sonuçları üzerinde hedef kelimede doğrudan yükselişi sağlasa da pek sağlıklı bir yöntem değildir. Siteyi arama sonuçları üzerinde bir anda parlatsa da geleceğinin karanlık olması ve site sahibinin uygulayabileceği yaptırımların göz önüne alınması yöntemden uzak durulmasını gerektirir. Elbette her webmaster’ın yapabileceği bir iş değildir. Hacker’ların faaliyet alanına giren hacklink standart bir web girişimcisi tarafından yapılabilecek bir iş değildir. Saatlerce uğraşılıp web sitenin açığının bulunması ve bu açıktan faydalanılarak siteye giriş yapılması işi herkesin yapabileceği bir iş olmaktan çok uzaktır. Genelde webmaster forumlarında hacklink satışı yapan hacker’lar ya da bu işlerle ilgilenenler üzerinden temin edilen linkler bedeli ödendiği takdirde alınabilmekte. Kurumsal seo çalışmalarının bazılarında dahi görülebilecek bir yöntem.

Hacklinklerin Dezavantajları

Site sahibinin fark etmesi halinde linkin silinmesi link verilen hedef sitenin dengesini bozabilir. Link alımı yapılarak yüksek sıralamalara kavuşmuş bir siteyi bir anda arama sonuçlarında kaybolmuş bir şekilde bulabilirsiniz. Hacklinklerin bu anlamda ileride silinmeyeceğinin garantisinin olmaması site için seo çalışmalarının sağlıklı sürecini bozmakta. Büyük riskleri bünyesinde barındıran hacklink yöntemi pek sağlıklı bir yöntem değildir.

Hacklink Nasıl Yapılır?

Hacker bazen lamer’lar tarafından gerçekleştirilen hacklink işinde büyük şirketler dahi faaliyet göstermektedir. Eğitim, Kamu kurum ve kuruluşlarının resmi siteleri üzerine yapılan işlemlerle açık bulunmakta ve bu açıktan yola çıkılarak giriş yapılmakta. Sitenin belirli bir bölümüne gizlenen linkle işlem tamamlanmakta. Yalnızca kamu, eğitim kurum platformlarını düşünmemek gerekir. Hosting açığı olan, warez temalar kullanan, lisanssız hazır cms sistemlerinden yararlanan her web girişimcinin bir gün maruz kalabileceği bir işlemdir.

Hacklinkten Korunma Yolları

  • Ücretsiz bir şekilde dağıtımı gerçekleştirilen cms hazır içerik yönetim sistemlerini iyi araştırmanız gerekiyor.
  • Warez, lisansı olmayan tema kullanımından kaçınınız.Wordpress temalarında bu hususa dikkat.
  • Site güvenliği açısından tahmini zor ftp şifresi ve panel şifresi oluşturunuz.
  • Web site kaynak kodlarını belirli aralıklarla inceleyerek kontrollerinizi yapınız.

Hacklink sanal ortam üzerinde haksız rekabeti tetikleyen önemli bir kavramdır. Hacklink işleriyle uğraşan profesyoneller buldukları kaliteli platformların açıklarından faydalanarak web alanında haksız rekabeti ortaya çıkarmışlardır. Hacklink yöntemiyle ziyaretçiler için hiçbir fayda sağlamayacak içeriklere sahip siteler dahi günümüzde halen ilk sıralara yükseltilebiliyor fakat bu durumu kısa zamanda fark eden Google siteye gerekli yaptırımı uyguluyor

Özellikle pagerank değeri yüksek otoriter siteler üzerinde gerçekleştirilen hacklink faaliyetleri sıradan bir siteden çok kendi çapında iyi noktalara gelmiş siteleri içerir. Hacklinke maruz kalan sitelerin zamanla zarar göreceği aşikar. Bu bakımdan sitede açık olduğunu düşündüğünüz noktalarda açıkları kapatmak için çalışma yapmalı ya da yaptırmalısınız. Bu işlerden anlayan profesyonellerden yardım alarak sitenizdeki açıkları tek tek tespit ettirip kapattırmanız projenizin ilerleyen dönemlerde zarar görmesinin önüne geçecektir. Hosting firması seçiminde büyük hassasiyet göstermenizi öneririz. Bu tarz saldırılara karşı her zaman tedbirli ve hazırlıklı olan büyük şirketlerin hizmetlerini almanız bir yerde tedbir almanıza neden olacaktır. Her firmada olmasa da bazı seo firması hizmetleri bünyesinde kullanılan yöntemlerden biri.

seo