Google Gerçek Zamanlı Penguen 4.0 Güncellemesini Başlattı

info@mrseo.com.tr

Son zamanlarda Google sıralamalarındaki yaşanan dalgalanmaların nedeni belli oldu. Bir süredir sıralamalarında yaşanan değişkenliklerin nedeni Penguen 4.0 güncellemesi olduğu Google tarafından açıklandı. En son 2014 tarihinde yapılan penguen güncellemesinden 2 sene sonra çıkartılan yeni algoritma ile bambaşka bir sisteme dönüştü. Yapılan açıklamada alışılmışın dışında bir algoritma ile anlık değişimlerin sürekli yaşanacağı bilgisi verildi.

Penguen 4.0 Güncellemesi Dünya Genelinde Uygulandı

Google’nin daha önce yapmış olduğu Penguen ve Panda gibi güncellemelerde belirli dil ve ülkeler ile başlayarak yavaş yavaş tüm dünya ülkelerinde uygulanmaktaydı. Bu güncellemede ise diğer güncellemelerden farklı olarak tüm dillerde ve ülkelerde aynı anda algoritmayı uyguladı. Daha önceki Penguen ve Panda algoritmaları ülkemizde ve dilimizde daha geç uygulamasından dolayı önceden haberdar olup önlemler alabiliyorken bu uygulama ile önlem alma ihtimalimizde kayboldu.

Google Sıralamalarında Artık Anlık Değişimler Yaşanacak!

Daha önceden yapmış olduğu güncellemelerden sonra statik davranan Google, yapmış olduğu güncelleme ile botlarını dinamik olarak harekete geçirdi. Bu dinamiklik anlık olacağından dolayı sıralamalarda kalitesiz, spam siteler bulunma ihtimalini tamamen ortadan kaldıracak. Eğer spam yaratmış siteler Google’nin istemiş olduğu talimatlara uyar ise eskisi gibi beklemeden daha hızlı bir şekilde sıralamalardaki yerini bulacak.

Search Console bu değişim ile daha aktif rol oynayacak. Search Console tarafından taranan veriler ile spam veya istenmeyen içerikler anlık görülebilecek. Sorun tespit edilen sayfalar düzeltildikten sonra anlık olarak Google’a bildirilerek tekrar sıralamadaki yerinin almasını sağlanabilecek. Bu dinamiklik sayesinde cezaya düşen sayfa veya site uzun süreler beklemeden kurtarılabilecek.

google penguen 4 0 guncellemesi

Penguen 4.0 Güncellemesi Bizden Neler İstiyor?

Şuanda Penguen’nin bu sürümünde daha önceki sürümlerinden farklı olarak dinamik olmasının haricinde yeni bir kural görülmemektedir. Eski güncellemelerinde istemiş olduğu;

  • Yoğun Kullanılan Anahtar Kelimeler,

Site içerisinde makalede veya dışarıda kullanmış olduğunuz anahtar kelimelerin yoğunluğu çok önemlidir. Bir makalede kaç anahtar kelime kullanmalıyım? Sorusu yanlış bir sorudur. Çünkü anahtar kelime, makalenin uzunluğuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Makalenizde tamamen konuya odaklanarak en fazla %2 oranında anahtar kelime kullanmanız sizler için faydalı olacaktır.

  • Kalite Puanı Düşük Sitelerden Alınan Backlinkler,

Günümüzde birçok sektörde birçok web sitesi bulunmaktadır. Fakat bu web siteleri terk edilmiş ve bakımsız kalmıştır. Google Penguen 4.0 ile bu siteleri listelemeden kaldırarak daha temiz bir arama sonuçları listeleyecek. Geçmiş olduğumuz günlerde toplam 1 milyar 75 milyon kadar indexi listelemelerden eş zamanlı olarak tüm ülkelerden ve dillerden kaldırdı.

Google’nin görmüş olduğu bu kalitesiz sitelerden alınan backlinkler ise sitenize zarar verecek ve sıralamanızı olumsuz anlamda etkileyecektir. Eğer almış olduğunuz bağlantılardan şüphe duyuyorsanız Google Search Console’a bağlanarak Disavow aracı ile bu linkleri reddedebilirsiniz. Bu linkleri reddetmeniz sonucunda, gözle görülür bir yükselme yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

  • İlgisiz sektörlerden alınan linkler

Sektörünüz ile ilgisi olmayan tamamen farklı bir sektör olan sitelerden alınan backlinkler zararlı olarak gözükecektir. Bunu bir örnek ile açıklarsak, Sektörünüz sanayi ile alakalı ise yemek sitesinden almış olduğunuz backlink’in size faydası değil zararı vardır. Bu yüzden alacağınız backlinkleri titizlik ile seçmeli ve gelen bağlantılarınızı sürekli kontrol ederek gereksiz linkleri reddetmeniz gerekmektedir.

  • Site içerikleriniz

Yayınlamış olduğunuz içeriklerin tamamen kullanıcı odaklı olması gerekmektedir. Küt bir yazı ile yayınlamış olduğunuz makale, kullanıcının ilgisini çekmeyerek sayfanızı terk etmeye sebep olacaktır. Açık anlaşılır bir dil ile göze hitap eden makaleler kullanıcıyı sitenizde tutmaya yarayacaktır. Bunun haricinde genel olarak sitenizde bulunan içerikte oluşmuş spam kelimelerin yıllardır faydası olmadığı gibi bu güncellemede de faydası olmayacaktı. İçeriklerinizi kontrol ederek spam taşıyan kelimeleri temizlemeniz gerekmektedir.

  • E-ticaret siteleri için ürünlerde dolgun açıklama

İnternetin yaygınlaşması ile e-ticarette artarak sanal alışverişler yayınlaştı. Buna bağlı olarak da E-ticaret siteleri de arttı. Bu artış ile aralarında rekabete giren E-ticaret siteleri üst sıralarda listelenme hedefini izliyor. E-ticaret sitelerinde yüklenen ürünlerin özellikleri, kullanımı, açıklaması gibi değerleri bulunan siteler daha avantajlı konumda olacaklar. Yazmış olduğunuz açıklamanın da SEO uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Link Alınan siteden birden fazla link alınması

Birçok web sitesinin düşmüş olduğu hatalardan bir tanesi de bir web sayfasında backlink’i birçok sayfasından almasıdır. Buna örnek olarak footer linkler, sidebar linkler, yorum backlinkler ile birden fazla sayfaya atılan linkler olarak açıklayabiliriz. Almış olduğunuz linkin tek sayfada olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

  • Bir İçeriğin birden fazla yerde paylaşılması

Web sitenizde E-ticaret veya kurumsal fark etmeksizin paylaşmış olduğunuz bir yazıyı tanıtım veya bilgi verme amaçlı olmak üzere başka sitelerde, bloglarda, forum gibi yerlerde paylaşmanızın sizlere faydası olmamaktadır. Çünkü Google özgün içeriğe önem verdiği için sizin bu paylaşmış olduğunuz aynı içerikler kopya olarak görülecek ve spama düşerek kalitesiz olarak görülecektir. Oluşturmuş olduğunuz bu kalitesiz yazıdan birde link çıkışı yaparsanız bu sizin için zararlı link olarak gözükecektir.

penguen 4.0

Penguen 4.0 Güncellemesi Bitti mi?

23.09.2016 tarihinde Google tarafından bildirilen bu güncelleme henüz tam anlamı ile bitmiş sayılmamaktadır. Önümüzdeki haftalarda yeni özellikleri ile tekrar karşımıza çıkacak olan Penguen Güncellemesi hakkında bilgiler edinmek için bizleri sosyal medya aracılığı ile takip edebilir bilgiler edinebilirsiniz.

seo