Footer Backlink Nedir?

info@mrseo.com.tr

Google Seo Optimizasyonu onlarca tekniği bünyesinde barındıran ve kapsamlı çalışmalarla gerçekleştirilen faaliyetler zinciridir. Seo teknikleri denince; yorum backlink, footer backlink, sidebar backlink, forum backlink ve daha pek çok teknik akla gelir. Backlink çeşitlerinden biri olan footer backlink tanım itibariyle sitelerin alt kısmından çıkışı yapılan linkleri kapsar. Footer backlink etkili bir backlink çeşididir ancak kullanılırken çok dikkat edilmesi gerekir. Tek bir sayfadan link alımı yapılıyor gibi görünse de herhangi bir sitenin altından sitenize yapılacak link çıkışları link aldığınız sitenin google üzerindeki indexleri sayısınca backlink kazanmanıza neden olacaktır. Sitenin tüm indexli sayfalarının link çıkışı yapması nedeniyle birden fazla siteden bu tarz bir link alındığında doğal olmayan bağlantılarla google’ın dikkatini üzerinize çekersiniz. Nofollow ya da Dofollow olarak kullanılan backlink çeşidinin dikkatli kullanılması önemle duyurulur. Kurumsal seo çalışmalarında da sıklıkla kullanılan yöntem doğru kullanıldığında eşsiz imkanlar tanımakta. Google tarafından “Black Hat Seo” kapsamında değerlendirilen footer yöntemi strateji olarak pek doğru olmayabilir. Yıllanmış bloglar dışında kullanılması pek önerilmez. İlk etapta güzel sonuçlarla karşılaştırsa dahi kalıcı sonuçlardan uzak kalacağını ifade edebiliriz. Bu bağlamda seo yöntemleri arasında en son tercih edilecek yöntemlerden diyebiliriz.

Footer Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Link alımı yapılacak olan sitenin link verilecek site ile aynı kategorik özellikler taşıması önemlidir. Araba tanıtımı yapılan ve hedef kitlesi farklı olan bir siteye verilecek bayan sitesi linki çok da bir şey kazandırmayacaktır. Konuların uyuşmasına dikkat edilmesi gerekiyor.
  • Trustrank ve pagerank değerlerine dikkat. Trustrank google’ın sitelere kendi gözünde verdiği güvenilirlik değeridir. Pagerank’te buna benzer niteliklere sahip olup sitenin kalitesini belirleyen bir puanlandırma yöntemidir. İkisi de önem arz eder ve dikkat edilmesi gerekir.
  • Link alımı yapılacak olan sitenin hitinin organik olmasına dikkat edilmelidir. Arama motorları üzerinden ziyaretçi çekerek bot ya da fake ziyaretçiden uzak duran siteler tercih edilmeli.
  • Footer link alım süresini iyi ayarlamak gerekiyor. Birkaç aylık çalışmalardan pek de verim alınacağını sanmıyoruz. En az 6 aylık link alımları yapılmalıdır.
  • Link alımı yapılacak olan sitenin genel seo puanını çeşitli yöntemlerle öğrenmelisiniz. Puanın yüksek olması iyi bir siteden link alındığını gösterir.
  • Link alımı gerçekleştirilecek siteden fazla link çıkışının olması o sitenin link çöplüğüne dönmeye başladığını gösterir. Bu tarz sitelerden uzak durulmalı.
  • Link alımı yapılmadan önce sitenin analitik değerlerine ulaşılarak değerlendirme yapılmalıdır.

Footer backlink her ne kadar etkili bir yöntem olsa da zamanında gerçekleştirilmediği takdirde zehirli bir hal alır. Site alt yapısı, site içi seo’su tamamlanmadan bu tarz tesirli çalışmalara girilmesi ciddi zararlarla karşı karşıya bırakacaktır. Seo teknikleri arasında en son uygulanması gereken işlem olduğunun tekrar altını çizmek gerekir. Henüz yeni açılmış ve aylardır içerik üreten bunun yanı sıra site dışı diğer seo teknikleri uygulanmayan web sitelerinde bu yöntemden uzak durulmalıdır. Öncelik imleme siteleri ve tanıtım yazılarındadır. Zamanı geldiğinde bu yöntemlerle güçlendirilen siteler ilerleyen dönemlerde footer backlink alımı yapabilir. Seo firması hizmetlerinde de bu hususa dikkat edin!

Footer Link Alımının Püf Noktaları

  • Footer link alımına karar vermiş site sahiplerinin alacakları her linkte farklı bir keyword tanımlamaları önemlidir. Aşağıda verilen link düzenlenerek footer backlink alımının ardından hedef siteye ekletilmeli.

<a title=”Sosyal Medya Uzmanı” href=”http://www.abc.com”>Sosyal Medya        Uzmanı</a>

  • Hedef kelimeyi fazla genişletmeyin! Hedef kelime “Sosyal Medya Uzmanı” ise doğrudan bu kelimeye odaklanmalısınız.
seo