Firefox Nedir?

info@mrseo.com.tr

Mozilla Firefox, Mozilla vakfı tarafından geliştirilmiş olan bir özgür ağ tarayıcısı şeklinde tanımlanabilir. Netscape  -Gecko tabanlı ve bunun yanında XUL kullanıcı ara yüzü dili ile tasarlanmıştır. Dünya Firefox kullanım ortalaması ise; yaklaşık olarak yüzde yirmidir. Firefox ilk olarak; Eylül 2002 tarihinde Phoenix sürümü ile tanınmıştır. Bu sürüm üzerinde var olan çeşitli sorunların açığa çıkması ise; 2003 yılında Firebird 0.6 sürümü ile yenilenmiştir. İsim ile alakalı olarak yaşanılan bazı sorunların varlığı sebebi ile de son olarak 2004 tarihinde 0.8 numaralı sürümünden bu yana; Mozilla Firefox adı ile kullanılmaya başlanmıştır.

Firefox’un Özellikleri Hakkında Genel Bilgiler

 • Firefox üzerinden; arama ihtiyaçlarınızı belirtebilir ve bu bağlamda da çeşitli eklentileri yükleyerek Firefox’unuzu özelleştirebilirsiniz.
 • Farklı temaların tasarımları sayesinde birden fazla tema kullanımında bulunabilirsiniz.
 • Senkronize destekleri sayesinde; yer imlerinizi, kurulmuş olan eklentilerinizi ve parolalarınızı saklayabilirsiniz.
 • Konum çubuğunu kullanarak yer imleriniz üzerinde aramalar yapabilirsiniz. Tabi bunun için ilk olarak birden fazla yer imi eklemeniz gerekir.
 • Özelleştirmeler ile araçların yahut da farklı menülerin çubuklarının yerleri değiştirilebilir ve buna ek olarak yeni çubuklar kullanılabilir.
 • Gizli arama özelliği sayesinde; yapmış olduğunuz aramaların kaydolması engellenir. Bu bağlamda; işlerinizi hallettikten sonra geçmişi silmenize gerek kalmaz.
 • Dahili PDF okuyucusu ile farklı bir eklentiye ihtiyaç duymaz ve tüm sayfalarda kolayca PDF’lerinizi okuyabilirsiniz.
 • Olmadık bir şekilde kapanan oturumların varlığı halinde Firefox; pencereleri kurtarabileceğiniz ile alakalı olarak bir teklif sunar. Dilerseniz kaldığınız yerden işlemlerinize devam edebilirsiniz.
 • İndirme yöneticisi yardımı ile indirme işlemlerinizi dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
 • Var olan yan uygulamalarınızın eskiliğini ve yeniliğini denetler. Bu bağlamda; eklentilerinizin tarihinin geçmesi halinde sizi uyarır ve isteğiniz halinde de onları günceller.

Firefox’un Teknik Ve İçerik Yönünden Gelişmeleri

17 Haziran 2008 tarihi itibari ile 3.0 sürümüne yönelik olarak bir deneme yapan Firefox; bu denem sonucunda 8.000.000’ den fazla olan indirme sayısı ile bir gün içerisinde en fazla indirilen uygulama olarak rekor kırmıştır.

Firefox’un 22. Sürümü ise; kullanılan tarayıcılar arasında en hızlı ve başarılı tarayıcı olmuştur.

Ağustos 2013 tarihi itibari ile mobil sürümü çıkarılan Firefox’un dil seçeneklerine Türkçe’ de eklenmiştir.

Firefox Nasıl Kullanılır?

Firefox yukarıda anlattığımız gibi birden fazla kişiselleştirme özelliği ile kullanılabilir. Bu bağlamda eklenti eklemek, eklenti kaldırmak ve görev çubuklarını ayarlamak tam olarak kullanım amacınız ile doğru orantılı olarak isteğinize göre ayarlanabilir.

 • Bir sayfanın yenilenmesi ve yeni baştan yüklenmesi için F5 tuşunun kullanılması yeterli olur. Fakat buna ek olarak Firefox ön belliğini tamamen yenilemek istiyor iseniz yapmanız gereken; CTRL + F5 tuşlarını kullanmak olmalıdır.
 • Adres çubuğu girişi ile karşınıza çıkabilecek gizli bazı sayfaların varlığını da unutmayın.
seo