E-ticaret SEO

info@mrseo.com.tr

E-ticaret SEO ile Ürünleriniz Zirvede!

E-ticaret seo, İnternet gücünün yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte, web sitesi, blog üzerinden para kazanmak isteyen kişilerin sayısı da giderek artmaktadır. Bu durumda arama motorlarında bulunan e-ticaret sitelerinin de sayısının artmasına neden olmaktadır. Sayıları giderek artan e-ticaret sitelerinin arasındaki rekabette artış göstermektedir. Sitelerin arasındaki olan bu rekabet, en önemli trafik kaynakları arasında bilinen organik trafiği de yakından etkilemektedir.

E-ticaret sitelerinin müşteriye ulaşmak için tek olanağı arama motorlarıdır. Bu nedenle site sahipleri, internette popüler e-ticaret siteleri arasında yer almak, sitesinin arama motorları içerisinde ilk sıralarda yer almasını sağlamak amacı ile SEO çalışmalarına ihtiyaç duymaktadır. Arama motorlarında siteyi üst sıraya taşıyacak e-ticaret SEO teknikleri bilinmesi gerekmektedir.

e-ticaret seo

E-Ticaret Siteleri Arasındaki Rekabet

İnternet üzerinden alışveriş yapmak giderek yaygınlaşmaktadır. Elektronik ticaret anlamına gelen e-ticaret siteleri aracılığı ile dünyanın öbür ucundan dahi ürün sipariş etmek mümkün hale gelmektedir. Kişilerin internetten alışverişe duyduğu ilginin artması ile birlikte, e-ticaret sitelerinin sayısı da aynı hızla artmaktadır.

E-ticaret siteleri arasında olan bu rekabet, e-ticaret sitelerinin arama motorunda ilk sıralarda yer almasını da zorlaştırmaktadır. Bir e-ticaret sitesinin müşterilerine ulaşması, yeni müşteriler kazanması için arama motorunda en azından ilk sayfada yer alması ve sitenin üst sıralarda bulunması gerekmektedir. Bu durumda site sahipleri SEO uygulamalarına ihtiyaç duymaktadır. E-ticaret sitelerinin en zor kısmı SEO bölümü olarak bilinmektedir.

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Teknikleri

E-ticaret sitelerinde arama motoru optimizasyonu yaptırmak gerekmektedir. SEO çalışmaları sabır isteyen, bilgi ve uzun çalışmalar isteyen bir alandır. Sosyal medya, e-ticaret arama motoru optimizasyonu, site içeriği gibi birçok farklı konuyu SEO teknikleri kapsamaktadır.

Bir e-ticaret sitesi için SEO çalışmaları yapılırken öncelikle site içi SEO çalışmaları ile başlanmaktadır. E-ticaret siteleri için SEO önemi büyüktür. Çünkü kişiler sadece vakit geçirmek, bilgi almak veya incelemek için e-ticaret sitelerini tercih etmemektedir. Para harcamak için e-ticaret siteleri ziyaret edilmektedir. Bir kişinin e-ticaret sitesinde gördüğü ürünü bir anda almaya karar vermesi ve alışverişlerinde sıklıkla bu siteyi tercih etmesi kolay değildir.

E-Ticaret Sitesi SEO Çalışmalarında Dikkat Edilecek Noktalar

Kişilere tercih edilebilir bir e-ticaret sitesi sunmak için profesyonel e-ticaret SEO teknikleri kullanarak bir site hazırlamak bu aşamada önemli olmaktadır. Sitenin öncelikle anlaşılabilir, kolay kullanımlı ve iyi bir tasarıma sahip olması gerekmektedir. Kişiler internet sitelerinden alışveriş yaparken görselliğe önem vermektedir.

Görsel açıdan zengin, kullanışlı ve kişilerin ilgisini çekecek bir site tasarımı ile SEO tekniklerinde ilk adım atılmış olacaktır. Aynı zamanda sitenin yazımsal hatalar içermemesi gerekmektedir. Yazımsal hatalar sitenin içerisinde bulunan kategorilerin açılmaması, yavaş ilerlemesi, sayfanın açılma süresinin uzun olması gibi sorunlara neden olmaktadır. Birçok kişi e-ticaret sitelerinde hızlı açılan siteleri tercih etmektedir.

Site içerisinde ürün yükleme işleminde de profesyonel davranmak gerekmektedir. Kişiler internetten alışveriş yaparken ürün hakkında detaylı bilgi almak istemektedir. Bu nedenle e-ticaret için SEO çalışmaları yaparken ürün ekleme konusunda dikkatli olmak gerekmektedir.

Ürünlerin gerekirse videolarının çekilmesi, ürün boyutları hakkında detaylı bilgilere yer verilmesi, ürün özelliklerinin ve hatta kullanıcı yorumlarının yer aldığı bölümlere yer verilmesi sitenin tercih edilirlik oranlarını yükseltmektedir.

E-ticaret sitesi için SEO’da sosyal medya ayağı da büyük önem taşımaktadır. Sosyal medya üzerinden e-ticaret sitesinin ilişkilendirilmesi, sitenin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle site SEO çalışmalarında sosyal medya ağları da etkin olarak kullanılmalı, sitede sosyal medya eklentilerine yer verilmelidir.

seo