Domain Seo İçin Önemli mi?

info@mrseo.com.tr

Web sitelerinin arama sonuçları üzerinde sıralanmasını etkileyen SEO faktörü için önemli olan yüzlerce kriter arasında domain kavramı da bulunmaktadır.Yıllar önce çok daha etkili olan domain’in etkisi günümüz düşürülmüş olsa da halen etkinliğini sürdürmekte. Domain içerisinde site konusuyla ilgili olarak geçecek bir anahtar kelimenin arama sonuçları üzerinde o kelimede ciddi avantajları beraberinde getirdiğini hatırlıyorsunuzdur. Google’ın Eylül 2012 tarihinde ortaya çıkardığı domain algoritması EMD (exact match domain) ile bu hususta net bir tavır sergilediği görüldü.
Domain’i uygun olan ancak içerik bakımından besleyici olmayan sitelerin arama sonuçları üzerinde hedeflenen noktaya ulaşma aşamasında büyük zorluklar çektiğini görüyoruz. Günümüzde domain’in seo üzerinde önemli bir etkisi olduğu ancak tek kriter olmadığı bilinmeli. Doğru domain seçimi internet projesinin istenen noktalara ulaşabilmesi adına en önemli adımlardan bir tanesidir. Gerek marka bilinirliği açısından gerekse seo açısından domain seçiminin önemi göz ardı edilmemelidir. Her ne kadar web kültürü insanlar arasında oturmaya başlasa da halen bir anlam ifade etmeyen garip domainler firmalar tarafından dahi alınabilmektedir.

domain secimi nasil olmali

Seo’yu Etkileyebilecek Domain Kriterleri

Domain Yaşı

Domain yaşı web sitesinin sektörde edindiği deneyim ve sektörel bilgiyi ifade ettiğinden seo anlamında itibar gören bir unsur olma özelliği taşımaktadır. Domain yaşı yüksek web sitelerine Google’ın daha çok güvendiği açık ve net bilinen gerçeklerden. Uzun zamandır hizmet veren bir web sitesinin Google gözünde değeri paha biçilemez olacaktır.

Tescil Süresi

Google gözünde sitenin geçmişinin yanı sıra geleceğinin de ciddi bir öneme sahip olduğunu söylemek mümkün. Yeni başlanacak bir proje için alınan doman’in tescil süresi ne kadar uzun olursa Google’a verilen mesajda o kadar kararlı olacaktır. Tescil süresi uzun olacak siteler uzun yıllar hizmet vermeye niyeti olan, sektörde kalıcılığı hedefleyen, gelecek planları kuran ciddi proje yöneticilerini ifade eder. Bu bakımdan tescil sürecini olabildiğince uzun süreli almalısınız.

Seo Uyumlu Domain Nasıl Olmalı?

Domain Seçimi Öncesinde;

Projenin türü belirlenmeli. Yani; web sitesinin hitap ettiği kitleye sunduğu içerikler hangi konuda olacak? Örneğin, avon kataloglarının bulunduğu bir proje düşünüyorsunuz. Diğer aşamaya geçelim

Proje İçin Domain Seçimi

Projenin konusuna karar verdikten sonra uygun domain seçimi için anahtar kelimenizi belirlemelisiniz. Bir önceki aşamada verdiğimiz avon katalog örneğinden yola çıkarak her iki kelimenin de domain’de bulunmasını istiyoruz. Bu iki kelimenin bulunduğu domain’leri beyin fırtınası yaparak türetmeniz gerekiyor ancak fikir bulma aşamasında mantıklı, akılca kalıcı bir domain bulmaya dikkat etmelisiniz. Anahtar kelimeler içinde bulunuyor diye saçma sapan bir kelime grubunu domain olarak belirlemenin hiçbir artısı olmayacaktır.

Anahtar Kelime Uyumlu Domain

Proje ve domain belirleme aşamasında anahtar kelimeleriniz kafanızda canlanmıştır. Türeteceğiniz anahtar kelimelerin yüksek aranma hacmine sahip kelimeler olmasına dikkat etmeli ve bu kelimelerden birini domain içerisinde geçirmelisiniz.

Niche Domain

Seçtiğiniz anahtar kelimelerde çok yoğun bir rekabet var ise; aylar hatta yıllar sürecek ciddi çalışmalar yapmanız gerekebilir ancak pek çok web girişimcisinin aklına gelmeyen niche bir kelime bulmanız halinde birkaç ay içerisinde çok daha güzel yerlere gelebilirsiniz. Bu bakımdan anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra niche türlerini de araştırmalısınız.

seo