Delicious Nedir?

info@mrseo.com.tr

Delicious, tüm web siteleri için genellemesi mümkün olan bir sık kullanılan koleksiyonu olarak bilinir. Bu bağlamda; genel itibari ile kullanılan sosyal medya sitelerinin depoladığı bir alan olarak ve bunun yanı sıra yeni sosyal medya organlarının keşfedilmesini sağlamak maksadı ile kurulmuş bir sistemdir.

Delicious Hakkında Genel Bilgiler

Site ilk olarak; 2003 yılında Joshua Schachter tarafından kurulmuştur. Bunun ardından ise; 2005 yılı itibari ile site Yahoo tarafından satın alınmıştır. Site ile alakalı olarak verilebilecek rakamsal bilgiler ise;

  • Sitenin beş milyondan çok daha fazla kullanıcısının olduğu,
  • Siteye eklenmiş olan sık kullanılanlar adresinin de yüz elli milyondan fazla olduğudur.

Delicious merkezi ise; ABD’nin Kaliforniya eyaletidir.

  • 2005 yılı itibari ile Yahoo ailesine alınmış olan Delicious, 2006 yılı itibari ile de yaklaşık 1.7 milyar dolara Youtube’ a satılmıştır.

Delicious İşlevsel Bilgileri Hakkında

Online ortamda vakit geçirmekten hoşlanan ve bunun yanı sıra; sosyal medyanın aktif kullanıcısı sayılan tüm bireylere hitap eden bir sistemdir. Bu bağlamda; sevdiğiniz, vakit geçirmekten hoşlandığınız yahut da farklı konular hakkında fikir sahibi olduğunuz sosyal medya alanlarını Delicious sayesinde sık kullanılan listenize ekleyebiliyor ve bu sayede tüm sık kullandığınız web sitelerini çok daha rahat takip edebiliyorsunuz. Daha önce hiç rastlamadığınız bir sayfanın daha sonra ki günlerde tekrardan takip edilebilirliği açısından sizlere bir nevi hatırlatma alanı olarak kalıyor.

Online Bookmark 

Delicious, diğer sık kullanılan eklentilerinden farklı olarak ek özelliklerini de sizlere sunar. Bu bağlamda; eklemiş olduğunu web sitelerinin kısa açıklamalarını dahi yazmanız ve tam olarak siteyi istediğiniz şekli ile hatırlamanız mümkün kılınıyor. Eklemiş olduğunuz web sitelerine etiket eklemeniz de mümkündür. Bu sayede oluşturmuş olduğunuz hatırlatma listenizin bir nevi etiket listesi halini alması da hayal olmaktan çıkıyor.

Delicious’a Nasıl Kaydolunur?

Delicious sistemine kayıt yaptırabilmeniz açısından sistemin sizlere sunmuş olduğu bazı seçenekler söz konusudur. Bu bağlamda;

  • Dilerseniz Facebook yahut da Twitter hesaplarınızdan giriş yapabileceğiniz gibi;
  • Mail adresiniz ile de giriş yapmanız mümkünüdür.

Hangi giriş seçeneğinin daha çok tercih edilebilirliği hakkında aklınızda oluşmuş olan bir soru işareti var ise; bizler mutlaka mail adresi ile giriş yapmanın çok daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz.

Delicious sisteminde yapacağınız her işlem oldukça açık ve basittir. Bu anlamda; URL eklemek klasik bir şekle tabi iken; sistem üzerine herhangi bir etiket yazarak arama yapmakta o denli kolaydır. Sizler; belirtilen aramanızı açıkça anlatan bir kelime yazmanız ile sistemin sizlere sunduğu başlıkları görmeye başlarsınız.

Link Eklemek Nasıl Olur?

İlk olarak sisteme yukarıda saymış olduğumuz seçeneklerden biri ile giriş yapmanız gerekir. Ardında ise; sol tarafta yer alan ‘Add Link’ sekmesine tıklamanız ve açılan pencereye istediğiniz linki yahut da sayfayı yazmanız yeterli olur.

seo