Chrome Nedir?

info@mrseo.com.tr

Google tarafınca geliştirilmiş olan bir ağ tasarımı, şeklinde tanımı yapılabilir. Microsoft Windows için geliştirilmiş olan beta sürümünün iki Eylül iki bin sekiz itibari ile 43 farklı dil ile kullanımına sunulduğunu da belirtmek gerekir. MAC, OS, X, LİNUX gibi sürümlerinin ise daha sonradan geliştirildiğini söyleyebiliriz. Chromium, adı ile bildiğimiz tarayıcı ise; Chrome’ nin açık kaynak kodlu tasarımına verilen isimdir. Chrome’nin Chromium tasarımını özgür BSD lisans yürütmektedir. Google Chrome; 2015 verilerine göre dünya çapında yüzde yirmi yedilik bir dilime sahiptir.

Beta Sürümü Nedir?

2 Eylül 2008 tarihinde kırk üç dillik bir tasarım ile Microsoft Windows tarafından tasarlanmıştır. Bunun haricinde gelecekte var olacak olan işletim sistemleri için de farklı tasarımların sunulacağı Google tarafından sürekli olarak dile getirilmektedir.

Google Chrome Tasarımı Hakkında Genel Bilgiler

Google sunduğu tüm ağ tasarımlarında olduğu gibi Chrome’ de de hızın artmasını ve bununla birlikte güvenlik seviyesinin de arttırılmasını ön görmüştür. Chrome ile birlikte Google; geniş bir ara yüzü oluşturmuş ve buna ek olarak da kararlılığını sağlamıştır. Chrome; Netscape ve Google gibi üçüncü tip parti yazılımlarından oluşmuş olan yirmi altı farklı kod kütüphanesini de içerisinde barındırmaktadır.

Chrome Ve Güvenlik 

Chrome; kullanıcıların herhangi bir zarar teşkil eden siteye giriş yapmaları halinde onları uyarmaktadır. Bu uyarı tüm kullanıcılar için yine de devam edilsin mi, şeklinde bir soruya cevap verilmesi ile aşılabilir. Zararlı yazılımların yer aldığı sitelerin tamamı Chrome kullanıcılarına sunulur ve bu sitelerin kullanımı açısından tüm bireylere bir uyarı şeklinde açıklama teşkil eder.

Sistemde her sekme; sandbox ile sınırlandırılmıştır. Bu bağlamda; her sekmenin kendisine ait bir sürecinin varlığı söz konusudur. Bu süreç içerisinde iken; dosya yazma ve hassas bölge işlemleri kısıtlandırılmıştır. Flash Player bir eklenti olarak dikkat çekmektedir. Bu bağlamda Flash player sekmeler gibi değil de bir eklenti olarak yanınızda yer alır. Ve bu sebepledir ki; bu tarz eklentilerin kendi sandbox’ları mevcut değildir. Eklentiler Chrome de; saldırıların var olmasını engelleyen bir özellikmişçesine ayrı işlemler olarak çalışmaya devam ederler. Fakat tüm eklentilerin mutlaka yazılımın gereğince düzenlenmiş ve yüklenmiş olması gerekir. Aksi halde çalışma sorunları boy gösterecektir.

Java 6. 10 uygulamalarını desteklemekte olan Chrome bunun yanında; ActiveX kontrollerini desteklememektedir.

Chrome Neden Tercih Edilmeli?

  • Chrome diğer tasarımlara göre çok daha hızlıdır. Web sayfalarının yükleme hızı ve masa üstü başlama hızı oldukça yüksektir.
  • Chrome oldukça sadedir. Yani; bir pencereyi birden fazla pencere ile kıyaslamanız ve bunların yerini değiştirmeniz mümkündür. Yeni bir sekme açmak sizi yavaşlatmaz.
  • Chrome ile oturum açarak aramalarınızı ve işlemlerinizi özelleştirmeniz mümkündür.
  • Gizli sekme ile arama verilerinizin depolanmasını da engelleyebilirsiniz.
seo