Blog Yazmak Seo ya Katkı Sağlar mı?

info@mrseo.com.tr

Blog yazarlığı son yıllarda yıldızı parlayan ve web teknolojilerinin geliştirilmesinin ardından büyük oranda kolaylaşan bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Sanal ortam üzerinde akla gelebilecek hemen her türlü konuda içerik üreten bloglarla karşılaşmak mümkündür. Gerek hobi olarak gerekse kazanç elde etme odaklı açılan bloglarda yüksek ziyaretçi kitlelerine ulaşmak reklam yöntemlerinin kapılarını da site sahibine sonuna kadar açabilmekte. Blog yazarları arasında küçük bir kitle yalnızca sitesine canı sıkıldığında ya da hoşça vakit geçirebilmek adına duygularını aktarabilmek adına girer. Modern dünyamızda blog yazarlarının büyük bir kısmı geniş kitlelere ulaşarak sitesinden gelir elde etme amacıyla blog açar ve içerik üretir. Blog yazma olarak da tanımlanabilecek içerik üretimi seo’nun olmazsa olmazları arasındadır. Bünyesinde birkaç içerik barındıran sitelere kimse girmek istemez aksine her gün birden fazla içerik girilen, gündemi takip eden ve insanlara faydalı olan bloglar takip edilir. Takip edilecek blogların kişilerin zevklerine göre değişebileceği unutulmamalıdır. Oldukça iddialı konularda açılan bloglar bir türlü ziyaretçi kitlesine ulaşamazken çok saçma olarak görülen niş konular binlerce ziyaretçiye ulaşabilir. Tamamen ilgi alanları ile alakalıdır. Çok ilgi gören blog konularında başarıya ulaşmak günümüzde daha zordur bu bakımdan niş konulara yönelmek en akıllıcası olabilir. Blog yazmanın sitenin seo’suna katkısı tartışılmaz gerçeklerden. Google’ın üstüne basa basa özgün, kaliteli, ziyaretçi odaklı içerik şeklinde ipuçları verdiğine şahit oluyoruz. Etkili bir seo planında olmazsa olmaz tek unsur içeriktir. Diğer uygulanan seo yöntemlerinin tamamına olmazsa olmaz denilemez fakat içerikte böyle bir lüks bulunmuyor.

Google’ın sürekli olarak algoritmasında yenilikler yapıp güncellemeler sunmasının nedeni kendisini tercih eden kullanıcılara daha temiz, daha şeffaf bir ortam oluşturmak. İnsanları aradıkları bilgi ya da unsura daha az emekle ulaştırmak adına son yıllarda çalışmalar başlatan ve gereksiz siteleri sıralamada yok ederek yerine yenilerini getiren arama motoru yaptığı çalışmalarla kalitesini ciddi manada kanıtlamıştır. Blog yazmanın seo’ya katkısını şu mantıkla açıklayabiliriz. Her gün düzenli olarak içerikle beslenen bir blog site düşününüz. İnsanların ilgi gösterdiği bir konuda başka sitelerde olmayan içerikler yayınlıyor. Bu sitenin fark edilmesinin ardından insanların günlük girmek isteyeceği siteler arasındaki yerini alacağından hiç şüphe yok çünkü yeniliklerle dolu bir çağda yeni bir üretim yapıyor ve bunu da insanlarla paylaşıyor. İnsanlar yeni, benzersiz şeylere her zaman ilgi göstermiştir. Günümüzde de bu ilgi katlanarak artmakta.

Blog yazarlığı yapan belirli bir kitle vardır ki hiçbir seo yöntemi uygulamasa dahi yalnızca özgün içeriklerle ziyaretçilerine ulaşmıştır. Blog projeleri oluşturup geliştiren bireyler bu noktada ikiye ayrılmaktadır. Seo yöntemlerini reddedenler ve savunanlar. Bu tarz yöntemleri reddeden blog yazarları sitelerini günlük ya da iki güne bir besleyerek içerik üretirler ve içeriklerini gerekli platformlarda paylaşırlar. Başka hiçbir yöntem kullanmasalar dahil binlerce insana erişebilirler. Tabi yazının türü ve konusu burada belirleyici hususlardandır. Seo bize göre olmazsa olmazlardandır ve basit bir web sitesinin sitenizi geçmesini istemiyorsanız planlı çalışmalara ihtiyacınız olacak demektir. Kişisel düşüncelerin, güncelerin paylaşıldığı blog sitelerde kalitenin var olması ziyaretçilerin geri dönüşlerine göre belirlenecektir. Alanınızda farklı bir yazım tarzına sahipseniz; kısa zamanda büyük ses getirerek Türkiye’nin blog markaları arasındaki yerinizi alabilirsiniz. İçinizden gelenleri farklı bir düzeyde aktarmayı başarabiliyorsanız ve on binlerce hite sahipseniz sitenize mutlaka reklam almanızı öneririz. Ek bir geliri kimsenin reddedeceğini zannetmiyoruz. Kurumsal seo çalışmalarının yapıldığı sitelerde reklam firma ya da şirketleri basit göstereceğinden genelde tercih edilmez fakat blog sitelerde durumlar çok farklıdır. Seo firması hizmetleri hizmet verilecek platformun niteliklerine göre farklılık gösterecektir.

seo