Backlink Siteye Zarar Verebilir mi?

info@mrseo.com.tr

Webmaster’lar herhangi bir konudan yola çıkarak yeni projeler yaratırlar ve neredeyse tüm vakitlerini bu projeyi ayakta tutmak için harcarlar. Aylarca hatta yıllarca gerçekleştirilen çalışmalar şu ya da bu sebeple boşa gittiğinde gerçek anlamda sıkıntıya girerek sektörden soğurlar. Elbette çağımız internet çağı ve her yeni günde binlerce internet platformu farklı imkanlar yaratarak insanların hayatını kolaylaştırıyor. İnternet platformu fikriniz harika bir fikir olabilir ancak bundan insanların haberi olmadığı sürece projeniz yalnızca koca bir “hiç”ten ibaret olacaktır. İnternet platformunun hedef kelimeleri belirlendikten sonra belirli periyotlarla ve sürekli olarak gerekli link çalışmalarına başlanmalıdır. Doğru çalışmalar yapan site sahipleri kısa bir zaman dilimi içerisinde gerçek anlamda güzel bir konuma geleceği gibi yanlış ve aşırıya kaçan çalışmalarla kısa bir süre içerisinde site alt – üst edilebilir. Sitelerin geleceğini doğrudan belirleyecek olan backlink kavramı doğru kullanıldığında rakiplere karşı büyük bir avantajdır. Backlink siteye zarar verebilir mi ? sorusunun cevabı yanlış uygulamalar gerçekleştirildiği takdirde “Evet” olacaktır. Bunun için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmakta.

Backlinkler Siteye Nasıl Zarar Verebilir?

Yanlış kullanıldığında site için çok tehlikeli olabilecek olan backlinklere her zaman dikkat etmek gerekir. Özellikle site yeni açılmış ve faaliyetine yeni başlamış ise bu tarz sitelerde öncelik içerik zenginleştirmesi olmalıdır. Siteyi açtıktan birkaç gün sonra onlarca backlink kasıldığında google bunu yapay olarak algılayıp siteye doğrudan ceza uygulayacaktır. İnternet platformunda illegal yöntemlere başvurup hızlıca yükselmek adına yanlış uygulamalar peşinde koşan site sahiplerini google hüsrana uğratmaktadır. Dünya genelinde web projesi peşinde koşan birey ya da firmaların arama sonuçlarını hileli yöntemlerle etkilemesine müsade etmeyip bu konuda çeşitli yaptırımları bulunan bir arama motoru. Google’ın sitelerin durumuna göre uygulacağı çok çeşitli ceza yöntemleri bulunmaktadır. Mesele bu cezalardan birine maruz kalmadan google sıralamalarında emin adımlarla ilerlemek. Yaşı henüz yüksek olmayan ve yıllanmayan sitelerden alınan ani backlinkler google banına takılmaya dahi sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra nofollow linkleri sürekli olarak çoğalan ve backlink aldığını zanneden site sahibi sitesini ileride arama sonuçlarında dahi göremeyebilir. Backlink almanın kendi içinde pek çok yöntemi bulunmaktadır. Hangi yöntem olursa olsun aşırıya kaçıldığı takdirde google gerekli yanıtı verecektir. Bu bakımdan site sahibi yapacağı çalışmaları zamana yayarak düzenlilik sağlamalıdır. 1 günde alınacak 100 backlinktense 100 günde yayılarak alınacak backlink daha etkili sonuçlarla karşılaştıracaktır.

  • Sitenin google’da banlanması
  • Sitenin sıralama kaybı yaşaması
  • Sitenin hit kaybı yaşaması

Gibi pek çok zarar görülebilir.

Google’ın son 1 yıldır yaptığı güncellemeler dikkate alındığında yıllar öncesinin teknikleri günümüzde artık geride kalmıştır.Backlink optimizasyon sürecinin bel kemiğini oluşturur. Halen değerini koruyan fakat doğru kullanıldığında etki eden bir faktör.  Backlink alımı ve proje yönetimi konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Seo optimizasyonunda bazı birey ya da kurumları ön plana çıkaran backlinklerin ne sıklıkla hangi platformlardan alınacağını bilmektir. Bu bakımdan çalışmalar planlı ve düzenli gerçekleştirilmelidir. Gerek kurumsal seo gerekse kişisel seo’da dikkat edilmeli.

Backlinklerin Siteye Zarar Vermemesi İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yeni sitelerde backlink planlamasına kati surette dikkat etmek gerekir. Doğal çalışmalar yapılmasına dikkat edilmelidir. Her ne kadar google botları insan gibi düşünemeseler de insan düşüncesine çok yakın bir sisteme sahipler. Doğal olmayan çalışmaları anında algılayarak gerekli yanıtı vermekteler. Google’ı kandırmaya değil de onu anlamaya vakit harcadığınız takdirde backlink ve diğer yöntemlerin zararlarına da maruz kalmayacağınız gibi hedeflerinize daha kısa zamanda kesin surette erişmiş olacaksınız. Çalışmaların doğal bir süreçte ilerlemesine dikkat etmeli backlink alımı konusunda aceleci davranmamalısınız.  Seo firması hizmetleri uzun vadede süreli hizmetlerdir. Bakıldığı zaman 1 hafta içerisinde değil de aylar içerisinde çalışmalar planlanarak gerçekleştirilir.

seo