Backlink Nedir?

info@mrseo.com.tr

Bir web sitesinden başka bir web sitesine link verilmesi backlink olarak bilinir. Link veren site diğer siteye referans olur ve sitenin konumuna göre backlink alan site belirli sıralamalar elde eder. Webmaster’ların web siteleri için yaptığı çalışmalar arasında kilit nokta görevi gören backlinkler internet platformları için vazgeçilmezler arasındadır. Google ve diğer arama motorları üzerinde hedef kelimede yükselebilmenin yolu düzenli ve sağlıklı backlink çalışmalarından geçer. İnternet sitesinin konu ya da temasına göre belirlenen hedef kelimelerde ücretli ya da ücretsiz alınacak linkler elbette sıralamada yükselmeye yardımcı olacaktır. Günümüz blog projesi yöneticilerinin bazıları hiç bir link çalışması yapmazken bazıları da belirli bir süre sitesini özgün içerikle besledikten sonra link çalışmalarına başlamakta. Burada tercih web projesi yöneticisine kalmış bir durumdur. Her ne kadar kolayca yapılabilecek işlemlerden gibi görünse de aslında kendi içinde oldukça kapsamlı bir kelime olan backlink çalışmaları doğru ve yerinde yapıldığında hedef kelimede inanılmaz bir yükseliş sağlayacağı gibi internet platformunun gün gün başarıya daha da yaklaşmasına yardımcı olacaktır. Backlink mantığı arama motorlarına verilen bir mesajdır aslında. Herhangi bir siteye link çıkışı yapıldığında site sahibi bu siteyi öneriyorum şeklinde bir referans sistemiyle arama motorlarının gözünde sitenin yükselmesine yardımcı olurlar. Öte yandan link alımı yapılacak olan sitenin pagerank değerleri, hedef kelimesinde arama motoru sıralaması, güvenilir bir site olup olmadığı gibi faktörler oldukça önemlidir. Örnekle daha da açmak gerekirse kalitesiz sitelerden alınacak 10 backlink yerine gerçek anlamda güvenilir, kaliteli platformlardan 1 adet backlink almanız çok daha faydalı olacaktır. Backlink alımı yapılacak olan platformların her anlamda değerlendirilmesi ve bu doğrultuda hareket edilmesi oldukça önemlidir.

Backlink Ne İşe Yarar?

İnternet ortamı üzerinde milyonlarca web sitesi her an için faaliyet göstermektedir. Aynı konu ya da alanda hizmet veren web platformlarının artmasıyla birlikte sıralamada güzel bir konum elde etmek daha da zorlaşmıştır. Site sıralamalarını doğrudan belirleyen SEO optimizasyonu çalışmaları da site içi ve site dışı olarak gerçekleştirilen çalışmalarla tamamlanmakta. Milyonlarca internet platformu arasında gerçek anlamda başarılı yerlerde bulunan ve on binlerce hite sahip olan proje yöneticileri elbette doğru seo teknikleri ile hareket eden birey ya da kurumlar olmakta. Backlink kavramı internet projelerinde büyük bir öneme sahip. Web sitenizde bulunan içerik ve kapsamı desteklemek adına başka bir sitenin size backlink vermiş olması ciddi manada önemlidir. Link veren sitenin özellikle yıllanmış ve on binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor olması oldukça önemli. Google başta olmak üzere diğer tüm arama motorlarında sıralamayı belirleyen temel faktörlerden biri backlink. Yüksek hitli ve başarılı internet platformlarına sahip olmak isteyen her web sitesi sahibi bu konuyla yakından ilgilenmelidir. Seo firması çalışmalarının kapsamını belirleyen backlink hususu sektörde sitenin kaderini belirleyen hususlardan.

Bir örnekle daha da açmamız gerekirse; diyelim bir haber platformunuz var. Google üzerinde yaptığınız sorgulamalarda hedef kelimenizde 15.sırada olduğunuzu görüyorsunuz. Sıralamada yükselmek için backlink çalışması yapmanız gerekecektir. Tabi yapılan linkleme çalışmalarının yıllardır haber kelimesinde faaliyet gösteren platformlardan oluşması daha hızlı yükselmeye yardımcı olacaktır. Ücretli ya da ücretsiz olarak temin edilen linklerle belirli bir süreç içerisinde sıralamada ciddi farklılıklar görülebileceği gibi sitenin pek çok anlamda farklılaştığını da fark edersiniz. Site alexa değerinin düşüşü, hit artışı, sıralamada kelime yükselmesi ve çok daha fazlası bu tarz çalışmalarla mümkündür. Kurumsal seo hususunda da önemli bir yere sahip.

seo