Backlink Paketi Almak İşe Yarar mı?

info@mrseo.com.tr

Yıllardır seo sürecinin önemli bir aşamasını oluşturan backlink kavramının birkaç yılda bir kabuk değiştirerek karşımıza çıktığına şahit olmaktayız. Web sitesi yöneticilerinin siteleri için ihtiyaç duyduklarını düşündüğü web sitelerinden kendi sitelerine yaptıkları link çıkışlarının niteliği, kalitesi büyük oranda önem arz ediyor. Backlink kavramının seo sürecinin vazgeçilmez bir ayağını oluşturması webmaster forumları üzerinde oluşturulan paketlerin ticaretinin başlaması gibi yeni bir sektörün doğmasına neden olmuştur. Bu tür forumlar üzerinde satışı gerçekleştirilen backlink paketi seçenekleri günümüzde hayli fazla. Farklı Class İp’lerde, Google News Kayıtlı gibi cümlelerle başlayan backlink paketlerinin belirli ücretler karşılığında satıldığını görebiliyoruz. Paketleri oluşturanların genel anlamda seo alanında az biraz bilgi sahibi olan insanlar olduğunu görebiliyoruz. Ticari odaklı olarak hizmet veren platformlardan her gün belki de onlarca link çıkışı gerçekleştiriliyor. Belirli bir süre sonra site gerçek anlamda kaliteli olsa dahi yoğun bir link çıkışı yaşandığından gücünü kaybetmeye başladığını görüyoruz. Forumlar üzerinde site sahiplerinin aldıkları paketlerden çok memnun kaldıklarına dair geri bildirimler alınsa da bu tarz paketlerin uzun vadede site sahibine zarar vereceği düşüncesini taşıyoruz. Binlerce link çıkışının yapıldığı siteler farkınızı ortaya koymak için yeterli değildir. Satışı gerçekleştirilen backlink paketlerinin kısa vadede güzel sonuçlarla karşılaştırsa da uzun vadede çok da başarıya ulaştırmadığını görmekteyiz. Paketin alınmasından ortalama 5-7 gün içerisinde hızlıca etki eden backlinkler sıralamalarda sitenin hızlıca tırmanmasına neden olmakta fakat bu tarz hızlı değişimler Google tarafından pek normal ve doğal karşılanmıyor. Bu durumda belirli bir süre sonra siteyi incelemeye almasına neden oluyor.

Backlink Paketi Almalı mıyım?

Backlink paketlerinin tamamı zararlıdır diye bir iddia ortaya atmak gerçekçi olmayacaktır. Elbette bu paketlerin içerikleri, gerçekleştirilen seo çalışmaları, link çıkışı yapılan sitelerin durumu gibi pek çok faktöre bağlı olarak fayda sağlayıp sağlamayacağı söylenebilecektir. Bu tarz paketleri genelde satıcıların önerdiği ve ciddi anlamda fayda sağladığını iddia ettiği görülmektedir fakat; çok sağlıklı bir yöntem olduğunu düşünmüyoruz. Google doğallığa önem verir ve genelde 1 hafta gibi bir süre içerisinde siteye yüzlerce backlink kazandıran bu uygulamalar siteyi kısa vadede güzel yerlere getirse de zaman içerisinde eski konumuna dönmesine neden olabileceği gibi siteler için bir takım yaptırımları da devreye sokabilir.

Backlink paketi temin etmek yerine şu yapılabilir. Sektörünüzle alakalı web sitelerini araştırdıktan sonra doğrudan rakip sitelerinizin ne tür platformlardan backlink aldığını öğrenebilirsiniz. Bu platformlardan ya da daha iyilerinden backlinkler alarak alanınızda başarıya ulaşan siteleri kendinize örnek teşkil edebilirsiniz. Kısacası; kendi backlink ağınızı kendiniz oluşturmalısınız. Bir kadın sitesinin haber sitesinden link alımı yapması elbette fayda sağlayacaktır fakat; kadınlarla alakalı bir siteden link alımı ciddi anlamda fayda sağlayacaktır. Zaman içerisinde sektörünüzle alakalı web sitelerinin bir listesini yapın ve kendi sitenize backlink vermeye ikna edin. Gerekirse, bir ücret teklif ederek onları ikna etmeye çalışın. Hele ki sizin alanınızda otoriter bir site ise, alacağınız tek bir backlink sitenizi şahlandırmaya yetebilir. Bu bakımdan kendi alanınızda başarılı siteleri bulup sahiplerini tek tek ikna etmeye çalışmanız alacağınız onlarca paketten daha etkili sonuçlarla karşılaştıracaktır. Sitenizi gerekli gereksiz linklerle doldurmak yerine yeni nesil seo sürecine uyum sağlayarak gerçek anlamda kaliteli linklere odaklanmanız yerinde olacaktır. Backlink paketi çalışmalarının büyük bir kısmı web sitesi sahipleri için para tuzağı. İçlerinde gerçek anlamda faydalı büyük platformlara sahip paketler olabilir. Onlara da haksızlık etmemek gerekiyor. Kurumsal seo hususunda daha çok başvurulan backlink paketleri günümüzde büyük bir ticari hacme ulaşmış durumda.

seo