Apple Nedir?

info@mrseo.com.tr

Apple Nedir?

Apple firması merkezi California’nın Cupertino bölgesinde yer alan, Bilgisayar, akıllı telefon ve saatler gibi teknolojik cihazları üreten ve pazarlayan Çok Uluslu bir Amerikan Firmasıdır.

Günümüzde en bilinen teknolojik ürünleri arasında, Mac Bilgisayarlar, İPod Müzik Çalarlar, İPad Tabletler, İPhone Akıllı telefonlar ve Apple Watch Akıllı saatler sayılabilir. Bu sektörde adını altın harflerle yazmış bir firmadır.

Şirketin Kuruluş tarihi olarak 1 Nisan 1976 yılı gösterilmektedir ve 3 Ocak 1977 Yılında Apple Inc. Olarak kurumsal bir şirket durumuna geçmiştir.

Apple firması Samsung Electronics firmasından sonra gelir ve ciro olarak en yüksek 2. Teknoloji firmasıdır. Ayrıca Samsung ve Nokia’dan sonra 3. Sırada gelen en büyük telefon üreticisidir.

2012 yılından itibaren en Apple firması Dünyanın en değerli şirketi olarak seçilmiştir ve dünya çapında 394 adet perakende satış mağazası bulunmaktadır.

Apple Firmasının Kuruluş ve Şirketleşme Aşamaları

Apple firması 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kuruldu. Kuruluş amacı ise Apple I bilgisayar kitinin satışa sunulmasıydı.

Apple firması 1977 yılında Steve Jobs ve Steve Wozniak ile beraber şirketleşti. Bu süreçte Ronald Wayne yer almadı çünkü 800 dolar karşılığında tüm hisselerini satmıştı. Şirketin bu ilerleme ve gelişme süresince Mike Makkula 250.000 dolar ve temel iş deneyimi alanında Apple’a yardımcı oldu.

Apple firması daha sonra Apple II’yi üretti ve West Coast Computer Faire’de tanıttı. Rakiplerinden daha farklı mimariye ve hücresel veri doplamaya sahip olan bu yeni model ile kendisine yakın olan tüm elektronik cihazları geride bıraktı.

Apple firması ayrıca VisiCalc hesap tablosu programı ile sektörde ilk Killer App masaüstü platformunu oluşturmuştur. VisiCalc’ın üretilmesi Apple II cihazı için iyi bir Pazar yaratmayı başardı. Bu sayede kullanım alanı genişlemiş oldu ve bireylere kullanım için daha çok sebep verdi.

Apple firması kendisini aşmayı başarınca 1980 yılında Apple III tanıttı. Bu sayede IBM ve Microsoft’a rakip oldu.

Firmanın Düşüşü Ve Verimli Yıllarına Geri Dönüşü

1989 Yılında Apple Firmasının ürettiği Macintosh Portable ile o kadar güçlü bir cihaz yarattı ki tam olarak 12 saatlik pil ömrü vaad ediyordu. Sonrasında 1991 yılında üretilen PowerBook’un tanıtımı yapıldı. Ayrıca yine aynı yıl System 7 de tanıtıldı ve bu yükseltme 2001 yılına kadar Apple firmasının tüm geliştirmelerinin mimari alt yapısını oluşturdu.

1989 yılı ve 1991 yılı bir çok teknoloji dergisi tarafından Apple Firmasının altın çağı olarak ilan edildi. Fakat Apple Firması rekabetten kaçmak için bir çok farklı modelde ve özelliklerde ürün üreticinde bireylerin kafasında karışıklığa yol açtı.

Bu süre içerisinde Apple firması bir çok başarısız girişimde bulundu ve düşüşe geçmeye başladı.

seo